Spis treści
Oryginalne wykończenie wnętrza to sposób na to, by pomieszczenie wyglądało pięknie i wyjątkowo. Nietuzinkowe łączenie paneli i płytek to ciekawy, a zarazem bardzo praktyczny sposób na to, by nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru i sprawić, by wyróżniało się ono na tle wnętrz o tej samej funkcji. To jednak nie jedyne zalety i efekty, jakie uzyskać można dzięki takiemu zestawieniu tych dwóch materiałów. O tym, co uzyskać można dzięki takiej kompilacji oraz o ewentualnych trudnościach jakie mogą powstać, zwłaszcza przy ich montowaniu opowie ten artykuł.
Łączenie paneli i płytek dla wydzielenia przestrzeni
Choć łączenie paneli i płytek nie jest zbyt częstym wyborem, okazuje się jednak, iż jest to doskonały sposób na rozdzielenie przestrzeni nie tylko pomiędzy różnymi pomieszczeniami, ale i wewnątrz jednego wnętrza. W tym drugim przypadku to przede wszystkim sposób na to, by wyznaczyć różne strefy funkcjonalności wnętrza. Dzięki zestawieniu różnych materiałów na podłodze widoczna jest w wyraźny sposób granica pomiędzy poszczególnymi strefami pomieszczenia. Podział ten podkreślić można już za pomocą samej faktury na powierzchni podłogi, skutecznie pomoże też wybór dwóch różnych kolorów.
Inne sposoby na łączenie faktur
fot. archi group Adam Kuropatwa – Realizacja projektu łazienki na piętrze w domu w Rudzie Śląskiej
Łączenie paneli i płytek to nie jedyna możliwość jaką macie przed sobą, gdy chcecie zestawić ze sobą dwie różne faktury na podłodze. Do wyboru jest całkiem pokaźna ilość zestawień. Wśród popularnych i dobrze wyglądających są między innymi połączenia płytek z drewnem, drewna z wykładziną, czy na koniec płytek i wykładziny. W każdym przypadku efekty zależą od sposobu, w jaki zestawione zostaną ze sobą poszczególne faktury. Jedno jest pewne – efekty potrafią naprawdę zaskoczyć.
Problemy z łączeniem płytek i paneli
Jeśli projekty domów zakładają stworzenie podłogi z połączenia płytek i paneli, wówczas warto pomyśleć o tym, jakie problemy mogą wystąpić podczas ich montażu. Przede wszystkim kłopot sprawić może różna grubość materiałów, przez co niezbędne będzie wyrównanie ich wysokości, tak by znalazły się one na jednym poziomie. Dobrym i skutecznym sposobem jest użycie okładziny podłogowej o różnej wysokości. Tego typu rozwiązanie wykorzystuje się zarówno w przypadku, gdy chodzi o płytki ceramiczne, jak i panele podłogowe. Warto również zastosować specjalne listwy podłogowe, które znaleźć można zarówno w różnych rozmiarach, jak i kolorach, a nawet kształtach i materiałach. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza przy niewielkich różnicach poziomów na podłodze, listwa bowiem w wygodny i estetyczny sposób połączy ze sobą obie przestrzenie. Uważać jednak należy, by różnica poziomów nie była zbyt wielka, może bowiem w takim przypadku powstać uskok, który będzie nie tylko nieestetyczny, ale i niebezpieczne w użytkowaniu.
Efektowne i modne połączenia
Obecnie jednym z bardzo chętnie wybieranych trendów na podłogę jest połączenie wzorzystych elementów z tradycyjnymi. Takie ciekawe zestawienia szczególnie dobrze widziane są w salonach, choć sprawdzają się one i w innych wnętrzach, choćby w kuchniach, łazienkach, czy na przedpokojach. Przede wszystkim jednak warto wiedzieć, iż wzorzyste elementy sprawdzają się głównie w pomieszczeniach o dużych gabarytach. W tych mniejszych mogą one wywołać efekt przytłoczenia.
Kilka uwag przed remontem
Decydując się na remont podłogi, warto pomyśleć o tym, by wykorzystać go do montażu ogrzewania podłogowego. To opcja przede wszystkim dla osób, które od dłuższego czasu zastanawiały się nad taką opcją. Zarówno płytki gresowe, jak i panele podłogowe nadają się dobrze do tego typu rozwiązania.
Zdjęcie główne – KOLA Studio Wizualizacje Architektoniczne – Mieszkanie pokazowe