Jak urządzić piwniczkę na wino?

Jak urządzić piwniczkę na wino?

Własna, domowa piwniczka na wino, to marzenie każdego smakosza tego trunku. Odpowiednio przechowywana kolekcja butelek pozwala na zachowanie, a nawet wzbogacenie walorów ich zawartości. Jak zatem znaleźć idealne miejsce do tego celu oraz jak je urządzić?

O czym należy pamiętać budując piwniczkę?

Leżakowanie wina pozwala na uzyskanie jego pełni walorów zapachowych i smakowych. Nie bez znaczenia są jednak odpowiednie warunki, w jakich leżakowanie powinno się odbywać. O co należy zadbać?

  • Temperaturę pomieszczenia - dla czerwonego wina będzie to 15-18 stopni, dla białego 10-15 stopni, dla różowego 9-10 stopni, dla szampana zaś 6-9 stopni.
  • Wilgotność powietrza - idealną dla wina jest wilgotność na poziomie 70-75%. Wyższa może spowodować pleśnienie korka, zbyt suche powietrze natomiast, jego skurczenie i dostanie się do środka butelki.
  • Zaciemnienie - wino nie lubi światła, zarówno słonecznego, jak i sztucznego. Piwniczka powinna być zatem pozbawiona okien.

W celu zapewnienia najlepszych warunków, dobrze jest zbudować piwniczkę 1-2 m poniżej gruntu.

Wyposażenie piwniczki na wino

Podstawowym elementem będą oczywiście regały i stojaki na butelki, którym za chwilę poświęcimy więcej uwagi. Poza nimi jednak koniecznym będzie zaopatrzenie się w termometr oraz higrometr, dzięki którym będziesz mógł kontrolować temperaturę oraz poziom wilgotności wewnątrz pomieszczenia. Jeżeli wielkość piwniczki pozwala Ci na zaaranżowanie miejsca do degustacji wina, zadbaj o to, by znalazł się tam kranik z wodą do opłukiwania kieliszków, a także drobne akcesoria, typu: kieliszki korkociąg, korki wielorazowego użytku, obcinacz do folii, nalewak.

Stojaki na wino

piwniczka na wina

Dojrzewające wino potrzebuje spokoju. Ważnym jest, by nie poruszać go, nie przestawiać butelek. Stojaki w piwniczce powinny pozwalać na swobodne wyjmowanie, czy dokładanie butelki, bez poruszania innych. Tym, o czym należy pamiętać, jest również to, że wino powinno leżakować w pozycji horyzontalnej, z częściowo zamoczonym korkiem. Dlatego nie stawiamy go na zwykłych półkach, a kładziemy na specjalnie przeznaczonych do tego stojakach.

W zależności od stylizacji Twojej piwniczki, możesz wybierać pomiędzy stojakami klasycznymi, wykonanymi z drewna, które podkreślą aranżacje prowansalskie, nawiązujące do natury, stojakami z tworzywa sztucznego, które charakteryzują się uniwersalnością, stojakami metalowymi, które w zależności od formy, świetnie wkomponują się w pomieszczenia nowoczesne, jak i tradycyjne, a do tego są niezwykle trwałe. 

Jak urządzić piwniczkę na wino?
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus