Spis treści
Posiadacze własnych domów z coraz większą ochotą wyszukują alternatywnych wobec tradycyjnego ogrzewania sposobów na ocieplenie wnętrz. Niewątpliwie jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe. Ten ostatnio bardzo popularny sposób ogrzewania domów daje użytkownikom mnóstwo korzyści. Jeśli zastanawiacie się, czy to się opłaca, odpowiemy na pytania o koszt ogrzewania podłogowego oraz o korzyści z niego płynące.
Inwestować, nie inwestować? Oto jest pytanie
Nie da się ukryć, iż ogrzewanie podłogowe to spora inwestycja, która wymaga dużych nakładów finansowych. Zanim przekreślicie możliwość zastosowania takiego sposobu ogrzewania, warto wiedzieć, że nakład finansowy, jaki z pewnością będziecie musieli ponieść, zwróci się w perspektywie czasu, a ściślej mówiąc – w perspektywie dłuższego użytkowania. Jeśli nie jesteście pewni, czy inwestować, czy jednak nie, posłuchajcie ekspertów, wskazujących na opłacalność tego typu przedsięwzięcia.
Zobacz – Wnętrzarski trend – łączenie płytek z panelami
Trochę podstaw
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czym właściwie jest ogrzewanie podłogowe. Choć jest to popularny system, nie wszyscy pewni są tego, z czym mają tak naprawdę do czynienia. Tymczasem ogrzewanie podłogowe jest jedną z najpopularniejszych technologii ogrzewania, które stosuje się alternatywnie wobec ogrzewania tradycyjnego, grzejnikowego.
Na koszt ogrzewania podłogowego składa się między innymi koszt rur grzewczych, które rozmieszczane są pod powierzchnią ogrzewanej podłogi, która wykonana jest najczęściej z płytek ceramicznych. Może też wykonana zostać ona z paneli podłogowych oraz dość rzadko z paneli drewnianych. Warto pamiętać, że podłoga taka nie może być gruba – maksymalna grubość powierzchni podłogi nie powinna przekroczyć jednego centymetra grubości.
Jeszcze więcej szczegółów
Aby cieszyć się wysokim komfortem cieplnym, woda używana jako czynnik grzewczy powinna mieć temperaturę pomiędzy 25 a 30 stopni Celsjusza. To równocześnie temperatura, która zapewnia bezpieczeństwo ogrzewanej podłogi, w tym i bezpieczeństwo użytkowników. W praktyce oznacza to, iż przy takiej temperaturze śmiało można stąpać bosą stopą po podłodze, bez konsekwencji w postaci poparzenia się.
Zobacz również – Zrób to sam – samodzielne układanie paneli w kilku prostych krokach
Ile to kosztuje, czyli koszt ogrzewania podłogowego
Jak już zostało wspomniane, ogrzewanie podłogowe to spory wydatek. Koszt ogrzewania podłogowego waha się w zależności od wielu czynników. Na jego ostateczną wysokość wpływ mają między innymi złożoność projektu, jak i powierzchnia pomieszczenia, czy koszt wykonania. Jak widać to spora inwestycja, która dobrze wykonana z pewnością przyniesie pożądane efekty w postaci obniżenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie.
Największe zalety i wady ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe posiada zarówno sporo zalet, jak i kilka minusów. Największym minusem jest z pewnością koszt ogrzewania podłogowego. Jego montaż wymaga dużych wydatków, które kilkukrotnie przewyższają koszt tradycyjnego ogrzewania grzejnikowego. Mankamentem jest też z pewnością dość ograniczony wybór materiałów, jakie mogą zostać wybrane na zamontowanie ogrzewania podłogowego, czy dość duża bezwładność cieplna, a więc dość małe możliwości jeśli o kwestie szybszego nagrzania bądź ochłodzenia wnętrza chodzi. Z drugiej jednak strony za montażem takiego ogrzewania przemawia całe mnóstwo zalet. Główny atut to obniżenie kosztów jakie ponosi się za ogrzewanie w ciągu roku. Duże znaczenie ma również estetyka takiego ogrzewania oraz oszczędność miejsca – brak nieestetycznych niejednokrotnie grzejników umożliwia różne aranżacyjne konfiguracje. Dobrze oceniane jest także równomierne rozmieszczenie ciepła po całym pomieszczeniu, nie jak w przypadku grzejnika. Dlatego warto przemyśleć opłacalność takiego właśnie przedsięwzięcia i po oszacowaniu zysków i strat zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego lub pozostanie przy tym tradycyjnym.
Zdjęcia – IN pracownia projektowania wnętrz – Drewno, Beton i Biel
Planując instalację ogrzewania podłogowego trzeba dobrze przemyśleć materiał pokrycia podłogi, bo w dużym stopniu będzie on przesadzać o wygodzie i ekonomice korzystania z podłogówki. Ogrzewanie podłogowe dobrze współpracuje z panelami winylowymi (np. produkuje je m.in. Arbiton), bo winyl dobrze przewodzi ciepło.