Budując lub remontując swój własny kąt, szukamy rozwiązań, które są niezawodne, ale również pomagają nam zaoszczędzić pieniądze. Skupiamy się m.in. na ociepleniu murów lub optymalizacji ogrzewania. Często zapominamy o oknach, przez które ucieka od 25% do 40% ciepła z domu.
Ile ciepła ucieka przez okna?
Okna przepuszczają więcej ciepła niż ściany, nawet gdy są zamontowane poprawnie. O ile ściany możemy ocieplić np. styropianem, to niestety okien nie jesteśmy wstanie tak zmodyfikować. Przeciętne ściany przepuszczają 0,25 W/m2K, natomiast dla standardowych okien jest to aż 1,3 W/m2K. Różnica wynosi aż pięciokrotność w przenikaniu ciepła, za którą musimy zapłacić z własnego portfela.
Jak wybrać energooszczędne okna?
Zakup okien z niższą wartością współczynnika ciepła U (im mniejsza wartość, tym mniej ciepła przenika na zewnątrz) jest jak dobra inwestycja. Okna te są droższe, ale zwracają się poprzez niższe koszty ogrzewania. Dlatego podczas szukania okien, warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale również wskaźnikiem U.
Podczas zakupu energooszczędnych okien powinniśmy zainteresować się trzema parametrami U:
- Uf – jest to wskaźnik profili okiennych. Odgrywa bardzo ważną rolę przy mniejszych oknach,
- Ug – jest to wskaźnik dla szkła. Znaczenie tego wskaźnika rośnie wraz z większym rozmiarem okna,
- Uw – jest to wskaźnik U dla całego okna, uwzględniając profil okienny i szybę wraz z techniką łączenia.
Podczas wyboru okna warto zapytać o producenta profili okiennych oraz szyby. W ten sposób poznamy nie tylko wartości U dla poszczególnych elementów okna, ale sposób produkcji. W przypadku profili okiennych PVC marka Deceuninck wyróżnia się na tle konkurencji, ponieważ stawia na recykling. Dodatkowo dostarczają profile PVC o wartości Uf 0,93 W/m2K – jest to jedna z niższych dostępnych wartości przenikania ciepła na rynku.
W przypadku doboru szyby, warto zwrócić uwagę na współczynnik g – jest on odpowiedzialny za ilość promieni słonecznych przenikających do wewnątrz pomieszczeń. Im większy współczynnik, tym więcej promieni słonecznych wpada do pomieszczenia. Należy jednak uważać, ponieważ umieszczenie szyb o wysokim współczynniku g na poddaszu, może skutecznie zniechęcić do przebywania w tych pomieszczeniach latem bez żadnego wiatraka lub klimatyzatora.