Spis treści
Urządzenie pokoju dziecięcego to spore wyzwanie. Wymaga zadbania o funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz przytulność przestrzeni dla małego użytkownika. Warto stawiać na sprawdzone koncepcje. Obok rozwiązań minimalistycznych i nowoczesnych coraz częściej rodzice decydują się na stworzenie pokoju w duchu vintage. Czy takie aranżacje sprawdzają się w pokoju noworodka? Czym się wyróżniają i jakich produktów wymagają? O tym przeczytacie poniżej.
Styl vintage – najważniejsze cechy
Tak naprawdę trudno mówić o jednym stylu retro, nazywanym też vintage. To niezmiernie bogata przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Często uznaje się, że jest to tendencja, w której nawiązujących do estetyki lat 50., 60. i 70. ubiegłego stulecia, co określa się jako mid-century modern. To przestrzenie barwne, zgeometryzowane i niezmiernie funkcjonalne. Tak naprawdę jednak retro może sięgać dalej – nawet do tendencji z pierwszej połowy XX wieku lub wcześniejszych.
Do popularnych materiałów zaliczają się drewno i metal, a także tworzywa sztuczne. Nie stroni się od intensywnych barw, które przełamują monotonię przestrzeni.
Specyfiką tego nurtu jest eklektyzm. Wnętrza nie muszą być spójne i urządzone wyłącznie w jednym stylu. Zdecydowanie bardziej ceni się kreatywne łączenie elementów, w tym choćby skandynawskiej, drewnianej szafy z designerską lampą w intensywnym kolorze. Pozwala to zbudować indywidualne miejsce, dopasowane do konkretnych potrzeb i upodobań – własnych oraz małego użytkownika.
Pokój dziecięcy w duchu retro – co powinno do niego trafić?
Co musi się znaleźć w pokoju retro niemowlęcia? Jego centrum musi być wygodne łóżeczko. Najczęściej jest to konstrukcja drewniana ze szczebelkami, ażurowa, utrzymana w dość minimalistycznym stylu. Może mieć kolor naturalnego materiału, choć spotyka się meble białe, w tym również przecierane, co ma imitować nadgryzienie zębem czasu. Takie rozwiązania są powszechne choćby w nurcie prowansalskim. Ciekawą opcją może się okazać także kosz Mojżesza (łuska kukurydziana, wiklina) lub drewniana kołyska. Nawet w retro łóżeczku musi znaleźć się dobrej jakości, współczesny materacyk, jak te dostępne na Rekuku. Ma być dopasowany do rozmiaru łóżeczka, wykonany z trwałych materiałów, które zapewniają dobre podparcie dla ciała, a przy tym dopasowują się do niego (najlepiej pianka lub lateks, średniej twardości).
Co jeszcze się przyda? Warto postawić na proste, drewniane meble – niezbędny będzie przewijak (niekiedy zintegrowany z łóżeczkiem), komoda i szafa, rozmaite półki, a także kącik do karmienia – z wygodnym fotelem tapicerowanym (w jednorodnym kolorze, w geometryczne wzory lub… efektowne motywy kwiatowe).
Modne dodatki w stylu retro
Modne wnętrze retro nie obędzie się bez lamp: sufitowych (oświetlenie główne), ściennych (oświetlenie boczne) i stojących (lampki nocne, lampa do karmienia). Mogą to być proste konstrukcje drewniane lub metalowe. Chętnie stosuje się modele o mlecznobiałych kloszach lub tekstylnych abażurach, które dają przyjemnie rozproszone światło – bezpieczne dla wzroku malucha.
Do innych wartych wykorzystania dodatków zaliczają się tekstylia: zasłony w oknach (budowanie klimatu, ochrona przed promieniami słońca), dywaniki (budowanie przytulności, tworzenie warunków do zabawy na podłodze). Nie zapominajmy ponadto o koszach i pojemnikach na zabawki i akcesoria – najlepiej sprawdzają się modele drewniane lub wiklinowe.
Piękny i wygodny retro pokój dla noworodka
Styl retro daje wiele możliwości i świetnie prezentuje się nawet w pokoju dziecięcym. Pozwala na zbudowanie indywidualnej, przytulnej i wygodnej przestrzeni – wprost idealnej do bezpiecznego rozwoju nowego członka rodziny.