Przez lata żaluzje i rolety kojarzyły się głównie z miejscami użyteczności publicznej. Dziś nie tylko chronią przed nasłonecznieniem, ale pełnią również funkcję dekoracyjną. Z nimi wnętrza zyskują ciekawego charakteru, dlatego są chętnie montowane w salonach czy kuchniach naszych domów.
Kuchnia, w której codziennie spędzamy wiele czasu, szczególnie zasługuje na uwagę i właściwą aranżację. Wybierając rolety do tego pomieszczenia, warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość czy łatwość w utrzymaniu czystości. W trakcie gotowania, uwalniana jest bowiem nie tylko para wodna, ale i różnorodne zapachy, tłuszcz czy wilgoć. To, na jakiego rodzaju rolety do kuchni zdecydujemy się, nie musi oznaczać rezygnacji z ich eleganckiego wyglądu. W poniższym artykule przedstawiamy jeden z najmodniejszych elementów dekoracji okien kuchennych ostatnich czasów – rolety rzymskie.
Czym są rolety rzymskie?
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firan są właśnie rolety rzymskie. Sprawdzają się one we wszystkich rodzajach pomieszczeń, zarówno w tych urządzonych klasycznie, jak i w nowoczesnym stylu. Miłośnicy estetycznych rozwiązań, którzy szukają ciekawej, funkcjonalnej ochrony z pewnością je docenią. Rolety rzymskie produkowane są z wysokiej jakości materiałów, odpornych na działanie promieni słonecznych, jak i różnorodne zabrudzenia, co sprawdza się szczególnie w kuchni. Dodatkowo, ich konstrukcja pozwala na łatwe ściągnięcie tkaniny, wypranie i ponowne założenie. Są one szczególnie polecane do okien, wokół których nie występuje duża powierzchnia ścienna i po prostu brakuje miejsca na powieszenie typowych, klasycznych zasłon. W zależności od ilości miejsca, którym dysponujemy, można pokusić się o połączenie rolet z długimi typowymi zasłonami. Idealnie dopasują się one do charakteru wnętrz dzięki bogactwu dostępnych kolorów, które są dostępne w sprzedaży. Podsumowując, roleta rzymska do kuchni ze sklepu Mardom to skuteczna ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów, promieniami słonecznymi podczas gotowania, a przy tym elegancka dekoracja dla kuchennych wnętrz.
Działanie i montaż rolet rzymskich
Zasada działania rolet rzymskich jest banalnie prosta. Jej mechanizm podnosi materiał tworząc charakterystyczne dla systemu rzymskiego fałdy. Właśnie owe marszczenie czy fałdowanie materiału rolety jest dodatkowym elementem ozdobnym. Funkcja tego typu rolet i miękkość tkanin sprawiają, że wnętrze kuchni zdecydowanie zyskuje na przytulności. W sprzedaży dostępne są rolety rzymskie oparte na mechanizmie sznurkowym zamontowanym na szynie aluminiowej lub te z mechanizmem koralikowym w kasecie. Który z nich wybrać? Dla rolet o większym rozmiarze i wadze polecany jest mechanizm koralikowy, który z łatwością radzi sobie z utrzymaniem materiału i wyróżnia się wyjątkową trwałością. Z kolei mechanizmy sznurkowe (zwane też systemami hiszpańskimi) montowane są do ściany lub sufitu za pomocą plastikowych wieszaków i wkrętów dołączonych do zestawu. Roleta rzymska nie nawija się, ale składa falami, kiedy pociągnie się za sznurek. Poprzeczne fiszbiny usprawniają równomierne składanie. Ten typ montażu cieszy się dużą popularnością, głównie ze względu na swoją atrakcyjną cenę.
Jakie materiały wybrać dla rolet rzymskich?
W przypadku rolet rzymskich doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju tkaniny syntetyczne, bawełniane czy lniane. Na pewno nie warto decydować się na zakup rolet rzymskich z wełny, żakardy czy tkanin obiciowych. Na okna o wystawie południowej sprawdzą się również tkaniny syntetyczne, które nie blakną na skutek długotrwałego promieniowania słonecznego.
Swoje rolety mam od firmy Roltex z Wrocławia i jestem wręcz zachwycony ich jakością. Do tego bardzo ładnie wyglądają więc polecam.