Parafrazując autora tego tekstu piosenki dla dzieci można dodać również, że dorosłym przysparza sporo obowiązków. W szczególności odnosi się to do kwestii odśnieżania dachów. Jak bardzo przykre konsekwencje może mieć nieodśnieżenie dachu budynku, widać było bardzo dobrze w roku 2006, kiedy to jedna z hal ekspozycyjnych Międzynarodowych Targów Katowickich runęła niczym domek z kart, grzebiąc w sobie aż 64 ofiary śmiertelne. Nic by się nie stało, gdyby przepisy prawa były respektowane, a te właśnie nakazują właścicielowi obiektu budowlanego usuwać zalegający śnieg z połaci dachu. Mówi o tym w sposób szczegółowy artykuł 61 w punkcie 2 Prawa Budowlanego. Mógłby ktoś powiedzieć, że jakim zagrożeniem może być trochę śniegu, ale biorąc pod uwagę fakt, iż przykładowo topniejąca warstwa śniegu na powierzchni 1 metra kwadratowego może ważyć nawet 50 kg. to sprawa jest już znacznie poważniejsza.
Przepisy prawa budowlanego określają w sposób szczegółowy jak należy usuwać zalegający śnieg i kto jest do tego uprawniony. Zarządca lub właściciel budynku jest zatem zobowiązany do usunięcia z połaci dachu wszelkiego zalegającego śniegu, a ponadto również brył lodu z elewacji budynku, lodu zalegającego w rynnach i rurach spustowych, a także sopli i nawisów zagrażających życiu i zdrowiu. Kolejne zagadnienia dotyczy tego czy każdy może podjąć się prac odśnieżających połacie dachu? Otóż w myśl przepisów prawa nie. Osoba podejmująca się bowiem takiej pracy powinna mieć odpowiednie uprawnienia, a w przypadku ich braku, powinna przynajmniej posiadać stosowne zaświadczenie i możliwości pracy na wysokości. W przypadku stwierdzenia braku takich uprawnień bądź też zaświadczenia, właściciel najmujący pracowników do odśnieżania dachu może zostać ukarany grzywną w wysokości do 2 tysięcy złotych. Mamy jednak jeden bardzo istotny czynnik, który decyduje czy dane prace można uznać za pracę na wysokościach, czy też nie.
Jeżeli dany dach posiada na stałe zamontowane konstrukcje lub urządzenia chroniące przed ewentualnym upadkiem, to wówczas takie prace nie należą do tych z kategorii wykonywanych na wysokościach. Należy również dodać, że odśnieżanie dachów, choć jest to sezonowe zajęcie, to niemniej jednak jest bardzo dochodowym przedsięwzięciem, toteż bynajmniej nie brakuje osób chcących podjąć się tej pracy. Ten fakt, niestety, może mieć również wpływ na zatrudnianie do tego zajęcia osób nie posiadających odpowiednich kwalifikacji. Niezależnie jednak od tego, aby nie dochodziło do pamiętnych zdarzeń z roku 2006, należy bezwzględnie dopilnować, aby zalegający na dachach śnieg nie stanowił zagrożenia dla osób przebywających w budynku lub w jego pobliżu.