Willa Monolith – ostatnia realizacja pracowni Jabraarchitects

Willa Monolith – ostatnia realizacja pracowni Jabraarchitects

Działka o powierzchni 900 m2 położona jest w uporządkowanym urbanistycznie zespole zabudowy jednorodzinnej wrocławskich Karłowic, w pobliżu Parku Jana Kasprowicza i niemalże bezpośrednio nad Odrą. W tej urokliwej lokalizacji kontekst architektoniczny stanowi zarówno zabudowa z historią w tle, jak i stosunkowo nowe budynki, z których znaczna część posiada dachy płaskie. Cel inwestora to współczesna, jednoznacznie zdefiniowana architektura, która w pełni zaspokoi mocno zindywidualizowany katalog potrzeb funkcjonalnych.

Willa Monolith

Dwukondygnacyjny budynek z płaskim dachem zaprojektowano na planie prostokąta, wpisując się w parametry długiej, wąskiej działki. Budynek ustawiono na linii zabudowy, którą regularnie utrzymują działki sąsiednie, natomiast do granic bocznych został wpisany maksymalnie ze względu na szerokość działki i ekstensywny sposób zabudowy całej dzielnicy.

Willa Monolith

Frontową cześć budynku stanowi garaż i strefa wejściowa, z głównym wejściem cofniętym względem linii ściany frontowej. Wiatrołap połączony przeszkleniem z hallem tworzą jedną przestrzeń, z której dostępna jest garderoba, niewielka łazienka oraz wejście do garażu. Jej uzupełnienie stanowią dywanowe schody wyeksponowane na tle przeszklonego patio. W głębi bryły budynku otwiera się przestrzeń kuchni, jadalni i salonu, otwarta na ogród poprzez duże przeszklenia od południa, oraz na przeszklone patio zaprojektowane od strony zachodniej w centralnej części bryły. Przewidziana w nim zieleń wypełni i ożywi wnętrza domu dając oddech  zorganizowanej przestrzeni. Większe poczucie  przestrzeni nadaje pustka pomiędzy patio a kuchnią, doświetlając pomieszczenia w kondygnacji parteru i piętra.

Willa Monolith

Górna kondygnacja to strefa nocna, w której po przeciwnych stronach zorganizowano - 3 sypialnie z łazienkę oraz przestronną główną sypialnię z garderobą i łazienką odwróconą w stronę ogrodu szerokim przeszkleniem.

Willa Monolith

Architektura budynku to oszczędna, minimalistyczna kompozycja prostopadłościanów, których wpisanie w konstrukcje ram definiuje przestrzeń i domyka geometrię bryły w jeden zwarty monolit. Ściana z zielonym pnączem od wschodu oraz zieleń w patio są przejawem zrównoważonego zagospodarowania działki i koresponduj z krajobrazowymi walorami okolicy.

autor: JABRAARCHITECTS
pow: 400m2
rok: 2018
lok: Wrocław

www.jabraa.pl

Willa Monolith – ostatnia realizacja pracowni Jabraarchitects
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus