Duńczycy od kilku już lat plasują się w pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajach świata. Wraz ze swoimi niedalekimi sąsiadami, takimi jak Norwedzy, Szwedzi, Holendrzy, czy też nieco dalej usytuowani, ale za to najszczęśliwszymi – FInami, zajmują pierwsze miejsca od lat. Wydaje się, że na tle innych bogatych krajów, Danię wyróżnia podejście do życia. Mimo bogactwa, w ich domach nie znajdziemy złotych sufitów, alabastrowych posadzek czy ozdób z kości słoniowej. Natkniemy się za to na oryginalne meble, niepowtarzalne dodatki, minimalistyczne formy oraz wiele naturalnych ozdób i dekoracji.
Hygge
Jakiś czas temu to hasło obiegło cały świat. Wraz z modą na skandynawskie meble oraz duński design pojawiły się także pierwsze wzmianki o stylu życia północnej Europy. Termin ten opisany jakiś czas temu przez Marie Tourel Søderberg. Czym jest? Jest to uczucie spełnienia, komfortu, spokoju. Osiągamy je poprzez codzienne wydarzenia, z pozoru drobne i nic nieznaczące. Zamiast oczekiwać od świata złotych gór, powinniśmy skupić się na małych elementach, które ostatecznie tworzą solidną całość. Spacer w parku w pierwsze ciepłe dni, wspólne gotowanie z przyjaciółmi, czytanie książki przy kominku – oto, co wpływa na hygge. A jaki wpływ mają na to oryginalne meble i dodatki?
Prostota i minimalizm
Co rzuca się w oczy przy pierwszym kontakcie z duńskim mieszkaniem, albo aranżacją zaprojektowaną w tym stylu? Każdemu nasuną się na myśl minimalizm i prostota. Tutaj nie chodzi o to, by zapełnić przestrzeń przedmiotami, ale wręcz przeciwnie: otworzyć ją, optycznie powiększyć, nie tracąc przy tym wrażenia intymności i bezpieczeństwa. Jasne kolory oraz lustra powodują, że wpadające światło rozprasza się, a cały pokój wydaje się większy. W krajach północy słońce to luksus, podobnie jak w Polsce. Dlatego tak ważne jest łapanie każdego promyka. Oryginalne meble korzystające z tej filozofii, projektowane przez Duńczyków, Szwedów czy Finów także posiadają powyższe cechy. Zachwycają formą, jakością wykonania oraz najlepszymi materiałami. Przy tym nie są jednak nachalne, wulgarne, ani ociężałe. Nawet większe meble, takie jak sofy czy regały zyskują na lekkości. Dzięki swej uniwersalnej urodzie pasować będą do każdego wnętrza, zarówno eleganckiego loftu jak i nowoczesnego mieszkania.
Bliskość natury, przyroda na pierwszym miejscu
Mieszkańcy północnej Europy bardzo cenią sobie naturę. Duńczycy i Holendrzy, których kraje są dość niewielkie tak samo kochają wypoczynek na świeżym powietrzu jak Szwedzi czy Norwegowie, którzy mogą cieszyć się nieskończonymi lasami. Ich dbałość o to, by zachować pierwotny wygląd środowiska, ograniczyć emisję spalin czy produkcję odpadów jest wyjątkowa. Dlatego też tworzone przez nich oryginalne meble czerpią pełnymi garściami z tej tradycji. Sposób ich produkcji jest bardzo często ekologiczny, a produkty pochodzą ze zrównoważonych upraw, od rzemieślników, którzy pracują w godnych warunków, z poszanowaniem ich praw oraz czasu pracy czy wypłaty. Wszystko to sprawia, że kupując oryginalne meble produkcji duńskiej często wspieramy zrównoważoną gospodarkę. Przy obecnym kształcie świata ważne jest każde działanie, które polepszy sytuację jego mieszkańców.
Powyższe przykłady to tylko zalążek tego, co każdy z nas może znaleźć w duńskim designie. W tym też tkwi jego siła. Choć początkowo moglibyśmy uznać, że przestrzenie zaprojektowane w tym stylu są zbyt puste i brakuje im ciepła, to wystarczy przyjrzeć się bliżej. Duńczycy dbają o detale, dodatki i dekoracje. Koc, o grubym splocie, w kolorze ciepłego brązu, zarzucony na sofę automatycznie sprawia, że mamy ochotę się położyć i otulić. Musimy pamiętać o tym, że nie wystarczą same oryginalne meble czy ekskluzywne dodatki. Musimy myśleć całościowo. Jeśli szukamy inspiracji bądź konkretnych produktów, warto odwiedzić sklep designzoo.pl. Wybór mebli i dodatków jest oszałamiający. Dodatkowo możemy mieć pewność oryginalności produktu i pewnej dostawy.