Świetna lokalizacja, historia miejsca i artystyczne pasje właścicieli stały się głównymi inspiracjami w projektowaniu eleganckich wnętrz apartamentu Mokotowska Chic. W zabytkowej warszawskiej kamienicy architekci Hola Design stworzyli spójną przestrzeń w estetyce art deco.
Apartament mieści się w samym sercu Warszawy, w kamienicy zaprojektowanej przez Mariana Lalewicza i zbudowanej w latach 1924-1927. Budynek wpisany jest do krajowego rejestru zabytków, więc wszystkie prace budowlane wymagały nadzoru konserwatora zabytków. – Lubimy wyzwania, a projekt wnętrz Mokotowska Chic był na pewno jednym z najbardziej ekscytujących. Mimo znaczących ograniczeń, dostosowaliśmy apartament do potrzeb nowych mieszkańców, zmieniając nieco układ wnętrza – relacjonują Monika Bronikowska i Adam Bronikowski, współwłaściciele pracowni Hola Design.
Architekci skupili się na stworzeniu spójnej koncepcji, trzymając się estetyki art deco. – Podobnie jak właściciele apartamentu, cenimy ponadczasowość – właśnie taki efekt chcieliśmy uzyskać w tym wnętrzu. Bardzo zależało nam na tym, by nie przytłoczyć go nadmierną ilością mebli i dekoracji. Zgodnie z zasadą „ton w ton”, unikaliśmy znacznych kontrastów – tłumaczą. Subtelna paleta kolorów i szlachetne materiały wykończeniowe – to najważniejsze cechy projektu Mokotowska Chic.
Zobacz również – Quiet luxury w kolorach lasu od Hola Design
Ulubionym miejscem domowników i najbardziej klimatycznym miejscem w apartamencie jest salon. Zaakcentowane, duże okna, sztukateria na ścianach, drewniana podłoga we francuską jodełkę i wysokie listwy przypodłogowe doskonale oddają ducha lat. 30., w których powstał budynek. Pojawiły się tu również wygodne sofy i kominek, tworzące przytulną, domową atmosferę, docenioną przez rodzinę z dwójką dzieci. Architekci wydzielili też bibliotekę, w której stanęło klasyczne, czarne pianino. Ukoronowaniem aranżacji są dzieła sztuki, pochodzące z prywatnej kolekcji właścicieli. Połączenie historii ze współczesnością tworzy eleganckie miejsce o wyjątkowym charakterze.
– Poszukiwaliśmy idealnego balansu między stylem klasycznym a nowoczesnym. Znaleźliśmy “złoty środek”, co daje dużą satysfakcję przy tak wymagającym projekcie – zaznacza Monika Bronikowska.
Konsekwencję w realizacji koncepcji docenili członkowie jury plebiscytu European Property Awards, przyznając pracowni nagrodę. Hola Design otrzymała też wyróżnienie w konkursie International Design & Architecture Awards.
Projekt – Hola Design
Zdjęcia – Yassen Hristov