Nie tylko welurowa kanapa – jak wykorzystać welur we wnętrzach?

Nie tylko welurowa kanapa – jak wykorzystać welur we wnętrzach?

Kategorie: Architektura, Salon, Wnętrza

Welur jest tkaniną, która znana jest od setek lat. Pierwsi wytwarzali go Indianie, od których przejęto tę umiejętność, by w końcu w XII wieku welur przywędrował na nasz kontynent. Przez wiele lat welur uznawany był za element wnętrza o luksusowym charakterze, dodając mu pewnej miękkości oraz przytulności. Tkanina ta przeżywała swoje chwile świetności, ale i czasowo odchodziła w zapomnienie. Dziś, ponownie jest na topie, czego dowodem może być poprzedni, 2018 rok, kiedy to welurowa kanapa okrzyknięta została wnętrzarskim hitem. Welur jednak można wykorzystać na wiele sposobów, w rozmaitych aranżacjach, co postaramy się wam zaraz pokazać.

Welur – idealny partner do eleganckich wnętrz

Najczęściej welur kojarzony jest z wnętrzami glamour, a także ze stylem retro. Jest to jednak zaledwie namiastka tego, w jaki sposób wykorzystać można go we wnętrzu. Welur to idealny dodatek do wnętrz utrzymanych chociażby w klasycznym stylu, którym dodadzą przytulności, a także wytworności. Jest to materiał, który sprawdzi się więc w każdym wnętrzu, które ma prezentować się z klasą i elegancją. To idealna propozycja dla wszystkich osób ceniących przytulne i jednocześnie gustowne miejsca. Warto skorzystać z uroków weluru, wprowadzając go choćby w dodatkach i ciesząc się efektami, jakie wytwarza we wnętrzu. A jeśli lubicie eksperymentować, warto pomyśleć o przełamywaniu konwencji i wykorzystać welur chociażby we wnętrzu urządzonym w industrialnym stylu. Efekt gwarantowany!

Welurowa kanapa w butelkowej zieleni, tapicerowane bordowe panele

welurowa kanapa
fot. Perfect Space - Warszawski Eklektyzm

Mówiąc o wykorzystaniu weluru we wnętrzach, nie sposób pominąć jeden z najważniejszych aspektów, jakim jest dobór koloru przedmiotu z weluru. Najczęściej wybiera się meble w ciemnych kolorach, takich jak turkus, czy zieleń butelkowa. Każda nasycona barwa, jak chociażby kanarkowa żółć, czy bordo, świetnie sprawdza się w przypadku weluru. Coraz chętniej widziane są jednak jasne dodatki z tego materiału, czy welurowe meble w pastelowych odcieniach. Wszystko zależne jest oczywiście od indywidualnych upodobań, niemniej jednak najmodniejsze pozostają w dalszym ciągu kanapy w odcieniu zieleni butelkowej. Wspomniana już welurowa kanapa, to prawdziwy hit 2018 roku!

Welur w roli głównej

aranżacje welurowe
fot. Dariusz Jarząbek Fotografia - Mieszkanie w Łodzi

Wykorzystując welur jako jeden z elementów dekoracyjnych, pamiętać trzeba o tym, by stosować go z umiarem. W nadmiarze, welur wyglądać będzie zbyt pretensjonalnie, a wnętrze zamiast przytulne i eleganckie, prezentować się będzie kiczowato.

 Welur można wprowadzić do rozmaitych wnętrz, poczynając od salonu, poprzez pokój dziecięcy, na sypialni kończąc. W każdym pomieszczeniu wykorzystać można go w inny sposób – wprowadzając go wyłącznie w drobiazgach lub też używając w roli głównej. Jeśli postawimy na welur w roli głównej, to świetnie sprawdza się on np. w salonie, gdzie można użyć wiele razy wspominanej już welurowej kanapy. W sypialni idealnym motywem do wykorzystania może okazać się welurowy zagłówek łóżka, czy welurowe panele na ścianie. Wszystko zależy od pomysłu na aranżację wnętrza, a także od odpowiedniego doboru koloru. Delikatne kolory weluru nie będą przytłaczać wnętrza w tym stopniu, co intensywne odcienie.

Detale we wnętrzach


fot. Meedo - Apartamenty Chmielowice

Welur to nie tylko doskonały towarzysz dużych mebli, ale i świetny pomysł na niewielkie i delikatne dodatki.  Ciekawego sypialnianego tonu doda welurowa poduszka, czy inna efektowna ozdoba, oczywiście z weluru. W salonie można pokusić się o designerskie obicia krzeseł z weluru, zaś w dziecięcym pokoju świetnie zaprezentują się welurowe… kinkiety! Dziś naprawdę nietrudno o oryginalne aranżacje, dzięki szerokiemu wachlarzowi możliwości, jakie proponowane są przez dekoratorów wnętrz, a także sklepy branżowe.

Welur – nie tylko na obicia

Choć jednym z częściej wykorzystywanych sposobów wykorzystania weluru jest zastosowanie go jako tkanina na obicia, np. podnóżka, kanapy, czy fotela, jednak nie jest to jedyny sposób na to, by welur zagościł w naszych wnętrzach. Bardzo fajnym i sprawdzonym pomysłem może być wykorzystanie welurowych zasłon, czy narzuty na kanapę, pod warunkiem, że nie jest to welurowa kanapa! Coraz częściej występującym pomysłem, o bardzo atrakcyjnym i niecodziennym wyglądzie, jest… welurowa tapeta. To nic innego, jak specjalne, miękkie panele, które służą do pokrycia ściany – nie tylko pięknie wyglądają, ale i znakomicie izolują przed hałasem. W formie dodatków dobrze wyglądać będą również tekstylia, z poduszkami na czele.

Zdjęcie główne - Dariusz Jarząbek Fotografia - Mieszkanie w Łodzi

Nie tylko welurowa kanapa – jak wykorzystać welur we wnętrzach?
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus