Niewielka podwarszawska Lesznowola, położona w malowniczym otoczeniu sosnowych borów, stała się stała się idealnym tłem dla unikatowej rezydencji. Projekt, w którym funkcjonalność harmonizuje z elegancją, jest wspólnym przedsięwzięciem biura architektonicznego Exterio oraz pracowni architektury wnętrz Hola Design, należących do Grupy Hola.
Luksusowa willa przypomina w formie zawieszone pomiędzy drzewami lewitujące domy, stąd jej nazwa. Najważniejszym wyzwaniem, przed jakim stanęli architekci warszawskiej pracowni było wpisanie rozbudowanej funkcjonalności rezydencji w leśne otoczenie, przy jednoczesnym zachowaniu kameralnej skali zabudowy.
– W założeniu projektowym zaproponowaliśmy stworzenie architektury, która nawiązywać będzie do hasła modernistów „form follows function” (forma podąża za funkcjonalnością). Nowoczesna willa miała integrować dużą rodzinę, a z drugiej strony spełniać oczekiwania wszystkich domowników, którzy pragną posiadania własnej, zacisznej enklawy z widokiem na las – opowiada architekt Marcin Klukowski z pracowni Exterio.
Punktem wyjścia do kształtowania formy było stworzenie dla każdego z domowników osobnego „domku” będącego ich prywatnym azylem. Tak powstała kompozycja powtarzających się rytmicznie brył w formie nowoczesnych stodół.
Każda z nich reprezentuje oddzielną przestrzeń mieszkalną przypominającą archetypowy dom z dwuspadowym dachem, kojarzący się z ciepłem i bezpieczeństwem. W celu podkreślenia ich odrębności, bryły uniesiono na poziom pierwszej kondygnacji i nadwieszono nad parterem w formie wykuszy. – W ten sposób udało się uzyskać efekt ich zawieszenia w leśnej przestrzeni – dodaje architekt Marcin Klukowski.
Domki-azyle zostały posadowione na łączącej je przeszklonej bazie tworzącej wspólną przestrzeń życiową rodziny. Tutaj znajduje się hol wejściowy, dwukondygnacyjny salon, jadalnia, kuchnia, gabinet do pracy oraz strefa rekreacyjna z sauną i basenem. Wszystkie przestrzenie otwierają się widokowo na otaczający krajobraz poprzez niemal całkowicie przeszklone elewacje.
Podział funkcjonalny domu podkreślono użytymi materiałami, inspirując się architekturą przemysłową z przełomu wieków. Parter, stanowiący podstawę zabudowy, został wykończony pełną, ręcznie formowaną, czerwoną cegłą układaną w dekoracyjny motyw. Natomiast piętro oraz dachy otulono łuską z patynowanych na czarno płytek z blachy cynkowo-tytanowej. Lewitującą formę poszczególnych domków zaakcentowano poprzez użycie blachy cortenowej, zarówno na elewacjach szczytowych, jak i podsufitkach.
Harmonijne przedłużenie architektury domu stanowi wystrój wnętrz, który materiałowo i kolorystycznie nawiązuje do elewacji. W pomieszczeniach pojawia się postarzana cegła, czarna stal i elementy w barwie cortenu. Całość została starannie ocieplona naturalnym dębowym drewnem, które w postaci jodły francuskiej szczotkowanej znajduje się na podłogach i na gładkich okładzinach ścian.
– Styl wnętrz to wyrafinowane połączenie nowoczesności z lekką formą loftową i nutą glamour. Subtelne szarości, ciepłe odcienie drewna i brązu, harmonijnie splatają się z surowością betonu i zdecydowanymi czarnymi liniami. Z kolei elementy dekoracyjne w kolorach żółtym, złotym i niebieskim dodają wnętrzu życia i wyrazistości – mówią Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.
Spieki kwarcowe w kuchni tworzą elegancką i trwałą przestrzeń, a bryła kominka z młotkowanego granitu nadaje jej autentycznego charakteru. W łazienkach użyto naturalne kamienie, takie jak kwarcyt i marmury, a oryginalne mozaiki personalizują intymne przestrzenie.
Znajdujące się na piętrze sypialnie, które przyjęły formę dwuspadowych domków, tworzą indywidualne strefy dla każdego domownika. W przestrzeniach dla dzieci architekci wydzielili strefy zabaw zlokalizowane na antresolach. W sypialni gospodarzy uwagę przykuwa pikowane wezgłowie w stylu Chesterfield, z naturalnej skóry zamszowej, wykonane według indywidualnego projektu Hola Design.
Przestrzenie willi zdobią elementy designu włoskich i niemieckich marek oraz dzieła młodych polskich i hiszpańskich artystów.
Rezydencja o imponującej powierzchni użytkowej 941 m kw. posiada najnowsze rozwiązania technologiczne. Gustowny gabinet, strefa kina domowego zamknięta w przeszklonym kubiku oraz siłownia i SPA z basenem, saunami oraz zewnętrznym jacuzzi, dopełniają luksusową ofertę tego domu.
Codzienne funkcjonowanie mieszkańcom ułatwia obłożona czarną stalą, stylowa winda, poruszająca się pomiędzy poziomami domu. Pomieszczenia techniczne i garaż usytuowano w podziemnej kondygnacji pod całym budynkiem.