Zamierzacie otworzyć własny gabinet stomatologiczny? A może chcecie, aby ten, który już prowadzicie przeszedł metamorfozę?
Najlepiej w takiej sytuacji zwrócić się do profesjonalistów. Gabinet bowiem musi być stworzony z poszanowaniem obowiązujących norm prawnych, ale zarazem być miejscem wywołującym pozytywnie skojarzenia u pacjentów.
Pacjent jest najważniejszy
Wnętrze gabinetu stomatologicznego powinno być urządzanie nie tylko funkcjonalnie, ale przede wszystkim z myślą o komforcie pacjentów. Po przekroczeniu jego progu powinien czuć się bezpiecznie i pewnie. Wnętrze nie może być więc ani zagracone, ani zbyt puste. Ogromną rolę ogrywają przede wszystkim meble. Ich dobór to nie lada wyzwanie, któremu nie każdy sprosta – pogodzenie norm higienicznych, użytkowych i estetycznych wymaga wielkich umiejętności. Istotny jest też materiał, z którego zostały one wykonane. Powinny być zrobione z surowców gładkich i łatwych do utrzymania w bezwzględnej czystości.
Należy też odpowiednio dopasować do siebie biurko, fotel, krzesła, szafki na leki, apteczki i szafki na sprzęt medyczny, jakie takie są w danym gabinecie niezbędne. Z tego też powodu bardzo często są one projektowane według indywidualnych zamówień. Pozwala to do maksimum wykorzystać – zwykle niewielką – powierzchnię gabinetu, a jednocześnie daje możliwość zapewnienia atrakcyjnego wyglądu. Większość mebli najlepiej ustawić wzdłuż ścian. Środek zaś powinien być zarezerwowany na fotel dla pacjenta i stół z niezbędnymi narzędziami. Dzięki temu utrzymamy porządek i zarazem sterylność wewnątrz gabinetu.
Działaj na zmysły
Ogromną rolę w gabinetach dentystycznych odgrywają kolory. To przecież one mają olbrzymi wpływ na psychikę człowieka. Najlepiej wybrać dwa przewodnie i ewentualnie uzupełnić je kilkoma odcieniami obu podstawowych barw. Neutralnym wyborem będzie oczywiście kolor biały – stanowi on idealną bazę, można go łączyć z bardziej intensywnymi barwami, a ponadto kojarzy się z czystością i sterylnością, co jest szczególnie istotne w gabinecie stomatologicznym. Do białego wnętrza warto wprowadzić soczyste lub pastelowe dodatki, na przykład fronty szafek czy fotel. Warto również pokusić się o sprzęt grający – pacjentom najlepiej serwować kojącą muzykę. Efekt odprężenie spotęgują też unoszące się aromaty wanilii lub lawendy.
Nie zapomnij o oświetleniu
Ogromną rolę w gabinecie stomatologicznym odgrywa oświetlenie. Powinno ono odpowiadać potrzebom użytkowym oraz warunkom określonym przez prawo. Należy przede wszystkim do maksimum wykorzystywać dostępne światło słoneczne, a sztuczne oświetlenie wykorzystywać zamiast słonecznego tylko w ostateczność. Powinno ono służyć przede wszystkim do doświetlania. Musi więc być funkcjonalne, a także tworzyć przyjemny klimat gabinetu. Ilość światła, sposób jego dystrybucji, temperatura barwowa i natężenie mają bardzo istotny wpływ na komfort i samopoczucie pacjentów.
Kropla w morzu
Powyższe wskazówki nie wyczerpują oczywiście tematyki projektowania gabinetów stomatologicznych. Więcej na ten temat dowiemy się między innymi ze strony https://luxinteriors.com.pl/projektowanie-gabinetow-lekarskich
Aby mieć pewność, że gabinet jest funkcjonalny oraz przyjazny pacjentom, najlepiej jego projektowanie zlecić profesjonalistom. Architekci mają i wiedzę na temat obowiązujących norm, i doskonały zmysł estetyczny z odrobiną finezji.