Drewno w łazience: błąd czy raczej sposób na intrygującą aranżację wnętrz?

Drewno w łazience: błąd czy raczej sposób na intrygującą aranżację wnętrz?

Wiele osób nadal bardzo niechętnie patrzy na drewno w łazience. Powód jest oczywisty: strach przed szkodliwym działaniem wilgoci. Tymczasem nie należy bać się stosowania drewna w łazience, bo drewniane elementy ożywiają wnętrze i skutecznie przełamują chłód ceramiki. W jaki sposób wkomponować drewno, żeby aranżacja wnętrza naszej łazienki była jednocześnie praktyczna i estetyczna?

Łazienka to pomieszczenie, które musi być przede wszystkim funkcjonalne. Dlatego wiele osób wzbrania się przed używaniem w nim drewna. W końcu wilgoć i zmienna temperatura często prowadzi do gnicia i niszczenia drewnianych elementów. Nie ma się jednak czego bać: drewno jest przecież od setek lat wykorzystywane przy budowie mostów i statków, a są to rzeczy, które mają nieustanny kontakt z wodą! Aby nie narazić drewnianych elementów na szybkie niszczenie, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jaki gatunek drewna wybrać do łazienki?

Drewno w łazience

Przy aranżacji niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego gatunku drewna. To szczególnie istotne w miejscach, które mają bezpośredni kontakt z wodą – mowa przede wszystkich o okolicach wanny lub kabiny prysznicowej. Tam najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, charakteryzujące się wysoką zawartością olejków naturalnych: teak, merbau, iroko, doussie i padouk. Posiadają one wysoką odporność na destrukcję biologiczną i niski współczynnik skurczu, dzięki czemu nie ulegają dużym odkształceniom. Naturalnie można też sięgnąć po krajowe gatunki drzew, lecz jedynie najtrwalsze odmiany, np. dąb albo modrzew. Uwaga: przy aranżacji wnętrz o dużej wilgotności lepiej całkowicie zapomnieć o sośnie, wierzbie lub świerku, które są co prawda popularne, ale zdecydowanie za miękkie.

Drewno egzotyczne jest nie tylko bardzo trwałe, ale charakteryzuje się także niespotykaną paletą barw i usłojeniem, dzięki czemu pod względem wizualnym bije na głowę gatunki europejskie – zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space.

Jak zabezpieczyć drewno przy aranżacji wnętrza łazienki?

Drewno w łazience

Dobór właściwego gatunku drewna to jedno, ale trzeba je też odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. O sposobie zabezpieczenia drewna w łazience przesądza naturalnie sam gatunek drewna – drewno egzotyczne jest już samo w sobie bogate w naturalne oleje, więc nie wymaga zabezpieczania lakierem, wystarczy jedynie olej do drewna. Preparat ten nie tylko skutecznie uchroni drewno w łazience przed wilgocią, ale także wnikając w jego głąb, podkreśli rysunek słojów.

– W przypadku łazienki kluczową rolę odgrywa właściwe zabezpieczenie szczelin pomiędzy elementami podłogi, bo inaczej rozlana woda dostanie się w szczeliny, znacznie przyspieszając proces niszczenia drewna – ostrzega Maciej Balcerek.

Jeżeli nie zdecydowaliśmy się na drewno egzotyczne, to trzeba pomyśleć o zastosowaniu lakieru, choć wymaga to większego nakładu czasu i pieniędzy. Należy też pamiętać, że do drewna w łazience nie nadaje się każdy lakier. Najlepiej wybrać jeden z lakierów elastycznych, stworzonych specjalnie z myślą o pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci: uretanowy lub uretanowo-alkidowy. Dzięki ich zastosowaniu powstanie twarda warstwa ochronna, odporna na ścieranie i zarysowania.

Aranżacja wnętrza: drew-no pewnie!

Drewno dodaje wnętrzu ciepła i sprawia, że dane pomieszczenie staje się bardziej przytulne i naturalne. Dlatego nie bójmy się go używać przy aranżacji wnętrza łazienek! Tym bardziej, że możliwości zastosowania drewna z łazience jest bardzo wiele – trzeba jedynie pamiętać o przemyślanym wyborze gatunku i jego właściwym zabezpieczeniu.

Drewno w łazience

Drewno w łazience: błąd czy raczej sposób na intrygującą aranżację wnętrz?
Ocena: 5.0 Głosów: 7

Tagi

comments powered by Disqus