W sytuacji, gdy nigdy wcześniej nie projektowaliśmy toalety publicznej, ani nie byliśmy jej wykonawcami, lepiej jest mieć rzetelne źródło informacji, na jakich wysokościach należy montować poszczególne elementy wyposażenia. Tym bardziej, że te wartości są różne dla toalety ogólnodostępnej oraz tej przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. W niniejszym artykule rozwiewamy te wątpliwości.
Podczas projektowania toalety publicznej należy uwzględniać wszystkie elementy wyposażenia, które mają być tam zamontowane. Najlepiej jest wybrać konkretne urządzenia i umieścić je w projekcie, tak aby potem nie było niemiłych niespodzianek w postaci braku miejsca lub nieodpowiedniego podłoża do montażu. Z pewnością należy pomyśleć o suszarkach do rąk lub podajnikach ręczników papierowych, dozownikach mydła, umywalkach, lustrach, pojemnikach na papier toaletowy, odświeżaczach powietrza oraz przewijaku dla niemowląt.
Staraliśmy się tu zawrzeć wszystkie elementy wyposażenia w wariantach dla:
- łazienek i toalet publicznych
- łazienek i toalet dla osób niepełnosprawnych
Wysokość montażu wyposażenia w toaletach ogólnodostępnych
Wysokość montażu wyposażenia w łazienkach dla niepełnosprawnych
Warto zaznaczyć, że suszarki do rąk montuje się na różnych wysokościach, zależnie od tego, komu głównie ma służyć dana łazienka. Wysokości na jakich powinno montować się suszarki do rąk kształtują się następująco:
- dla mężczyzn – 120 cm
- dla kobiet – 115 cm
- dla dzieci – 95 cm
- dla niepełnosprawnych – 100 cm
- uniwersalna wysokość – 110 cm
Najlepsze miejsce na suszarkę znajduje się pomiędzy umywalką, a drzwiami wejściowymi. Nie powinno się umieszczać suszarek pomiędzy umywalkami, przy ubikacjach, pisuarach oraz prysznicach. W przypadku suszarek automatycznych montowanych nad blatem lub półką, minimalna odległość od powierzchni poziomej powinna wynosić 40 cm.
Ryszard Kurek
Ole.pl