Wolnostojąca wanna – pomysł na komfortową łazienkę

Wolnostojąca wanna

Jak niejednokrotnie podkreślaliśmy już w naszych artykułach, poczucie komfortu to jeden z nieodzownych elementów, który musi towarzyszyć osobie przebywającej w danym wnętrzu. W przypadku łazienki, dla wielu osób elementem, który taki komfort gwarantuje to wanna. Naszą uwagę w ostatnim czasie mocno przykuła wolnostojąca wanna, która nie tylko zapewni niesamowitą wygodę, ale i jednocześnie gwarantuje, iż łazienka, czy salon kąpielowy nabierze nowoczesnego wyglądu. Ze względu na olbrzymią popularność jaką cieszą się tego rodzaju wanny oraz duże zainteresowanie naszych czytelników, postanowiliśmy poświęcić krótki artykuł wannie wolnostojącej. Zapraszamy do lektury.

Luksusowa ozdoba

Wolnostojąca wanna, która w ostatnim czasie mocno konkuruje z tradycyjnymi wannami oraz z prysznicami, to dla wielu osób symbol luksusu. Dlaczego? Bo z reguły umiejscawiana jest ona w dużych salonach kąpielowych, w których istnieje możliwość długiego wylegiwania się w wannie, a nade wszystko znajduje się tam dużo wolnej przestrzeni, która jest nietypowa dla małych wnętrz. Owa przestrzeń i posiadanie salonu kąpielowego, z wolnostojącą wanną, to z całą pewnością dowód na luksusowe warunki, jakie nie każdemu są dane… Warto jednak zaznaczyć, iż tego typu wanny nie są przeznaczone tylko do dużych wnętrz. Miejsce na nie znajdzie się i w małych łazienkach, w których niezbędne jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni, w czym skutecznie pomóc może specjalista od aranżowania wnętrz.

Wolnostojąca wanna… w sypialni

wanna wolnostojąca
fot. Kołodziej & Szmyt – KONESER

Przyjęło się, iż najczęściej wanna swoje miejsce przeznaczenia znajduje w łazience. Ostatnie lata są jednak zaprzeczeniem tego założenia, bowiem coraz chętniej wanny tego typu widziane są w… sypialni. Dzięki delikatnemu odgrodzeniu sypialni od wanny właśnie, np. za pomocą ścianki działowej, parawanu, czy przeszklenia, można połączyć sypialnię z salonem kąpielowym, w którym to główne miejsce zajmuje wolnostojąca wanna.

Wanny wolnostojące, a ich kształt i miejsce przeznaczenia

Istnieje cała gama wolnostojących wanien, które różnią się od siebie nie tylko rozmiarem, ale i kształtem. Z reguły wanny tego typu stawiane są na środku pomieszczenia, dzięki czemu stanowią one najbardziej centralny punt wnętrza, które zamienia się nie w zwyczajną łazienkę, a w salon kąpielowy. Kształt wanny nie ma wpływu na funkcjonalność takiego pomieszczenia, za to znakomicie dopełnia jego wystrój. Śmiało w takim przypadku można sięgnąć po nowoczesne, okrągłe wolnostojące wanny, czy też te o bardziej tradycyjnym, podłużnym kształcie. Jednak problem z kształtem i wyborem miejsca, w którym stanie taka wanna pojawia się w małych łazienkach. Tu bowiem zagospodarować trzeba przestrzeń tak, aby oprócz wanny w łazience zmieścił się szereg innych, niezbędnych przedmiotów, w tym meble łazienkowe. Właśnie z tej przyczyny rzadko stawia się wanny na środku niewielkich łazienek, wybierając z reguły na miejsce jej przeznaczenia przestrzeń wzdłuż ściany, czy w rogu. Jest to najbardziej ergonomiczne rozwiązanie. Niestety ma to i swoje minusy, bowiem tak postawiona wanna nie prezentuje się tak dobrze, jak ta postawiona w centralnym punkcie.

Jaki materiał na wannę wolnostojącą?

wanny wolnostojące
fot. Arte Dizain Sopot – Mieszkanie w Gdyni

Podobnie jak z innymi rodzajami wanien, istnieje możliwość wyboru wanny wykonanej z rozmaitych materiałów. Najczęstszym kryterium doboru są względy finansowe, styl w jakim urządzona jest łazienka, a także indywidualne preferencje.

Bardzo popularne są wanny akrylowe, które cieszą się dobrą jakością oraz są w miarę tanie. Tego typu wanny dość długo utrzymują ciepło, przez co możliwe jest branie stosunkowo długich i przyjemnie ciepłych kąpieli. To również wanny, które są lekkie, co jest dodatkowym atutem, jednak w przypadku wanien akrylowych należy uważać na zarysowania, jest to bowiem materiał bardzo podatny na uszkodzenia.

Inne popularne wanny, to wanny żeliwne oraz miedziane. Są one bardzo gustowne, pasują do wnętrz urządzonych w określonych stylach. Są jednak dość ciężkie i stosunkowo drogie. Dużą popularnością w salonach kąpielowych cieszą się wanny z drewna, które swoim wyglądem nawiązują do tradycyjnych balii. Dość rzadkie z uwagi na cenę są wanny stalowe, które są grupą wanien chyba najbardziej kolorowych oraz o zróżnicowanych kształtach. To oczywiście zaledwie niektóre z propozycji materiałów na wanny wolnostojące. W sprzedaży znajdziecie również wanny z konglomeratów, czy ze szkła oraz popularne wanny granitowe i marmurowe. To, jaki rodzaj materiału zostanie wybrany, to w zasadzie wypadkowa kilku czynników, poczynając od ceny, na upodobaniach do klasyki lub ekstrawagancji kończąc.

Zdjęcie główne – Luxum – Galeria Wnętrz Kreatywnych – Nowoczesna łazienka z wyposażeniem od Luxum

 

Czy ten artykuł był ciekawy?

Oceń!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Total
0
Shares
Prev
Postaw na hity – najmodniejsze aranżacje łazienkowe w 2020 roku
aranżacje łazienkowe

Postaw na hity – najmodniejsze aranżacje łazienkowe w 2020 roku

Spis treści Po pierwsze naturalnośćNaturalne materiałyPo drugie: kolorowy świat

Next
Dlaczego warto uczęszczać do szkoły rysunku?
szkoła rysunku

Dlaczego warto uczęszczać do szkoły rysunku?

Szkołą rysunku może nauczyć nas nie tylko samej zdolności tworzenia obrazów

Zobacz również