Budowa domu to proces czasochłonny i pochłaniający olbrzymią ilość pieniędzy. Właśnie z powodów finansowych część osób decyduje się na to, by budować dom na własną rękę bez pomocy wykonawców. Czy jest to rozsądne rozwiązanie? Wszystko zależy od okoliczności w jakich powstaje dom. Jedno jest pewne – jeśli nie znacie się na budowie za grosz, lepiej wynająć ekipę, która wykona dla was zlecone prace.
Proste prace budowlane
fot. Katarzyna Kałaska laboarch – Dom pod Piasecznem
Do wykonania prostych prac budowlanych nie potrzebujecie wykonawcy. Większość z prostych prac jest w stanie wykonać sam inwestor, tym samym oszczędzając na wynajęciu profesjonalnej ekipy. Niemniej jednak budowanie domu właśnie tym systemem, czyli systemem gospodarskim jest znacznie bardziej czasochłonne, jeśli więc zależy wam na czasie, lepiej będzie poprosić o pomoc wykonawcę. To jednak nie jedyne mankamenty samodzielnej budowy. Decydując się, by część rzeczy wykonać samemu bierzecie za nie pełnię odpowiedzialności, co dla wielu osób może być problematyczne.
Sprawdź – Koszt budowy domu. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Bez nich ani rusz
fot. ask architekt szymon kuhn – Projekt domu w Wińcu
Nawet jeśli zdecydowalibyście się na samodzielną budowę domu, przepisy prawne regulują jakie rzeczy można wykonać we własnym zakresie, a raczej których wykonać nie wolno na własną rękę. Konieczne jest zatem, by w procesie budowy domu udział wzięli inwestor, projektant domu, kierownik budowy, następnie inspektor nadzoru inwestorskiego. W praktyce konieczne jest więc, by inwestor, czyli osoba budująca dom jednorodzinny zatrudniła wymienione osoby do wspomnianej budowy. Jeśli wybór padł na gotowy projekt budowy, wówczas projektantem takiego domu jest architekt, który musiał zaadaptować warunki projektu do tego, jakie warunki zostały zastane na miejscu. Drugą ważną postacią na budowie jest kierownik budowy, który ma za zadanie nadzorować prace ekipy budowlanej, a także prowadzić dziennik budowy i koordynować budowę, punkt po punkcie, etap po etapie. Kierownik budowy to funkcja niezwykle odpowiedzialna, musi on posiadać stosowne uprawnienia pozwalające mu na wykonywanie tej funkcji. Trzecia istotna postać to inspektor nadzoru inwestorskiego, dbający o interesy inwestora na budowie, doglądający wszelkich wykonywanych tu prac. Nie musicie jednak zatrudniać go, jeśli w ramach prac budowlanych realizowane są proste, standardowe projekty.
Sprawdź również – Dom w lesie – jak urzeczywistnić marzenie?
Budowa domu z wykonawcą
fot. KOLA Studio Wizualizacje Architektoniczne – Dom rodzinny typu stodoła
Ten typ budowy domu jest zdecydowanie wygodniejszy dla inwestora, a jedocześnie szybszy. Dzięki powierzeniu prac wykonawcy, firma zatrudniona do tego celu wykonuje wszystkie powierzone jej prace. To co należy w takim wypadku do inwestora, to wypłata wynagrodzenia zgodnie z zawartymi z wykonawcą umowami. Ważne jest więc, aby firma, którą wynajmiecie do prac budowlanych miała nieposzlakowaną opinię i cieszyła się zaufaniem swoich poprzednich klientów. Warto dodać również, że wykonawca taki bierze odpowiedzialność za budowę, jednocześnie dając też na nią gwarancję. Mankamentem pozostaje oczywiście znacznie wyższa cena, niż w przypadku gdyby część prac została wykonana na własną rękę.
Zdjęcie główne – MEEKO Architekci – Dom jednorodzinny w Złotnikach