Płytki heksagonalne w twoim domu

Płytki heksagonalne w twoim domu

Płytki heksagonalne używane były już w starożytnym Rzymie, a teraz znów coraz częściej goszczą w naszych wnętrzach. Stanowią osobną kategorię płytek ze względu na możliwość swobodnego aranżowania krawędzi wykładanej powierzchni. Używane są zarówno jako płytka bazowa, ale dzięki swojemu ciekawemu kształtowi także jako dekoracja. Występują w monochromatycznych kolorach i wówczas, poprzez linię fugi, wybija się ich kształt, ale też często można znaleźć wielokolorowe motywy, tworzące patchworkowe mozaiki. Jeśli szukacie kreatywnego rozwiązania do swoich wnętrz, heksagony mogą dać niezliczone możliwości aranżacyjne!

Unikatowe wzory na ścianie

Kolekcje płytek o kształcie plastrów miodu występują zazwyczaj w różnych opcjach kolorystycznych. Daje to ogromne pole do popisu podczas łączenia kompozycji w jedną całość. Płytki heksagonalne można ułożyć gradientowo, mieszanie, co daje bardzo naturalny efekt, albo tworzyć powtarzalne, geometryczne motywy. Dobrze wyglądać będą płytki o podobnych odcieniach, ale też zestawienia kolorów dopełniających. Możliwości jest mnóstwo, a w każdym z wariantów ściana wyglądać będzie oryginalnie i nietuzinkowo. Dzięki heksagonom uzyskać można niepowtarzalną kompozycję, co niemożliwe by było przy użyciu płytek kwadratowych lub prostokątnych.

Zobacz - Płytki drewnopodobne do łazienki – zalety i zastosowanie

Klasyka i awangarda w kolorze

We wnętrzach klasycznych bardziej sprawdzi się monochromatyczna płytka o neutralnej barwie, która doda charakteru pomieszczeniu. Bardziej awangardowy styl wnętrza spotęguje znów graficzny wzór na heksagonach i bardziej śmiałe barwy. Dzięki powtarzalności wzoru kontrastujące barwy złączą się w jedną kompozycję.

Płytki strukturalne

Nowym trendem we wnętrzarstwie są płytki 3d. Cień padający na płytkę dodaje jej nowego wymiaru a kompozycja będzie wciąż wyglądać inaczej zależnie od oświetlenia. W tym przypadku sprawdzą się jednokolorowe, małe płytki, co da wspaniały, migoczący efekt świetlny.

Płytki heksagonalne - geometryczny minimalizm

Jednokolorowe płytki heksagonalne dobrze wyglądać będą z kontrastującą fugą, co uwypukli ich niestandardowy kształt. Takie rozwiązanie jest proste, ale bardzo eleganckie i sprawdzi się na większych powierzchniach, gdzie zbytnia dekoracyjność spowodowałaby przesyt. W dużych wnętrzach można pozwolić sobie na duże heksagony, których sama geometria stanie się wybijającą się dekoracją, chociaż w mniejszych wnętrzach lepiej zdecydować się na małą płytkę, która jednolicie wypełni przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem dla różnych formatów płytek heksagonalnych będzie ich ułożenie w powtarzalny, geometryczny wzór.

Zobacz również - Płytki w kuchni. Krótki przewodnik dla początkujących

Nowa odsłona starych materiałów

Oprócz różnych wzorów i faktur płytki sześciokątne produkowane są także z różnych materiałów. Heksagonalne przycięcie płytek daje zupełnie nowe spojrzenie na materiały takie jak marmur, beton, metal cegła czy szkło. Obecnie bardzo modny stał się marmur i lastryko, które w heksagonalnej formie wyglądają bardzo świeżo i nowocześnie.  

Niezależnie od rodzaju płytki, który wybierzemy, heksagony dają możliwość stworzenia autorskiej kompozycji a umiejętnie dobrane sprawdzą się w każdym wnętrzu; od retro, gdzie podkreślać będą ciepły charakter pomieszczenia, po designerskie, w którym można zaszaleć z kolorami.

płytki heksagonalne

fot. MO Architekci - Projekt gabinetu kosmetycznego w Kołobrzegu

Zdjęcie główne - Perfect Space - NIeszablonowo

Płytki heksagonalne w twoim domu
Ocena: 5.0 Głosów: 4

Tagi

comments powered by Disqus