Aranżacyjne wyzwanie – aneks kuchenny w kawalerce

Aranżacyjne wyzwanie – aneks kuchenny w kawalerce

Urządzenie wnętrza kawalerki, to prawdziwe aranżacyjne wyzwanie i sprawdzian dla niejednego projektanta wnętrz – amatora. Jednym ze sposobów na to, by dobrze zaaranżować przestrzeń jest stworzenie wygodnego w użytkowaniu aneksu kuchennego. Aneks kuchenny w kawalerce to jedno z tych pomieszczeń, które poprzez połączenie z innym pokojem daje dużą funkcjonalność i wygodę, a dzięki temu jest praktycznym i częstym rozwiązaniem. Aby jednak było tak w rzeczywistości, aranżacja aneksu spełnić musi kilka warunków. Jakich? O tym opowiemy w tym artykule.

Usytuowanie aneksu kuchennego w kawalerce

aneks kuchenny

fot. Studio Potorska - Gdyńska kawalerka

Z reguły aneks kuchenny w kawalerce tworzony zostaje w salonie. Bardzo często jako naturalne miejsce dla niego pojawia się też przedpokój, pod warunkiem, iż jest on dostatecznie duży i przestronny, by mogły stanąć tu niezbędne elementy wyposażenia. Warto przy okazji zwrócić tu uwagę, iż aranżując aneks, niezależnie od miejsca w którym się znajdzie, powinien być on dopasowany do stylu pomieszczenia.

Funkcjonalny aneks kuchenny w kawalerce

aneks kuchenny z salonem

fot. Patryk Kowalski - ul. Siedmiogrodzka

Funkcjonalny aneks kuchenny w kawalerce, to aneks odpowiednio wyposażony. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku małego mieszkania, jest zamówienie do niego mebli na wymiar. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie zastanej przestrzeni, bez strat cennego miejsca. Sprawdzonym patentem jest zakup małej lodówki, którą dla optymalnego zagospodarowania przestrzeni zamieszcza się pod blatem roboczym. Warto zainwestować też w zmywarkę, która zdecydowanie podnosi funkcjonalność kuchni i skraca czas, jaki przeznaczyć trzeba na sprzątanie. Koniecznym elementem, który musi pojawić się w nawet najmniejszym aneksie kuchennym, jest płyta grzewcza. W przypadku niewielkich kuchni można pomyśleć o małej płycie, np. z dwoma miejscami do gotowania, która w przypadku singla będzie wystarczająca.

Zobacz - Drewniana kuchnia, czyli sposób na zawsze modną aranżację wnętrza

Stylowy aneks kuchenny połączony z pokojem dziennym

Połączenie salonu i aneksu kuchennego, to jak już zostało wspomniane, jedno z bardziej naturalnych, a przy okazji najczęstszych rozwiązań w kawalerkach. Rozwiązanie to jest popularne również w większych mieszkaniach, bowiem jest ono praktyczne, wygodne i funkcjonalne. To także możliwość ciekawych aranżacji wnętrz i pełnego wykorzystania potencjału obydwu pomieszczeń. W przypadku kawalerek zdarza się, że do stworzenia połączonego aneksu kuchennego z pokojem dziennym niezbędne jest wyburzenie jednej ze ścian, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń oraz wizualny efekt.

Nowoczesne połączenie

Połączenie aneksu kuchennego z przedpokojem to rozwiązanie stosunkowo nowe i z całą pewnością w polskich domach wykorzystywane rzadziej, niż na zachodzie Europy. Wiąże się to przede wszystkim z ustawnością kawalerek – w rodzimych warunkach, przedpokój nie zawsze jest ustawny, przez co nie jest możliwe zagospodarowanie go w ten właśnie sposób. W niektórych kawalerkach istnieje jednak doskonała przestrzeń, by stworzyć w niej aneks kuchenny. Warunkiem jest jednak przede wszystkim odpowiednie doświetlenie aneksu i samego przedpokoju, tak by stworzyć tu odpowiednie warunki do gotowania.

Zdjęcie główne - MEEKO Architekci - Mieszkanie kompaktowe w Krakowie

Aranżacyjne wyzwanie – aneks kuchenny w kawalerce
Ocena: 5.0 Głosów: 4

Tagi

comments powered by Disqus