Spis treści
W ostatniej części przewodnika po stylach w aranżacji wnętrz prezentujemy mniej popularne, choć nie pozbawione charakteru i oryginalności kierunki. Decydując się na jeden z zaproponowanych niżej trendów możemy mieć pewność, że urządzane pomieszczenia wyróżniać się będą na tle wielu podobnych, niemalże skopiowanych z katalogów mieszkań czy domów. Należy mieć przy tym na uwadze, że zaaranżowanie pięknego wnętrza w jednym z opisanych tutaj stylów wymaga artystycznej intuicji i dużego wyczucia.
Oryginalna mieszanka – styl eklektyczny
Wywodzące się z greki słowo „eklektikós” oznacza „wybierający” – i taki właśnie jest eklektyzm. Łączy on w sobie starannie wybrane elementy z różnych stylów. Istotne jest, że nie musi to być zestawienie idealnie pasujących do siebie przedmiotów. Co za tym idzie, aranżując mieszkanie zgodnie z ideą eklektyzmu należy być wyjątkowo ostrożnym, aby nie otrzeć się o niepożądany kicz.
W dzisiejszym wydaniu styl eklektyczny jest najczęściej połączeniem kierunku vintage reprezentowanego przez meblościanki i segmentowe meble popularne w latach 60 i 70 z nowoczesnymi elementami. To, co stylowe, zestawiane jest z tym, co współczesne. W ten sposób można zaaranżować wnętrze, gdzie wyrafinowanie i duch dawnych czasów uzupełniony jest o funkcjonalne i nowoczesne rozwiązania.
Dla stylu eklektycznego charakterystyczne są ściany utrzymane w jasnych barwach, które stanowią idealne tło eksponujące oryginalne sprzęty i dekoracje. Aby uniknąć efektu chaosu czy niespójności, trzeba wykazać się dużym wyczuciem. Warto czasem zrezygnować z kilku niewielkich przedmiotów dekoracyjnych na rzecz jednego zdecydowanego elementu nadającemu wnętrzu indywidualny charakter.
fot. cococozy.com
fot. westelm.com
fot. studio3design.pl
Prostota i geometria – styl Art déco
Wywodząca się z języka francuskiego nazwa Art déco oznacza w dokładnym tłumaczeniu „sztukę dekoracyjną”. W przypadku aranżacji wnętrz kierunek ten uznać można za reakcję na nieco chaotyczną secesję. Art déco rozwinął się wraz z produkcją przedmiotów, które miały jak najlepiej służyć ich użytkownikom. Jego wyróżnikiem są meble pochodzące z lat 20 i 30 lub te stylizowane na ten okres. Wyróżniają się one swoistą perfekcją, dużą funkcjonalnością oraz geometrycznymi kształtami.
W praktyce, wnętrza w stylu Art deco wyposażone są zazwyczaj w dosyć masywne, fornirowane lub też egzotyczne meble będące synonimem solidności i klasy. Istotna cechą tego kierunku jest też ograniczenie ilości dekoracji. Proste, geometryczne formy przełamane są miękkimi sofami oraz dodatkami o wyjątkowo misternych zdobieniach (jak np. ozdobne ramki na zdjęcia, wzorzyste klosze lamp czy eleganckie świeczniki).
fot. houzz.com
fot. houzz.com
fot. houzz.com
Przeszłość mniej dosłowna – styl retro
Styl retro (vintage) często mylony jest ze stylem przeszłości. Należy pamiętać jednak, że chociaż kierunek ten jak najbardziej inspirowany jest tym, co przeminęło, mieszkanie umeblowane w stylistyce rodem z PRL jest zbyt dosłownym przełożeniem pojęcia „vintage”. Oczywiście, aranżując wnętrza można wykorzystać np. meble z czasów Bieruta, lec tak jak w przypadku stylu eklektycznego, powinno się je zestawić z bardziej współczesnymi elementami.
Jako że kierunek retro ma wiele ciekawych odsłon, a niektóre z nich (jak choćby Art déco) zostały już omówione, chcielibyśmy tutaj przybliżyć popularny styl vintage nawiązujący do lat 50 ubiegłego wieku. Kierunek ten wywodzi się z modernizmu amerykańskiego i zupełnie odbiega od tego, co było w owych czasach modne w naszym kraju. Tak jak w Polsce królowały ogromne fornirowane kredensy i masywne stoły, tak za oceanem wnętrza wyróżniały się lekkością, elegancją i ograniczeniem do minimum ilością sprzętów. Co istotne, cechy te jak najbardziej wpasowują się w idee współczesnego designu, więc aranżacja pomieszczeń w stylu lat 50 może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Najważniejszymi elementami omawianego stylu są drewniane, koniecznie fornirowane meble o lekkiej konstrukcji, tapicerowane kanapy i fotele o prostych lub lekko zaokrąglonych kształtach i podłogi pokryte grubą warstwą lakieru lub wełnianą wykładziną. Idealnym uzupełnieniem będą dodatki w postaci lampek-grzybków, wazony i misy z kolorowego szkła.
fot. livingexclusive.com.au
fot. interiors-and-design.blogspot.com
fot. interiors-and-design.blogspot.com
Ujarzmienie przepychu – styl wiktoriański
Przyjmujący elementy gotyku a także duże ilości złotych i srebrnych elementów styl wiktoriański jest bez wątpienia jednym z najbardziej szykownych i ociekających bogactwem kierunków w aranżacji wnętrz. Oczywiście, we współczesnych czasach nie przekłada się go dosłownie podczas urządzania domu czy mieszkania, jednak nawiązanie do pewnych elementów epoki może stworzyć ciekawy i oryginalny efekt.
Ze względu na ogromny przepych i bogactwo elementów dekoracyjnych, w XIX wiecznym wiktoriańskim wnętrzu ciężko wyobrazić sobie odpoczynek i relaks. Wprowadzając jednak do wnętrza zaledwie kilka elementów charakterystycznych dla tego kierunku, można wykreować uporządkowane i emanujące spokojem pomieszczenie. Chcąc uniknąć pełnego pasji, lecz zmniejszającego optycznie przestrzeń efektu, warto jest zrezygnować z wzornictwa połączonego z ogromnym nasyceniem barw na rzecz stonowanych i eleganckich akcentów. Podobnie jak styl retro czy Art deco, nurt wiktoriański wymaga zaadaptowania do współczesnych potrzeb i trendów aranżacyjnych. Użycie jasnych barw, umeblowanie pokoju pięknie obitymi, opływowymi sofami i fotelami przy jednoczesnym wyposażeniu w nowoczesne sprzęty (jak chociażby kino domowe) stworzy niebanalne, a przy tym odpowiednio stonowane wnętrze.
fot. techhpro.blogspot.com
fot. techhpro.blogspot.com
fot. techhpro.blogspot.com
Luksus pozbawiony blichtru – styl glamour
Ostatnim proponowanym w naszym przewodniku po stylach aranżacyjnych kierunkiem jest glamour. Jego charakterystyczną cechą jest blask, gra kolorami oraz wprowadzenie do wnętrza stylowych mebli. Choć dla niektórych osób styl ten może być synonimem kiczu, w przypadku zachowania umiaru i kierowania się kilkoma prostymi zasadami aranżacyjnymi, wnętrze zachwycić może dyskretnym, pozbawionym blichtru luksusem.
Styl glamour jest swoistą odmianą eklektyzmu. Pozwala on bowiem łączyć z pozoru nie pasujące do siebie elementy współczesne z akcentami charakterystycznymi dla minionych epok. Kierunek ten jest idealnym zestawieniem lekkości z luksusem i zmysłowością. We wnętrzu urządzonym w stylu glamour nie powinno zabraknąć różowych i fioletowych akcentów kolorystycznych. Należy przy tym pamiętać, że nadmiar intensywnych barw stworzy zbyt przytłaczający efekt, więc lepiej wprowadzać je z umiarem oraz zestawiać z subtelnymi, zgaszonymi beżami, bielą, czernią czy też neutralną zielenią.
Kolejną cechą wyróżniającą kierunek glamour jest blask. Pokój ożywić należy świetlistymi refleksami srebrnych dekoracji, błyszczących tkanin czy też eleganckich, kryształowych żyrandoli. We wnętrzu sprawdzą się też lakierowane na wysoki połysk szafki oraz duże lustra w wytwornych ramach. Aby uniknąć efektu przesycenia, elementy w stylu glamour dobrze jest zestawić z prostymi w formie, minimalistycznymi meblami. W przypadku omawianego kierunku luksus traktowany ma być z lekkim przymrużeniem oka – zamiast zastawy z prawdziwego złota czy szlachetnych złotych ram, dobrze sprawdzą się więc ich imitacje.
fot. trendir.com
fot. trendir.com
fot. trendir.com