Spis treści
Nowoczesny dom to obecnie dom energooszczędny i inteligentny. To ostatnie określenie oznacza w praktyce wyposażenie budynku w system zdalnego, a zarazem automatycznego sterowania urządzeniami elektrycznymi oraz monitoring. Są to rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo, sprzyjające oszczędności energii oraz zwiększające komfort zamieszkiwania.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przebywając poza domem, zwłaszcza przez dłuższy czas, lubimy mieć pewność, że nic złego się nie dzieje. Nawet domy tradycyjne, pozbawione inteligentnych rozwiązań, są więc wyposażane w czujniki alarmowe. Mogą one sygnalizować pożar, wyciek wody lub gazu, a przede wszystkim wtargnięcie intruza. Wywołują wtedy alarm, rejestrują dźwięk i obraz, przekazują dane do właściciela, a także alarmują agencję ochrony lub straż pożarną.
Biorąc pod uwagę, że włamywacze często obserwują domy, które zamierzają ograbić, można stosować dodatkowe rozwiązania, na przykład symulując obecność mieszkańców poprzez podnoszenie i opuszczanie rolet, włączanie i wyłączanie oświetlenia oraz multimediów. Inteligentny system może o to zadbać według ustalonego harmonogramu albo na każde żądanie użytkownika – wystarczy parę ruchów palcem po szybce smartfona. Do pracy zapędzić można też czujniki zmierzchowe, reagujące na wschód i zachód słońca.
Oszczędność dzięki automatyce
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby inteligentny system sterował klimatyzacją i ogrzewaniem budynku. Pozwala to wydatnie oszczędzać energię dzięki obniżaniu temperatury, gdy w domu nikogo nie ma, i włączaniu ogrzewania np. na godzinę lub dwie przed powrotem do domu. System może też reagować na temperaturę zmieniającą się przecież także pod wpływem oświetlenia słonecznego i pory dnia, regulując pracę ogrzewania tak, by utrzymywać żądaną temperaturę we wnętrzach.
Działa to również w drugą stronę, bo np. opuszczanie rolet w określonej sytuacji lub o ustalonej porze zapobiegnie nadmiernemu nasłonecznieniu, a zatem i nagrzaniu pomieszczenia, dzięki czemu klimatyzacja będzie mogła pracować mniej intensywnie.
Nie trzeba już wstawać z kanapy
Kto jeszcze pamięta telewizory, do których trzeba było pochodzić, aby zmienić kanał, głośność czy parametry obrazu? Pilot jest w ich wypadku oczywistością. Pilot albo smartfon może z powodzeniem służyć także do sterowania innymi urządzeniami. Nie trzeba już wstawać z kanapy, aby zmienić oświetlenie z jasnego na kameralne, obniżyć lub podnieść temperaturę w pomieszczeniu czy też zasłonić okna. Takie rozwiązania byłyby zapewne mało istotne w małych mieszkaniach, ale w domach, gdzie do pokonania są większe dystanse, a bywa, że i piętra, jest to sporym ułatwieniem. Wszystko to można też zrobić, przebywając poza domem. Nawet pralkę można włączyć zdalnie, by po powrocie do domu czekały w niej wyprane, czyste, gotowe do rozwieszenia rzeczy. Służą temu rozwiązania Extra Life – zamel.com.
Bez kabli – bez kłopotu
Co bardzo istotne, montaż automatyki nie wymaga ingerowania w strukturę budynku. Nie trzeba kuć, wymieniać kabli ani wykonywać innych inwazyjnych prac. Inteligentny dom może wykorzystywać łączność bezprzewodową oraz Internet. Nawet użytkownicy domów wynajmowanych mogą korzystać z takich rozwiązań, zabierając je ze sobą, gdy nadejdzie czas przeprowadzki. Tym sposobem komfort przebywania w domu znacząco wzrasta, pozwalając lepiej wykorzystywać czas, regenerować siły, uczyć się lub pracować.