Spis treści
Inwestorzy, którzy powierzyli swój 135-metrowy apartament znajdujący się na warszawskiej Woli Patrycji Dmowskiej z biura Dmowska Design, to ludzie młodzi i nowocześni. Powierzając swój apartament w ręce pani architekt zaznaczyli, że ich marzeniem jest mieszkać we wnętrzu funkcjonalnym, które równocześnie wyglądać będzie nowocześnie i artystycznie. Mając zarysowany bardzo ogólny obraz, Patrycja Dmowska od razu przystąpiła do działania. Początek pracy był niezwykle spektakularny, by na koniec powstały wnętrza proste i funkcjonalne. O tym w jaki sposób udało się osiągnąć ten efekt, przeczytać można w tym artykule.
Pierwszy etap prac
Pierwszy etap prac polegał na optycznym powiększeniu przestrzeni, dlatego też wyburzona została część ścian. Pozwoliło to na stworzenie bardziej funkcjonalnego wnętrza, które przyozdobiono przy pomocy nowoczesnych obrazów. Kolekcja sztuki należąca do właścicieli stała się idealnym dopełnieniem zaaranżowanego przez architektkę wnętrza. Jest to wnętrze pełne materiałów o najwyższej jakości, a całość tworzy niepowtarzalny efekt wizualny, elegancki, a zarazem bardzo stonowany. Jak określa go sama architektka – wnętrze tworzy wizerunek „powściągliwej elegancji”.
Korytarz – zaproszenie do eleganckiego wnętrza
Korytarz, który stanowi przejście do głównej części apartamentu jest sporym zaskoczeniem jeśli o aranżację chodzi. W żadnym bowiem stopniu nie zdradza on w jakim charakterze utrzymane będą pozostałe pomieszczenia. Jest to długie pomieszczenie o popielatej zabudowie meblowej, które ciągnie się od samego wejścia aż do części kuchenno-jadalnej. Dopiero wchodząc do salonu widać efektowny i bardzo artystyczny charakter wnętrza. Piękną całość tworzy paleta szarości i brązów z dodatkiem bieli oraz geometrycznych brył mebli. Dopełnieniem są płótna i grafiki, które stworzyli jedni z najlepszych artystów, m.in. Jan Dobkowski, Ryszard Winiarski, czy Tadeusz Dominik. Obrazy są z resztą elementem wystroju nie tylko salonu, ale i innych wnętrz, tj. kuchni, gabinetu, a nawet garderoby i łazienek. Koniecznie wspomnieć należy tu jednak, że żaden z obrazów jaki pojawia się we wnętrzach, nie znalazł się w nich przypadkiem. Miejsce każdego zostało bardzo precyzyjnie zaplanowane, podobnie jak każdy inny detal. Dzięki temu stworzono wyjątkowo spójne wnętrza, które zachwycają swoim wyglądem oraz elegancją i funkcjonalnością.
Otwarta strefa dzienna
Strefę dzienną tworzy kuchnia oraz otwarty na kuchnię salon. Znajdująca się w kuchni zabudowa jest bardzo oszczędna w swoim wyrazie, a to dzięki wykorzystaniu do jej aranżacji prostych form mebli, czy stonowanych dodatków. Zabudowa meblowa ciągnie się od podłogi do sufitu, co czyni kuchnię bardzo funkcjonalną. W połączeniu z kamiennym blatem oraz chromowaną armaturą, całość tworzy bardzo ascetyczny i elegancki styl. Co warte jest odnotowania, zabudowa kuchenna mieści w sobie całe mnóstwo akcesoriów niezbędnych w kuchni, dzięki czemu wszystko jest pięknie ukryte. Poza meblami kuchennymi zabudowę tworzy wyspa kuchenna, nad którą zamontowano dwa okapy. Dla kontrastu do jasnych mebli dobrana została ciemna podłoga, która pięknie współgra ze stołem, który gospodarze mieszkania wybrali jeszcze przed wielkimi aranżacyjnymi rewolucjami.
Z kuchni bardzo płynnie przechodzi się do salonu, gdzie króluje narożnik w szarym kolorze. Został on postawiony dokładnie pod baldachimem żyrandolu Vertigo, co wygląda elegancko i bardzo szlachetnie. Obok znajduje się ponadto stolik kawowy, który równocześnie pełni funkcję bardzo nowoczesnego barku, dzięki czemu możliwa jest degustacja ulubionych trunków wprost z kanapy, bez konieczności wstawania. Na barku postawione zostały bardzo atrakcyjne karafki o finezyjnych kształtach, które ożywiają salon oraz pomagają budować domową atmosferę. Całość dopełniają specjalnie postarzane dywany w niebieskim i czerwonym kolorze. Prowadzą one wprost do eleganckiego gabinetu, który urządzono w minimalistycznym stylu. Wnętrze to tworzą przeszklona biblioteczka wypełniona po brzegi książkowymi zbiorami gospodarzy oraz biurko Vitry o prostej budowie, a także oryginalna sofa.
Strefa prywatna
Strefę prywatną tworzą minimalistycznie urządzone pomieszczenia. Są to wnętrza pełne elegancji, w których nie zabrakło też ekstrawaganckich elementów. Jednym z nich jest połączenie sypialni oraz łazienki z garderobą. W ten sposób powstało nieoczywiste wnętrze, gdzie za główny cel architekt Patrycja Dmowska postawiła komfort właścicieli oraz spełnienie ich marzeń dotyczących tej właśnie przestrzeni. W ten sposób powstała część prywatna, w której bardzo silny akcent postawiono na fantazję, kolorystykę i konsekwencję form.
Jak rozmieszczono tu poszczególne strefy? Łazienka została usytuowana naprzeciwko garderoby. Znaleźć w niej można elementy tworzące wprost domowe spa, a zatem ogromną wannę, pokaźne lustro, podwójną umywalkę i duża ilość przestrzeni do przechowywania. Szafki stanowią tu jeden z najważniejszych elementów, są bowiem funkcjonalne i wyjątkowo estetyczne zarazem. Za efektowny wygląd odpowiada włoska marka Laminam, która zapewniła pokrycie szafek spiekiem kwarcowym. Jest to materiał, który odporny jest na wilgoć oraz posiada właściwości antybakteryjne. Szafki współgrają z szarymi płytkami oraz z oświetleniem industrialnym i dodatkami miedzianymi, które nawiązują do stylu glamour. Strefa kąpielowa została odseparowana od pozostałej części wnętrza za pomocą grafitowych przeszkleń, które dzielą tę duża przestrzeń.
Sypialnia znajduje się w dalszej części strefy prywatnej. Mieści się tu spore łóżko z pikowanym i miękkim zagłówkiem, który ciągnie się na całej szerokości ściany. Przy łóżku architektka postawiła umieścić szafki o prostych formach. To jednak nie jedyne szafki w sypialni. Nad zagłówkiem bowiem znalazły się szafki podwieszane, które ciekawie komponują się z szafkami nocnymi, tworząc nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania, ale i oryginalną dekorację.
Autorką projektu jest architekt Patrycja Dmowska z biura projektowego Dmowska Design.
Zdjęcia realizacji wykonał Przemysław Kuciński.