Wyzwanie – jak urządzić małe mieszkanie?

małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie, to pytanie, które zadaje sobie wielu dekoratorów wnętrz oraz właściciele mieszkań o niewielkich rozmiarach. Jest to zadanie trudne do zrealizowania, bo mały metraż oznacza sporo wyrzeczeń i dużo ograniczeń. Jednak przy odpowiednim podejściu do tematu, można stworzyć taki projekt mieszkania, który w dużym stopniu zaspokoi wszystkich domowników. Jak osiągnąć ten cel, dowiecie się oczywiście z naszego artykułu.

By mieszkanie urosło w oczach

Sekretem dobrze urządzonych małych mieszkań jest odpowiedni dobór kolorów. Przestrzegając zasady, iż jasne barwy optycznie powiększają powierzchnię, zyskać można pożądany efekt. Dla podniesienia rezultatu, warto jasne barwy przełamywać pastelami, które zawsze wyglądają interesująco i przytulnie, co w niewielkim mieszkaniu jest niezwykle ważne.

Zastanawiając się, jak urządzić małe mieszkanie, zawsze dobrym pomysłem będzie wybór stylu skandynawskiego, który nie tylko stosuje chętnie jasną kolorystykę, ale i otwiera przestrzeń, co jest szalenie cenne w przypadku małych mieszkań.

Zobacz – Jak urządzić pokój dzienny? Funkcjonalne projekty salonów w Twoim zasięgu

Otwarta przestrzeń sprzymierzeńcem małych metraży

Stare przysłowie głosi, że jeśli nie ma się tego, co się lubi, to się lubi co się ma. Tak jest w przypadku małych mieszkań, których niewielkie przestrzenie można nieco obłaskawić i oswoić, powiększając je za pomocą kilku prostych sztuczek. Jedną z nich jest otwieranie przestrzeni. Warto jest łączyć ze sobą kilka pomieszczeń o podobnym charakterze, co jest nie tylko modne, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalne. Szczególnie często otwarte przestrzenie funkcjonują w przypadku kuchni i salonu, czy kuchni i jadalni, które w połączeniu dają większą swobodę i wrażenie przestronności. Sprawdza się także otwarcie kuchni na korytarz, a poszczególne wnętrza oddzielone są od siebie poprzez wydzieleni stref, co akcentuje się np. poprzez odpowiedni dobór oświetlenia, czy innych elementów dekoracyjnych.

Jak urządzić małe mieszkanie? Zadbaj o dużą ilość światła!

Niezależnie od rodzaju stylu, w jakim zostanie urządzone mieszkanie, musi zostać ono odpowiednio doświetlone. Wybierzcie swój ulubiony, modny styl, w którym zaaranżowane zostaną wnętrza, a następnie dobierzcie odpowiednie oświetlenie, utrzymane w tej samej stylistyce. W przypadku małych mieszkań, doświetlenie pomieszczeń odgrywa bardzo ważną, o ile nie kluczową, rolę. To także sposób na to, by zwiększyć funkcjonalność poszczególnych wnętrz. Dobrze doświetlona kuchnia, czy łazienka to podstawa każdego dobrze urządzonego mieszkania, nie tylko tego małego, jednak w przypadku tych o niewielkim metrażu jest to rzecz wprost nieodzowna.

Zobacz również – Jak urządzić mieszkanie o małej powierzchni – zrób to sam

Mniej znaczy więcej

jak urządzić małe mieszkanie
fot. Perfect Space – Niebiańskie gniazdko

Urządzając małe mieszkanie, pamiętać trzeba, by do minimum ograniczyć ilość mebli i dodatków, jakie znajdą się we wnętrzach. Ich nadmiar nie tylko sprawi, że mieszkanie stanie się mało funkcjonalne, ale zwyczajnie zagracone. Warto postawić na meble na wymiar (zwłaszcza w przypadku kuchni, czy łazienki), a na szafy, czy schowki wykorzystać rozmaite wnęki. Dzięki temu wykorzystać uda się dostępną przestrzeń w stu procentach, co ma istotne znaczenie w przypadku niewielkich przestrzeni.

W małym mieszkaniu ważne jest, by odpowiednio dobrać dodatki, dzięki którym przestrzeń wyda się większa. Jeśli wybierać będziemy produkty błyszczące (np. meble, czy płytki), lustra, itp., wnętrze optycznie zwiększy się. Im prostsze rozwiązania zostaną zastosowane, tym lepiej w takim przypadku. Co ważne, za pomocą takich właśnie elementów, rozdzielić można poszczególne strefy.

Zdjęcie główne – TILLA architects – Mieszkanie 45 m2

Czy ten artykuł był ciekawy?

Oceń!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Total
0
Shares
Prev
Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Czy się opłaca? Ile kosztuje?
Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Czy się opłaca? Ile kosztuje?

Spis treści Ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe?

Next
Urządź modnie kuchnię, czyli trendy kuchenne na 2020 rok
trendy kuchenne

Urządź modnie kuchnię, czyli trendy kuchenne na 2020 rok

Spis treści Trendy kuchenne na 2020 rok w skrócieOtwarte przestrzenieKolorowe

Zobacz również