Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Kategorie: Architektura

W dzisiejszych czasach bardzo ważna jest wielofunkcyjność. Bardzo dobrym przykładem są tutaj telefony komórkowe służące już nie tylko do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, ale również odtwarzania muzyki, przeglądania wiadomości w internecie, a także płacenia za zakupy równie szybko co kartą kredytową. Takie trendy znalazły również swoje odbicie w architekturze, a dowodem tego jest powstałe w Australii Centrum Katsumata.

Katsumata Centre wybudowane zostało na cześć założyciela szkoły Kardinia International College Pana Yoshimaro Katsumaty. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, aby jak najbardziej ukazać nowoczesne oraz innowacyjne podejście do edukacji i kultury. Znajduję się on w Bell Post Hill.

Pierwsze plany ukazujące szkic centrum Katsumaty zrodziły się już w 2004 roku. Z powodu niedostatecznych funduszy musiały one jednak ulec zmianie. Powodem wprowadzenia kolejnych modyfikacji stał się również fakt, że niemożliwe do pogodzenia stały się różne zastosowania. Tak więc budowa audytorium przewidzianego aż na tysiąc sześćset miejsc nie doszła do skutku.

Końcowa forma ma za zadanie połączenie dwóch obiektów. Po pierwsze ma służyć jako obiekt sportowy. Po drugie natomiast jako pełnowymiarowy teatr. Taką wielofunkcyjność udało się osiągnąć dzięki współpracy z dyrektorem szkoły, a także wizjonerem tegoż projektu – Janem Goodfellow. Specjalny mechanizm zamontowany w centrum pozwala w piętnaście minut przeistoczyć halę sportową w scenę z miejscami dla tysiąc dwustu osób zasiadających na widowni. Dzięki specjalnej konstrukcji operatorzy mają również całkowitą kontrolę nad światłem dziennym. Nowoczesne sterowanie oświetleniem pozwala też na osiągnięcie pierwotnie zamierzonego efektu wizualnego.

Wnętrze centrum opracowane zostało przy współpracy projektantów oraz członków rodziny Pana Yoshimaro Katsumaty. Miało ono wyglądać tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać historię jego życia. Możemy tam znaleźć również pomieszczenie w pełni poświęcone patronowi. Umieszczono w nim gabloty prezentujące wiadomości o założycielu centrum, a także odręcznie napisany, japoński poemat hołdujący Panu Katsumacie.

Z zewnętrznej strony budynek prezentuje się bardzo okazale oraz nowocześnie. Utrzymany został w ciepłych barwach czerwieni i pomarańczu, które stwarzają kontrast z ogromnymi przeszklonymi ścianami oraz tylną częścią centrum., która jest koloru białego. Całości dopełnia intensywne oświetlenie.

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata 

Nazwa projektu : Centrum Katsumata

Lokalizacja : Bell Post Hill, Geelong,  Australia

Wizjoner projektu : Jan Goodfellow

Via: www.architizer.com

Jan Goodfellow: Centrum Katsumata
Ocena: 0 Głosów: 0
comments powered by Disqus