Spis treści
Coraz częstszym wyborem w przypadku budowy domu stają się schody drewniane. Piękne i stylowe, świetnie sprawdzają się jako schody wewnętrzne w domach, zastępując tradycyjne schody żelbetowe, które nie każdemu odpowiadają swoją estetyką. Nasz poradnik wyjaśni Państwu, na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych schodów, a także opowie o kosztach ich budowy. Dzięki temu osoby budujące swój wymarzony dom, będą miały okazję zaplanować tę inwestycję bez obaw, że zaskoczy je coś nieprzewidywalnego.
Zalety schodów drewnianych
Schody drewniane to przede wszystkim bardzo praktyczny wybór. Ich główną zaletą jest lekkość konstrukcji oraz łatwość ich wykonania. To sposób na to, by nie obciążać nadmiernie konstrukcji domu, co dzieje się niejednokrotnie w przypadku stosowania schodów żelbetowych. To również idealny wybór w przypadku domów, w których nie ma zbyt wiele przestrzeni, co sprawia, że schody drewniane stają się naturalnym wyborem na schody wewnętrzne.
Zobacz – Koszt ogrzewania podłogowego i jego parametry techniczne
Koszty budowy schodów drewnianych
fot. Patryk Kowalski – Al. Rzeczypospolitej
Wybór schodów drewnianych wcale nie musi oznaczać wyboru tańszego, niż standardowe schody żelbetowe. Wszystko zależne jest od tego, jakie materiały zostaną użyte do wykonania schodów. Im droższe i lepsze gatunkowo drewna, tym cena schodów wzrasta. To jednak nie jedyny czynnik mający wpływ na realny koszt budowy schodów. Istotne znaczenie ma również kształt schodów oraz ich rozmiar, czy sama konstrukcja. Im bardziej skomplikowany projekt, tym naturalnie wyższa cena.
Kolejnym elementem, mającym wpływ na ostateczną cenę takich schodów jest również sposób montażu – możliwy jest bowiem zakup modułów do samodzielnego montażu, jak i zakup schodów u producenta, od razu z profesjonalnym montażem.
Gdzie pasują drewniane schody wewnętrzne?
Drewniane schody pasują do bardzo wielu wnętrz. Pięknie prezentują się zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych i klasycznych, choć z uwagi na uniwersalność drewna, schody takie sprawdzą się właściwie w domu urządzonym w każdej stylistyce. Niezależnie od tego, czy będzie to nowoczesne, industrialne wnętrze, w którym będziecie chcieli wprowadzić element nieco odbiegający od fabrycznych standardów, czy wnętrze w stylu retro, drewniane schody dodadzą wnętrzu uroku i klasy.
Które drewno na schody?
fot. Aleksander Jankowski – 325 M2 WILANÓW – projekt wnętrz
Wybór gatunku drewna, który zostanie użyty na budowę schodów można uzależnić od kilku czynników. Istotne znaczenie odgrywa tu trwałość drewna, jego parametry, a także cena, jaką ponieść trzeba będzie za zbudowanie schodów. Pośród dużej różnorodności, wyróżnić można kilka gatunków, z uwagi na fakt, iż wybierane są one najczęściej. Zaliczyć można do nich buk, dąb, wiśnie, sosnę, czy niektóre gatunki egzotyczne drewna.
To, który konkretnie gatunek wybrać, uzależnić trzeba od indywidualnych potrzeb. Przykładowo drewno dębowe odporne jest na obciążenia oraz na wilgoć, jest wytrzymałe i trwałe, dzięki czemu świetnie sprawdza się nawet przy dużej eksploatacji. Jest to jednak drewno wymagające odpowiedniej pielęgnacji, która związana jest z pewnymi nakładami finansowymi. Jeśli chcemy, by drewno było tańsze, można wybrać np. buk, choć pamiętać trzeba, iż jest to drewno mniej trwałe, które szybciej się ściera. Schody bukowe będą więc odpowiednie w miejscach mało eksploatowanych, zwłaszcza zaś w niewielkich przestrzeniach.
Jak widać, wybór drewna na schody nie jest sprawą najprostszą, jednak mając odpowiednią wiedzę, wybór okaże się znacznie łatwiejszy, niż początkowo mógłby się wydawać.
Zdjęcie główne – Perfect Space – Cicha Dolina