W Grzepnicy, niewielkiej miejscowości pod Szczecinem, w otoczeniu łąk i lasów stanął wyjątkowy dom zaprojektowany przez biuro architektoniczne maxberg. Prosta, ciemna, asymetryczna bryła budynku została wykonana w nowoczesnej technologii, która rzutuje nie tylko na właściwości obiektu, ale też na jego estetykę.
Inwestorzy powierzyli projekt swojego wymarzonego domu architektowi Karolowi Nieradce, właścicielowi biura maxberg, które w swoim portfolio ma wiele projektów budynków z prefabrykatów. Realizacje te dowodzą, że zła sława tego sposobu budowania, w dzisiejszych czasach jest zupełnie nieuzasadniona. Prefabrykaty kojarzą nam się przede wszystkim z wątpliwej urody blokami z wielkiej płyty, które masowo budowano w latach 70. ubiegłego wieku. Budynki te pozostawiały wiele do życzenia pod względem jakości oraz warunków mieszkalnych, były zimne, nieszczelne, pękały w nich ściany. Hasło „wielka płyta” stało się synonimem budynku o kiepskich parametrach.
Dzisiejsze możliwości technologiczne pozwalają na tworzenie prefabrykatów betonowych o wysokiej jakości, mających świetne właściwości oraz spełniających wszelkie, coraz bardziej wymagające normy. Nie bez znaczenia jest także estetyka.
Przeczytaj również – Dom w Wirowie. Piękno tkwi w detalach
Dom w Grzepnicy to parterowy budynek składający się z trzech połączonych ze sobą segmentów – w formie każdego z nich można dostrzec inspiracje wiejską stodołą. To proste bryły z dwuspadowymi, asymetrycznymi dachami. Obok znajduje się wolno stojący garaż o podobnym kształcie.
Elewacja domu oraz dachy mają grafitowy kolor, który podkreśla minimalistyczną bryłę. Jedynym akcentem kolorystycznym są miodowożółte, aluminiowe ramy okien oraz drzwi wejściowe w tym samym odcieniu. Subtelną dekorację stanowią także pionowe i poziomie linie – miejsca łączenia prefabrykowanych płyt betonowych, z których został zbudowany dom. Oszczędną formę podkreślają duże przeszklenia bez podziałów, dzięki którym do wnętrza z każdej strony wpada światło dzienne. Aby zachować prostotę bryły architekt zdecydował się na ukrycie rynien i rur spustowych. Dziedziniec między budynkami został wyłożony ciemnymi płytami chodnikowymi.
Prostota formy i kolorystyka sprawiają, że dom nie zaburza otoczenia i doskonale współgra z krajobrazem. Projekt autorstwa biura maxberg zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Polski Cement w Architekturze, organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich i Stowarzyszenie Producentów Cementu. Sąd konkursowy docenił konsekwentne zastosowanie prefabrykatów zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i w roli elementów nadających jednoznaczny wyraz architektoniczny. W uzasadnieniu sędziowie podkreślili, że innowacyjne wykorzystanie prefabrykatów w budownictwie jednorodzinnym pozwala zastosować mniejszą ilość materiałów wykończeniowych, a także zmniejsza uciążliwość budowy dla otoczenia oraz zapewnia dużą kontrolę projektanta nad efektem końcowym. Z drugiej strony wymaga niezwykle starannie i uważnie przygotowanego projektu, który zapewni budynkowi indywidualny charakter, wpisany w miejscowy kontekst.
Dodatkowe informacje: www.maxberg.pl