Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kategorie: Architektura, Wnętrza

Wraz z pojawieniem się w naszym kraju sieci sklepów Ikea, Polacy pokochali styl skandynawski. Przyczyny tego stanu rzeczy są niemal oczywiste – szwedzki design jest naturalny, uniwersalny i neutralny, dzięki czemu sprawdza się idealnie w każdym typie wnętrza. Choć najczęściej skandynawskie motywy goszczą w naszych salonach, równie dobrze sprawdzą się one w kuchni. Na co więc zwrócić uwagę aranżując to pomieszczenie zgodnie ze wspomnianym stylem?

Neutralny kolor bazowy

Skandynawski styl łączy w sobie piękno, wygodę i dużą funkcjonalność. To cechy, które są jak najbardziej pożądane w przypadku kuchni. Pomieszczenie to musi być łatwe w utrzymaniu czystości, a także powinno wyróżniać się wykorzystaniem wielu praktycznych rozwiązań. Chcąc zaaranżować kuchnię w szwedzkim stylu, warto postawić na neutralne barwy. Idealnie sprawdzi się tutaj biel. Kolor ten z pozoru może wydać się nudny, lecz poprzez dobranie odpowiednich dodatków i elementów wykończeniowych, nabierze nowoczesnego, minimalistycznego charakteru. Co zaś szczególnie istotne w przypadku kuchni, biel kojarzona jest z nieskazitelną czystością. Duże, jednolite powierzchnie frontów szafek będzie można łatwo wyczyścić, dzięki czemu pomieszczenie będzie zawsze prezentować się schludnie.

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Dobór materiałów wykończeniowych

Kwintesencją stylu skandynawskiego jest naturalny wygląd pomieszczeń. Jeżeli obawiamy się wyłożenia kuchennej podłogi prawdziwym drewnem, możemy postawić na płytki lub panele imitujące ten materiał. Aby dodać wnętrzu przytulności, można też zdecydować się na blat drewniany lub w okleinie drewnopodobnej, a także stół/stolik barowy, krzesła i drobne przedmioty typu donice, pojemniki itp. wykonane właśnie z tego surowca. Drewno nada kuchni stonowanej szlachetności i wydobędzie urok prostych, minimalistycznych mebli.

Innym wpisującym się w skandynawski styl akcentem jest cegła lub klinkier. W przypadku kuchni materiały te wykorzystać można do budowy ścianki oddzielającej jadalnię czy salon od części roboczej lub wielofunkcyjnej wyspy kuchennej. Co istotne, nie musimy decydować się na typowo ceglany kolor – równie ciekawy efekt uzyskamy wybierając bardziej neutralny, biały czy szary kolor cegły. 

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Wnętrze wypełnione światłem

Styl szwedzki opiera się na maksymalnym wykorzystaniu światła. W przypadku kuchni szczególnie warto zadbać o to, aby zapewnić jak największy dostęp promieni słonecznych. Naturalne oświetlenie minimalizuje konieczność wykorzystania sztucznych źródeł energii, a ponadto ożywia i dodaje przestronności wnętrzu. Oczywiście, należy też dobrać odpowiednią lampę sufitową oraz listwy oświetleniowe mocowane w ten sposób, aby oświetliły roboczy blat. Oświetlenie zgodne ze skandynawskim stylem to przede wszystkim białe lub wykonane z naturalnych materiałów (np. jasna wiklina) klosze.   

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kolorowe dodatki

Połączenie bieli z kolorowymi dodatkami sprawi, że kuchnia przestanie być nijaka. Jednocześnie, wprowadzenie rożnych barw sprawi, że pomieszczenie to nie będzie przypominać kliniki czy laboratorium. Wystarczy kilka akcentów, aby nadać wnętrzu zupełnie nowego charakteru. Mogą to być kolorowe kubki, fantazyjne słoiczki na przyprawy czy nietypowa solniczka i pieprzniczka. Oprócz drobnych akcesoriów, z klimatem neutralnej kuchni świetnie komponują się przezroczyste misy wypełnione soczyście zielonymi lub intensywnie czerwonymi jabłkami lub żółtymi cytrynami. Kosze owoców stanowią naturalne, ciekawie kontrastujące z jasnymi meblami, a przy tym jadalne „dekoracje”.     

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Powiew świeżości

Oprócz różnokolorowych akcentów, warto rozważyć też zielnik. Świeży tymianek, bazylia, mięta czy rozmaryn nie tylko wprowadzą do kuchni powiew świeżości dzięki swej soczyście zielonej barwie, lecz także wypełnią wnętrze pięknym aromatem. Zioła w drewnianych lub białych doniczkach ustawić można przy oknie – światło słoneczne jeszcze bardziej podkreśli ich intensywny kolor oraz, oczywiście, pozwoli roślinom prawidłowo się rozwijać. Doniczki warto też umieścić w innych miejscach w kuchni (niezagospodarowany kąt, kosz zamocowany na relingu nad blatem roboczym), tak, aby je ożywić i dodać wnętrzu atrakcyjności.   

Kuchnia  w stylu skandynawskim

Kuchnia w stylu skandynawskim
Ocena: 5.0 Głosów: 5

Tagi

comments powered by Disqus