Masa szpachlowa jest jednym z popularniejszych materiałów zaliczanych do grupy chemii budowlanej. Jest powszechnie stosowana przy pracach wykończeniowych oraz podczas remontów pomieszczeń. Produkt ten jest dostępny w wielu odmianach, które różnią się właściwościami. Czym są masy szpachlowe, z czego są produkowane i do jakich prac można je wykorzystywać?
Czym jest masa szpachlowa?
Pojęcie masy zazwyczaj kojarzy się z produktem o elastycznej, możliwej do formowania strukturze. W przypadku mas szpachlowych często uzyskanie takiego efektu jest możliwe dopiero po wstępnym przygotowaniu produktu. W wersji handlowej jest on bowiem dostępny główne w formie proszku, który należy wymieszać z wodą. Takie przygotowanie jest ważne ze względu na to, że utwardzanie szpachli polega na jej wysychaniu. Dodatek wody nadaje jej konsystencję, która pozwala wypełnić materiałem nawet niewielkie szczeliny.
Większość mas szpachlowych jest produkowana ze sproszkowanych gipsów naturalnych, wapiennych wypełniaczy, modyfikatorów, składników opóźniających wiązanie i innych substancji. Ten skład nie jest zarezerwowany dla wszystkich wariantów produktu. Różnorodność zastosowań preparatów sprawia, że są one tworzone także z innych składników. Przykładem jest asfaltowa masa szpachlowa do napraw dekarskich. Ponadto, w sprzedaży są też masy klejąco-szpachlowe, zaprawy szpachlowe produkowane na bazie cementu, szpachle wapienne, samopoziomujące, szybkowiążące i wiele innych. Dostępne są też szpachle gotowe, z postaci plastycznej masy.
Zastosowanie mas szpachlowych
Podstawowym przeznaczeniem masy szpachlowej jest wypełnianie ubytków i nierówności. Z tego powodu są niezastąpione podczas prac remontowych i montażowych. Umożliwiają np. wypełnienie szczelin pomiędzy płytami kartonowo-gipsowymi czy elementami drewnianymi. W efekcie, po zagruntowaniu i pomalowaniu, powierzchnia pozostaje idealnie gładka. Pod względem zastosowania wyróżnia się wiele typów mas szpachlowych:
- masy do ścian i sufitów – stosowane głównie do wypełniania dziur po usuniętych kołkach i gwoździach oraz wyrównywania powierzchni przed malowaniem lub tapetowaniem,
- masy do drewna – umożliwiają wypełnianie szczelin i ubytków w drewnianych zabudowach, meblach, elementach schodów, parapetów, ościeżnic itp. Są dostępne w wersji białej, transparentnej, natryskowej i dwuskładnikowej,
- masy do metalu – świetnie sprawdzają się przy uzupełnianiu ubytków w emalii wanien, w metalowych meblach i konstrukcjach ogrodowych itp. Tworzą warstwę wodoodporną,
- masy do spoinowania połączeń – są to uniwersalne masy dwufunkcyjne, za których pomocą można zarówno wypełniać szczeliny między płytami, jak i wyrównywać powierzchnie. Masy szpachlowe tego typu są też dodatkowo zbrojone włóknami lub polimerami, które zwiększają ich trwałość,
- masy dekarskie – przeznaczone do napraw konstrukcji dachowych,
- masy klejąco-szpachlowe – stosowane między innymi do ocieplania ścian,
- masy szpachlowe samopoziomujące – przeznaczone do wykonywania wylewek podłogowych.
Poza wypełnianiem ubytków masa szpachlowa może też służyć do wyrównywania powierzchni. Zazwyczaj jest nakładana na płaszczyznę pod gładź gipsową, stanowiąc rodzaj podkładu. Jej grubość może wynosić nawet 0,5 cm.
Masa szpachlowa a gładź gipsowa
Masa szpachlowa przez laików często jest utożsamiana z gładzią gipsową. Podobieństwo nie jest jednak zbyt duże. Szpachle i gładzie są bowiem produkowane z różnych materiałów. Te drugie mają jednak mniejszą granulację i są wykorzystywane do estetycznego wykańczania chropowatych powierzchni tynkowanych. W przeciwieństwie do szpachli warstwa gładzi jest bardzo cienka. Dodatkowo często się ją też szlifuje.