Remont łazienki, to chyba jeden z najbardziej nielubianych remontów w domu, obok przebudowy kuchni. Powód jest prozaiczny. To jedno z najbardziej potrzebnych pomieszczeń w domu, do którego ograniczenie dostępu powoduje mnóstwo uciążliwości dla mieszkańców. Aby ograniczyć przykre niespodzianki i sprawić, by remont przebiegał szybko i sprawnie, warto z góry określić koszt remontu łazienki i dobrze rozplanować zakres działań, jakie podjęte zostaną przy remoncie. A my wam w tym chętnie pomożemy.
Co ze starą glazurą?
Opcje na stare płytki są dwie. Możecie usunąć je za pomocą młotka i przebijaka, lub też w przypadku, gdy nie chcecie pozbywać się płytek, dobrym pomysłem jest pomalowanie ich. Na rynku znaleźć można rozmaite farby do glazury za pomocą których ładnie odświeżycie płytki w łazience – i te na ścianie, i te na podłodze. Koszt remontu łazienki w obydwu przypadkach będzie różnić się od siebie znacząco. Jeśli postanowicie skuć płytki, obok kosztów robocizny (kucie i ponowne kafelkowanie) musicie doliczyć koszt płytek. W zależności od ich rodzaju oraz metrażu, ceny będą różnić się między sobą. Decydując się na samodzielne kucie glazury koniecznie doliczcie do kosztów remontu łazienki, również kwotę, jaką będziecie musieli ponieść za wywóz płytek na wysypisko.
Zobacz – Pomysł na łazienkę w nowoczesnym stylu
fot. IN pracownia projektowania wnętrz – Drewno, Beton i Biel
Niższe koszty poniesiecie w przypadku wyboru farby i opcji z malowaniem płytek, choć pamiętać należy, że dobra farba generuje również spore koszty.
Ściany do remontu
Decydując się na skucie starych kafli, warto w pierwszym etapie prac remontowych postawić na naprawienie samych ścian. Jako że z reguły zarówno ściany, jak i podłoga w łazienkach są krzywe, słowem ich stan pozostawia wiele do życzenia, warto w pierwszej kolejności doprowadzić do tego, by podłoga była pozioma, zaś ściany bez nierówności i poziome. Same zaś kąty pomiędzy płaszczyznami winny mieć 90 stopni.
Odnawianie ścian rozpoczynamy od usunięcia płytek lub też innych materiałów wykończeniowych. Inne koszty remontu łazienki poniesiecie przy czasochłonnym i pracochłonnym usuwaniu płytek, inne przy zdzieraniu tapet, jeszcze inne poniesiecie za pozbycie się farby, czy starej boazerii. Kolejny krok, to ustalenie za pomocą poziomicy linii, która wyznaczy pion oraz poziom, a dzięki temu możliwe będzie wyrównanie płaszczyzny ścian. Ten etap można wykonać albo za pomocą tynku cementowego, czy zaprawy podkładowej, lub też za pomocą suchego tynku. Wybór metody ma nie tylko wpływ na koszty remontu łazienki, ale i na czas trwania samego remontu. Jest to zatem decyzja, którą warto przemyśleć dokładnie zawczasu.
Podłoga do remontu
Po skuciu płytek z podłogi, najlepszym sposobem na jej wyrównanie jest użycie masy samopoziomującej. Warto wiedzieć jednak, iż jest to materiał, który poradzi sobie wyłącznie z niewielkimi krzywiznami. W przypadku dużych, czyli oscylującymi w okolicach 2 cm, najlepsze rozwiązanie to tradycyjna zaprawa podkładowa.
Zobacz również – Płytki drewnopodobne do łazienki – zalety i zastosowanie
Wymiana armatury łazienkowej
Koszt remontu łazienki, to nie tylko koszty, jakie ponieść trzeba za robociznę oraz materiały budowlane. To także zakup armatury łazienkowej i wyposażenia, które mają wpływ na końcowy efekt. Na cele te wydacie spore sumy, które uzależnione są od czynników takich jak rodzaj wybieranego sprzętu, nowinki techniczne, jakie posiada konkretnie wybrany przez was produkt, a także jego marka, czy design. Im większa łazienka, tym większe możliwości w tym zakresie. Dlaczego? Bo w małych łazienkach z reguły nie będziecie w stanie zmieścić dużej wanny i prysznica, dlatego będziecie musieli zdecydować się na zakup tylko jednego – a to z pewnością zmniejszy koszty remontu…
Zdjęcie główne – Kołodziej & Szmyt – KONESER