Spis treści
- Zanim jeszcze zaczniemy wyposażać poszczególne pomieszczenia w naszym domu, powinniśmy w pierwszej kolejności… dobrze to zaplanować. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę dziwne. Przecież wiemy, jakie elementy powinny się znajdować w kuchni, łazience czy salonie. Jednak już w trakcie prowadzenia prac zdamy sobie sprawę, że zapomnieliśmy o wielu drobiazgach. Warto zatem zastanowić się, co dokładnie będzie nam potrzebne, aby stworzyć nowoczesną, funkcjonalną i w pełni wyposażoną łazienkę.
- Najważniejszy jest plan
- Kanon wyposażenia łazienki
- Wanna czy prysznic?
- Lustereczko powiedz…
- Ogrzewać czy nie?
- Pralka nie na miejscu?
- Umeblowana łazienka
Zanim jeszcze zaczniemy wyposażać poszczególne pomieszczenia w naszym domu, powinniśmy w pierwszej kolejności… dobrze to zaplanować. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać trochę dziwne. Przecież wiemy, jakie elementy powinny się znajdować w kuchni, łazience czy salonie. Jednak już w trakcie prowadzenia prac zdamy sobie sprawę, że zapomnieliśmy o wielu drobiazgach. Warto zatem zastanowić się, co dokładnie będzie nam potrzebne, aby stworzyć nowoczesną, funkcjonalną i w pełni wyposażoną łazienkę.
Najważniejszy jest plan
Przed stworzeniem długiej listy elementów, które musimy kupić, powinniśmy najpierw dobrze rozplanować całe pomieszczenie. Szczególnie w sytuacji, kiedy nasza łazienka nie jest zbyt duża. Warto pamiętać, że priorytetem powinna być dla nas funkcjonalność pomieszczenia. A funkcjonalność to nic innego jak umiar w kupowaniu kolejnych elementów. Każdy z nas chciałby mieć dużą wannę, ale z drugiej strony nie może ona stanowić połowy powierzchni łazienki. Biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia będziemy musieli dokonać, nierzadko trudnych, wyborów. Przyjrzyjmy się zatem elementom najczęściej spotykanym w tym pomieszczeniu. Być może, z braku wolnego miejsca, znajdziemy dla nich nieco inne miejsce?
Kanon wyposażenia łazienki
Powinniśmy zdać sobie sprawę, że wyposażenie łazienki należy zacząć od… zaplanowania miejsc, w których znajdą się przyłącza i odprowadzenia wody. Dopiero w kolejnym kroku możemy zabrać się za wybieranie płytek łazienkowych. Kolejność jest w tym przypadku bardzo ważna. Kładąc ceramikę całą instalację wodną musimy już mieć gotową. Wybór płytek łazienkowych to jeden z ważniejszych etapów wyposażenia. Pamiętajmy, że ich charakter, kolor i faktura będą decydować o stylistyce całego wnętrza. Wybierając kolejne elementy wyposażenia będziemy musieli kierować się uzyskaną dzięki płytkom kolorystyką.
Wanna czy prysznic?
Wspominaliśmy wcześniej o przemyślanym rozplanowaniu miejsc podłączenia wody. Czas zatem zamienić te punkty w umywalkę, muszlę oraz…wannę? I tu pojawia się pierwsza zagwozdka. Musimy dokonać poważnego wyboru między wanną a prysznicem. W dużej mierze będzie to uzależnione od naszych preferencji oraz…wolnego miejsca w łazience. Pamiętajmy o zachowaniu możliwie dużej ilości przestrzeni. Jeżeli mamy wstawić do łazienki wannę, a następnie potykać się o wszystkie elementy w pomieszczeniu to lepiej zdecydować się na brodzik. Niezależnie od tego co wybierzemy, potrzebne nam będą z pewnością także tres baterie łazienkowe. Oczywiście zarówno do wanny jak i umywalki. Warto zwrócić uwagę, aby elementy te były wyposażone w ceramiczny regulator (głowicę) przepływu wody. Bardzo popularne są ostatnimi czasy baterie jednouchwytowe jak np. Loft Tres. Doskonale nadają się do nowoczesnej łazienki.
Lustereczko powiedz…
Tak więc na liście mamy już płytki ceramiczne, baterie łazienkowe, a także brodzik z kabiną prysznicową (ewentualnie wannę) oraz muszlę i umywalkę. A skoro o umywalce mowa to warto od razu wpisać na listę lustro, które znajdzie się bezpośrednio nad nią. Dużą popularnością cieszą się lustra wycinane (pozbawione obramowania). Świetnie pasują do nowoczesnej łazienki.
Ogrzewać czy nie?
Chociaż w łazience, z reguły, jest dosyć ciepło, to warto zadbać także o instalację ogrzewania. Co prawda podczas kąpieli w pomieszczeniu bywa gorąco, niemniej jednak po jej zakończeniu pozostaje tam wilgoć. A tą zwalczyć możemy jedynie odpowiednią wentylacją oraz ogrzewaniem pomieszczenia.
Pralka nie na miejscu?
Naturalnym elementem wyposażenia łazienki jest pralka. Każdy z nas ma takie odczucie. Z drugiej strony, mając łazienkę o małej powierzchni, możemy pomyśleć o… usunięciu z niej tego sprzętu. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest w tej sytuacji umieszczenie pralki w kuchni. Najczęściej jest ona zabudowana, aby nie rzucała się w oczy. Wydaje się to być praktycznym rozwiązaniem. Niemniej jednak, jeśli tylko mamy wystarczająco dużą łazienkę, warto ustawić w niej pralkę. Tak będzie bardziej „naturalnie”.
Umeblowana łazienka
Łazienka, tak jak każde inne pomieszczenie, potrzebuje miejsca na różnego rodzaju drobiazgi. W tym przypadku będą to kosmetyki, suszarka, lokówka czy akcesoria do kąpieli. Warto zatem zadbać o miejsce na szafkę lub mały regalik, na którym, w sposób schludny, będziemy mogli poukładać wszystkie drobne rzeczy. Dzięki temu będą one w jednym miejscu i zawsze pod ręką.
Tym oto sposobem dobrnęliśmy do końca alfabetu wyposażenia łazienki. Wydaje się proste? Nic bardziej mylnego. Nawet wiedząc co mamy kupić będziemy musieli dokonać wyboru odnośnie modelu oraz stylistyki wszystkich elementów. Tak, aby nasza łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale i piękna. Jeżeli poszukujesz inspirujących pomysłów na wykończenie łazienki, zapraszamy na stronę salonplytek.eu, gdzie znajdziesz wiele ciekawych materiałów wykończeniowych.
Mamy bardzo małą łazienkę, więc zmieściło się w niej tylko to co naprawdę niezbędne. Mały brodzik, kabina i niewielka umywalka + pralka. Wyposażenie kupiliśmy w sklepie http://www.lazienka360.pl. Tam były te modele, które chcieliśmy akurat kupić.