Spis treści
Decyzję w sprawie rodzaju ogrzewania w budowanym domu warto podjąć już na etapie wybierania projektu budynku. Dlaczego? Z tego względu, iż budynki, ogrzewane gazem powinny posiadać pomieszczenie – kotłownię, która powinna zostać zaplanowana jako osobne pomieszczenie. Jeżeli wybierając projekt budynku, kotłownia nie została wzięta pod uwagę, nie jest jeszcze za późno, aby podjąć decyzję o rodzaju ogrzewania.
Oprócz ogrzewania podłogowego w formie przewodów grzewczych w wylewce możemy skorzystać z nowoczesnych, elektrycznych mat grzewczych, umieszczanych pod panelami lub płytkami. W praktyce jest to doskonała opcja dla tych, którzy wybór rodzaju ogrzewania odłożyli praktycznie na ostatnią chwilę. Ogrzewanie podłogowe, rozprowadzane dzięki przewodom grzewczym, umieszczonym w wylewce musi powstać wtedy, gdy budynek stoi już w stanie surowym.
Sytuacja może skomplikować się, gdy jest to dom dwukondygnacyjny. Ogrzewanie podłogowe na górnej kondygnacji wymaga umocnienia stropu, aby ciężar wylewki wraz z instalacją ogrzewania nie stanowiły problemu, obciążając budynek. Wystarczy na etapie budowy stropu poddać go dodatkowemu wzmocnieniu. Zdarza się również, że instalacja ogrzewania podłogowego na piętrze jest zatopiona w wylewce, sięgającej niżej niż na parterze.
Ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe?
Po pierwsze względy praktyczne. Ogrzewanie podłogowe oznacza, że w domu nie posiadamy grzejników, umieszczonych pod parapetami. Jest to spora oszczędność miejsca, a dodatkowo znakomity, nowoczesny efekt wizualny. Nie ulega wątpliwości, że rezygnacja z grzejników jest kuszącym pomysłem, jednak wciąż spotykamy się z przekonaniem, o nieopłacalności zastosowania przewodów grzejnych w porównaniu z grzejnikami.
Koszty instalacji to jedna strona medalu, dołączyć należy koszty eksploatacyjne, czyli wydajność ogrzewania podłogowego. Po drugie więc, jak przedstawia się opłacalność inwestycji? Ogrzewanie podłogowe jest obecnie porównywalne cenowo z ogrzewaniem grzejnikowym. Obydwa sposoby wymagają zakupu elementów instalacyjnych oraz fachowego montażu. Ogrzewanie grzejnikowe wymaga dopływu gorącej wody do grzejników, przy ogrzewaniu podłogowym, przepływ dotyczy wody ciepłej, co kształtuje konieczność wyboru odpowiednich elementów.
Najdrożej wychodzi mieszany system grzewczy, zakładający umieszczenie podłogówki w niektórych pomieszczeniach, lub na jednym z poziomów. Zakup elementów stanie się konieczny do obydwu sposobów ogrzewania, kupując obydwa zestawy nie zaoszczędzimy.
Czego oczekiwać w działaniu ogrzewania podłogowego?
Jeżeli decydujemy się na instalację ogrzewania podłogowego w całym domu, posiadającym dwie kondygnacje, warto wyposażyć go w dwa urządzenia sterujące, obsługujące kontrolę temperatury na parterze i na piętrze. Rytm dnia warunkuje przebywanie w określonych pomieszczeniach o różnych porach, dlatego ważne jest rozsądne ustawienie dogrzewania, by pomieszczenia nieużytkowane przez większą część dnia nie narażały nas na niepotrzebny wydatek grzania pustego pokoju. W przestrzeniach, w których przebywamy najczęściej grzanie, może działać przez cały czas, jednak jego intensywność powinna być nieduża. Dogrzewanie jest najbardziej ekonomiczne, a dodatkowo zapewnia komfort utrzymywania się stałej temperatury w pomieszczeniu.
Ogrzewanie podłogowe długo się nagrzewa. W przeciwieństwie do grzejników, które działają szybko, ogrzewanie podłogowe powinno zadziałać z odpowiednim wyprzedzeniem, aby nagrzać pomieszczenie. Podobnie w przypadku schładzania się. Podłogówka potrzebuje czasu, aby przestygnąć.
Czy opłaca się ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach?
W nowych budynkach, posiadających doskonałą izolację oraz stanowiących zwartą bryłę o niezbyt dużej powierzchni zdecydowanie opłaca się instalacja ogrzewania podłogowego. Wydajność energetyczna budynku rośnie wtedy, gdy ogrzewanie podłogowe może zostać połączone z wykorzystaniem odnawialnego źródła energii.
Można już spotkać się z ofertami, w których oferowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej, wraz z ogrzewaniem podłogowym. Przy panelach fotowoltaicznych doskonałym sposobem zasilania ogrzewania podłogowego jest piec elektryczny. Nadwyżki prądu, przesyłane do elektrowni pomogą w obniżeniu rachunków za energię elektryczną, a co za tym idzie, za ogrzewanie.
Ogrzewanie elektryczne nie wymaga kotłowni oraz zakupu kotła. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne i opłacalne. Podłogówka nie nadaje się do podłóg drewnianych, gdyż drewno jako izolator utrudnia rozprowadzanie się ciepła po pomieszczeniach.
Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?
W zależności od tego, czy decydujemy się na ogrzewanie podłogowe, zasilane:
- gazem lub
- energią elektryczną
koszty mogą różnić się w okresie eksploatacji. Instalacja elektryczna jest opłacalna wraz z panelami fotowoltaicznymi, warto zaufać doradcom z firmy, zajmującej się fotowoltaiką, aby dobrze dobrać szerokości kabli i moc. Jeżeli w niektórych pomieszczeniach nie chcemy wykonywać instalacji przewodów grzewczych w wylewce, rozwiązaniem mogą okazać się maty grzewcze, elektryczne, które umieszcza się bezpośrednio pod podłogą (pod płytkami, panelami podłogowymi). Koszt instalacji ogrzewania podłogowego wiąże się z finansowaniem zakupu:
- instalacji hydraulicznej,
- materiałów budowlanych,
- urządzenia sterującego, do zawieszenia.
Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w praktyce?
Koszt montażu również wlicza się w cenę i zależny jest od metrażu. Średnio koszt instalacji ogrzewania podłogowego wg zaradnyfinansowo.pl liczony jest w granicach 110 – 120 zł/m², jednak przy wyborze droższych materiałów może sięgnąć 180 zł/m².
Koszt ogrzewania podłogowego zależny jest nie tylko od wielkości domu, ale od regionu, w którym budynek powstaje. Stawki za usługę montażu, jak pozostałe usługi budowlane, kształtują się zależnie od regionu, a ceny materiałów budowlanych i robocizny zmieniają się w szybkim tempie. Aby oszacować realne koszty, warto skorzystać z kalkulatora internetowego lub wyceny, dokonanej przez wykonawcę.
Sezon grzewczy przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego i pompy ciepła to koszt w granicach 350 zł miesięcznie (dla domu o powierzchni 100 m²). Warto uwzględnić ustawienie odpowiedniej temperatury, gdyż różnica 1 ºC może kosztować nawet 20 zł w comiesięcznym rozrachunku. Koszty ogrzewania grzejnikowego są zbliżone, zwłaszcza z uwagi na sposób emisji ogrzanego powietrza.