Mieszkanie dedykowane jest Mikołajowi – studentowi stomatologii w Uniwersytecie Medycznym w Gdańsku. Wiąże on swoją przyszłość właśnie z tym miastem ze względu na studia, praktyki oraz bliską odległość do morza. Zarówno współpraca projektowa, jak i realizacja przebiegały bardzo sprawnie! Przesympatyczni Inwestorzy – Mikołaj wraz z rodzicami – byli konkretni, zdecydowani; mieli jasno określone wymagania i potrzeby. Nasze wyobrażenia o wnętrzu- jego klimacie, kolorystyce, materiałach – już od początku współpracy były (niemalże) zgodne. Moodboardowe propozycje prezentowały wnętrze jasne, ciepłe z elementami drewna i ciepłych beży. Od siebie dodałam kolor – padło na błękitny. Inspiracją była plaża i morze, do których tak blisko w Gdańsku. Może też jakoś podświadomie zaproponowałam odcień niebieskiego ze względu na to, że to barwa, która kojarzy się ze światem medycznym…
Strefa dzienna to największe pomieszczenie w mieszkaniu. Dociera tu bardzo duża ilość naturalnego światła, dzięki czemu wnętrze jest bardzo ciepłe i przytulne. Na taki odbiór wpływają także zastosowane materiały i kolory: drewnopodobny odcień podłogi (Quick step) i mebli; beżowe odcienie frontów, tkaniny (tapicerki i zasłony) oraz tapeta o wyczuwalnej fakturze materiału. Aneks kuchenny postanowiliśmy rozciągnąć na całą szerokość pomieszczenia i tak po prawej od wejścia mamy wysoką zabudowę meblową, kryjącą w sobie lodówkę do zabudowy, piekarni i mikrofalę w słupku, szafę do przechowywania i witrynę z frontem z ryflowanego szkła. Takie szkło zostało użyte także w wiszącej witrynie naprzeciwko. Rozwiązanie to dodaje meblom lekkości, a ornament sprawia, że rzeczy w szafce nie są aż tak bardzo widoczne. Jednocześnie (/dodatkowo), umieszczone światło w korpusach w postaci taśm ledowych pozwala uzyskać delikatne oświetlenie wieczorową porą.
Zdecydowaliśmy się na użycie blatu kompaktowego o wzorze marmuru także jako okładziny ściennej nad blatem roboczym. Dolna zabudowa to płyta laminowana o rysunku i odcieniu naturalnego drewna; górne fronty to płyta lakierowana MDF w macie o błękitnym kolorze. Identyczny odcień niebieskiego pojawia się na innych elementach meblowych w pozostałych pomieszczeniach (gabinet, łazienka) oraz na ścianie za sofą jako tło dla „żywego obrazu”… Okrągły stół to jedno z moich ulubionych wnętrzarskich rozwiązań. Po pierwsze sprzyja komunikacji- poruszaniu się wokół stołu, a po drugie można posadzić przy nim maksymalnie dużo gości, przy czym nikt nie siedzi na rogu. W tym mieszkaniu stół posiada funkcję rozkładania. Nad okrągłym blatem- oprawa zwieszana z kloszem kierującym światło bezpośrednio na stół.
W strefie wypoczynkowej znajdziemy dużą narożną sofę na nóżkach (Dappo). Dzięki temu wnętrze wydaje się nieprzytłoczone tym sporym gabarytowo meblem. Za sofą- galeria plakatów (Desenio) w kolorystyce wynikającej z wnętrza. Jedna z dębowych ram pozostała pusta. Wraz z niebieskim fragmentem ściany stanowi tło dla „żywego obrazu” czyli oprawy zamocowanej do sufitu z długim ruchomym ramieniem. Źródło światła można nakierować albo na galerię obrazów albo bardziej w kierunku siedzisk sofy.
Naprzeciwko narożnika- ścianka RTV, którą tworzy kontynuowana pod względem materiałowym i kolorystycznym długa wisząca szafka z 4 szufladami. Zabudowę meblową zamyka otwarty regał z naprzemiennie ułożonymi półkami. Tłem dla telewizora jest tapeta o wyczuwalnej fakturze grubej tkaniny.
W sypialni miejsce znalazła bardzo pojemna szafa, łóżko dla materaca o szerokości 140 cm oraz fotel z minimalistyczną lampą podłogową. Łózko wraz z zagłówkiem zostało wykonane na zamówienie. Zagłówek z racji swojej sporej głębokości świetnie posłuży jako pólka, na której można odłożyć książkę lub telefon. Tapicerka kolorystycznie dobrana do fototapety przedstawiającej tytułowe „cloudy sky”.
Ostatni z pokoi początkowo miał zostać niezagospodarowany, a sypialnia miała pełnić też jednocześnie funkcję pokoju pracy. Po wspólnych rozmowach Inwestorzy zdecydowali się jednak, aby przestrzeń do pracy i nauki odseparować od przestrzeni wypoczynkowej i ulokować ją w ostatnim z pokoi, który pełni też finalnie funkcję pokoju gościnnego. Mikołaj wspominał na początku naszej współpracy, że potrzebuje dużego biurka do nauki- w gabinecie blat do pracy liczy 270 cm! Blat zamocowany jest do ściany na specjalnej metalowej konstrukcji, która ukryta jest za frezowanym niebieskim panelem. Półki na kable i odpowiednia ilość gniazd wtykowych pozwalają na zachowanie porządku i nieplątanie się kabli pod nogami. Nad biurkiem szafki wiszące z otwartymi półkami; po prawej- pojemna szafa głównie jako miejsce na pościel i ręczniki. Czarny uchwyt został specjalnie zaprojektowany i wykonany z lakierowanej płyty MDF. Stanowi wyrazisty akcent dla gładkich frontów. Dwa sąsiednie fronty posiadają uchwyty frezowane, które odpowiadają rozmiarom i formie czarnego. „Wisienką na torcie” w tym pokoju jest piękne rękodzieło- obraz wykonany na specjalne zamówienie do techniką punch needle (Siena Paloma)
W łazience ściany i posadzkę zdobią płytki z kolekcji Ritual od Ceramika Paradyż w kolorze taupe oraz, w przestrzeni kabiny prysznicowej- ryflowane płytki o teksturze drewna. Motyw pionowych podziałów „przewija się” przez całe mieszkanie. Występuje na wspomnianych drewnopodobnych płytkach, ale i także w elementach meblowych- niebieskie panele w gabinecie, frezy na frontach szafki umywalkowej, ryflowane szkło w witrynach… Inwestor zrezygnował z wanny czy opcji „2 w 1”, zdecydował się na kabinę prysznicową bez brodzika (Radaway), która zyskała bardzo duże rozmiary: 160 x 90 cm (!). Rozsuwane na boki szklane drzwi bez widocznego na górze profilu nie pomniejszają wizualnie łazienki. Strefę umywalki zdobią piękne oprawy z elementami białego marmuru umieszczone po obu stronach lustra. Co ciekawe, mamy dwie różne oprawy z tej samej serii- jedna to kinkiet, druga- oprawa zwieszana. Ich klosze umieszczono na tej samej wysokości. W łazience znalazło się także miejsce na pralkę, która częściowo jest zabudowana. Zrezygnowaliśmy z wysokiej zabudowy z frontami, gdyż wchodziłaby ona niemal w światło drzwi. Wymieniliśmy także biały drabinkowy grzejnik na dekoracyjny z pionowymi podziałami w kolorze czarnym.
W przedpokoju znajduje się pojemna podwieszana szafa. Ten zabieg umożliwił nam schowanie pod spód odkurzacza typu roomba. To także przestrzeń na przechowywanie obuwia. Na boku szafy zamocowana została niewielka konsolka- podręczne miejsce na odkładanie kluczy.
Do samego końca realizacji nie mogłam się zdecydować na nazwę projektu… Może to dlatego, że o różnej porze dnia i roku barwy we wnętrzu i klimat nieco się zmieniają. Czasami aura wnętrza kojarzy się bardziej z ciepłym, słonecznym nadmorskim dniem a czasem z zachmurzonym niebem chwilę przed letnim deszczem. Pamiątką tej udanej współpracy jest podarowany Inwestorom szkic mojego autorstwa z początkowego etapu projektowego.
Projekt „Calm sea/ cloudy sky”, Gdańsk, 63 m2
Projekt: 2023
Podłoga: panele laminowane Quick-Step Oświetlenie: Artera, Jaśniej
Sofa: Dappo, MPNidzica Obraz: Siena Paloma Plakaty: Desenio
Płytki: Paradyż
Blat kuchenny: Forner
Baterie łazienkowe: Omnires
Realizacja: 2023, Czajka wnętrza, Aleksandra Czajka- Witkowska
Fot. Natalia Kaczmarek, Inkadr