Spis treści
- Niemiecki patent na „stodoły” z dwuspadowym dachem
- Niemieckie biuro projektowe Format Elf Architekten zaprojektowało trzy domki letniskowe o nietypowym wyglądzie. Są to domki stworzone specjalnie dla ośrodka wypoczynkowego w Bawarii, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne, archetypowe stodoły z dwuspadowym dachem.
- Domki „rysowane ręką dziecka”
- Takie same, a jednak inne
- Nietypowe wrażenia
Niemiecki patent na „stodoły” z dwuspadowym dachem
Niemieckie biuro projektowe Format Elf Architekten zaprojektowało trzy domki letniskowe o nietypowym wyglądzie. Są to domki stworzone specjalnie dla ośrodka wypoczynkowego w Bawarii, które swoim wyglądem przypominają tradycyjne, archetypowe stodoły z dwuspadowym dachem.
Właściciele nieruchomości Hofgut, którzy oferują luksusowe zakwaterowanie, restauracje oraz spa, zwrócili się do Format Elf Architekten w sprawie stworzenia domów dla gości pragnących zostać u nich na dłużej niż pozwalały na to istniejące obiekty.
Domki „rysowane ręką dziecka”
Trzy długie domy (longhousy) zapewniają więcej powierzchni użytkowej i posiadają w pełni wyposażoną kuchnię, więc goście mogą gotować dla siebie.
Domy są zaprojektowane tak, aby przywołać na myśl budynki gospodarcze typowe dla tego regionu, i cechują się dwuspadowym dachem, który tworzy archetypową sylwetkę budynku, dzięki czemu wygląda on “jakby dziecko narysowało dom – tak prosto, jak to tylko możliwe.”
Barwione na czarno drewno wykorzystane do pokrycia konstrukcji zostało wybrane w celu zwiększenia efektu ludowości budynków oraz by pomóc im wtopić się w ciemne barwy okolicznych lasów.
Takie same, a jednak inne
„Sylwetki domów zostały zredukowane do ich esencji i mają ostry, symboliczny wygląd” – informuje autor projektu, architekt Stefan Hanninger.
„Materiał elewacji wykonano z pociemnionego drewna, co tworzy koncepcję swoistego pomostu ze starą, ogorzałą stodołą.”
Każdy z trzech budynków wykorzystuje podobną estetykę, ale zróżnicowano je pod względem szczegółów, takich jak chociażby układ tarasów, czy otwieranie okien, które to odnoszą się do ich położenia na terenie posiadłości.
Jeden z domów znajduje się nad brzegiem stawu i oferuje najlżejsze wykończenia i najwięcej okien.
Kolejny domek wychodzi na spadzisty teren i zastosowano w nim wyciszoną paletę jasnobrązowych kolorów, zaś trzeci budynek położony na leśnej polanie ma ciemniejsze wnętrze z solidnych materiałów, które akcentują jego kameralną lokalizację.
Nietypowe wrażenia
Zadaszenie tarasu możliwe jest dzięki szklanym powierzchniom wtopionym we fragmenty elewacji
Wewnątrz budynku spadziste dachy tworzą ukośne podwójne sufity nad jadalnią i pokojami mieszkalnymi.
Wszystkie trzy domki w swoim otoczeniu posiadają palenisko a dwa z nich wanny obok kominka w pokojach dziennych.
Łaźnia w trzecim domku znajduje się na poddaszu pod oknem dachowym, które umożliwia gościom patrzenie na gwiazdy podczas kąpieli w wannie.
Via: dezeen.com
a mozna sobie taki domek do Polski zamówic?