Dachy można pokrywać za pomocą różnych materiałów – dachówki ceramicznej, betonowej lub bitumicznej, blachy, tradycyjnej papy, falistej płyty gontów drewnianych, płytek dachowych i wielu innych. Coraz więcej osób decyduje się jednak na blachodachówkę, chwaląc sobie to rozwiązanie – zarówno pod względem trwałości, jak i estetyki.
Ekonomia
Oprócz ww. czynników, wyróżniających blachodachówki wśród innych materiałów budowlanych do pokrywania dachu, należy wymienić też opłacalność tego wyboru. Dlaczego? Przede wszystkim nie ma potrzeby deskowania dachu, a co za tym idzie, używa się mniej drewna w konstrukcji dachowej i nośnej domu. Co więcej, blachodachówkę można kłaść na konstrukcjach, które nie są pierwszej młodości bez obawy, że nie wytrzymają ciężaru dachu. Więźba dachowa nie musi być masywna tak jak przy montażu dachówek cementowych czy innych cięższych materiałów. Blachodachówki są bardzo lekkie i pod tym względem niewymagające solidnego wsparcia. Kolejna kwestia warta uwagi to łatwość czyszczenia. Wystarczy umyć raz na jakiś czas powierzchnię blachodachówki i pomalować farbą. Nie wymaga więc nakładu większych prac i zawsze można wykonać tę czynność samemu. Zamówienie firmy dekarskiej też nie będzie jakimś ogromnym wydatkiem.
Trwałość, wytrzymałość
Ostatnie lata ugruntowały nas w przekonaniu, jak kapryśna może być pogoda. Huragany, oberwania chmury, ulewy, gradobicia, jednodniowe śnieżyce, to wszystko zagraża bezpieczeństwu człowieka w sposób bezpośredni i pośredni. Dach może runąć, zapadając się np. pod ciężarem zalęgającej na nim pokrywy śnieżnej, czy może zostać zerwany na skutek gwałtownego wiatru. Blachodachówka nie ugnie się pod ciężarem, ponieważ jest lekka, a z kolei konstrukcja systemu gwarantuje szczelność i solidność dachu.
Stal (jedna z warstw blachodachówki) może być szczelnie z dwóch stron pokryta cynkiem lub jeszcze lepszą jakościowo aluminiowo-cynkową warstwą ochronną, czyli zyskuje świetne zabezpieczenie przed korozją. Oczywiście większą gwarancję otrzymuje się wtedy, gdy produkt jest dobrej jakości, zakupiony u producenta renomowanej firmy. Blachodachówka musi być zrobiona z warstw o odpowiedniej grubości, z powłok charakteryzujących się wysokimi parametrami technicznymi.
Dachówki z posypką
Jeszcze większą trwałość mają dachówki zabezpieczone specjalną posypką, np. mineralną ceramizowaną. Na szczególną uwagę zasługują produkty firmy Gerard, która swoje blachodachówki pokrywa warstwą posypki wulkanicznej. Efekty? 10 % krótszy czas pracy i mniejsze koszty montażu. Dzięki położeniu na wierzchu blachy warstwy epoksydowej odporność na uszkodzenia przez czynniki mechaniczne jest bardzo wysoka. Co więcej, tego rodzaju posypka zapewnia doskonałe właściwości termiczne i nie odbarwia się, dzięki czemu ma także duże walory estetyczne. Wybierając dachówki z posypką, można też spać spokojnie, ze względu na ich właściwości akustyczne i termiczne. Zapewniają tłumienie dźwięków dochodzących z zewnątrz i wysoki komfort cieplny.
Trwałość, estetyka i bezpieczeństwo dachówek z posypką – na tych trzech filarach zbuduje się najlepsze z możliwych dachowe pokrycie.