Wybór frezu powinien być uzależniony od obrabianego materiału oraz rezultatów, jakie chcemy przy jego użyciu uzyskać. Czym jeszcze warto się kierować podczas zakupu frezów do metalu, aby zapewnić sobie trwałe i precyzyjne narzędzia do pracy?
Frezy do metalu – jakie mają zastosowanie?
Frezy do metalu służą do wydajnej obróbki surowca z dużą prędkością. W sklepach dostępne są frezy o różnym przeznaczeniu, zarówno elementy wykorzystywane do frezowania czołowego i profilowego, a także zróżnicowane pod względem liczby krawędzi tnących – z 1, 2, 3, 4, 6 i 8 krawędziami tnącymi. Frezy do metalu mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, stali niskowęglowej, tytanu, węglika spiekanego oraz metali nieżelaznych (takich jak aluminium, mosiądz czy miedź).
Czym warto się kierować, wybierając frezy do metalu?
- rodzaj frezu – frezy końcowe służą do wykonywania kształtów i otworów w obrabianym przedmiocie podczas frezowania, profilowania, kształtowania, rowkowania, pogłębiania, wiercenia i rozwiercania. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby krawędzie tnące mogły być stosowane do cięcia różnych materiałów w kilku kierunkach; w sklepach dostępne są różnego typu frezy czołowe, takie jak frezy walcowe, walcowo-czołowe, zgrubne, kulkowe, stożkowe frezy końcowe;
- dopasowaniem frezu do obrabianego materiału – w przypadku szybkich cięć i warto używać krótszych frezów czołowych o większych średnicach; frezy spiralne zmniejszają drgania; do obróbki twardszych surowców oraz zastosowań produkcyjnych najlepiej stosować frezy do metalu z węglika spiekanego, które są trwałe i wytrzymałe; frezy z azotanem tytanu (TiN) są pokryte powłoką ogólnego przeznaczenia, która zapewnia odporność na ciepło i twardy surowiec, pozwalając narzędziu pracować przy prędkościach wyższych od 25% do 30% w prędkościach obróbki w porównaniu z narzędziami niepowlekanymi; jeszcze większą wytrzymałością cechują się frezy pokryte węgloazotanem tytanu (TiCN), który jest twardszy i bardziej odporny na zużycie niż azotan tytanu (TiN) – jest powszechnie stosowany przy pracy ze stalą nierdzewną, żeliwem i stopami aluminium; frezu TiCN umożliwiają pracę na frezarce przy wyższych prędkościach wrzeciona. Zastosowanie tego rodzaju frezu wymaga zwiększenia prędkości obróbki o 75-100% w porównaniu z narzędziami niepowlekanymi. Niepowlekane narzędzia są używane ze zmniejszoną prędkością do ogólnych zastosowań na metalach nieżelaznych;
- liczba rowków – im większa liczba rowków, tym większa wytrzymałość narzędzia; frezy z mniejszą ilością rowków na krawędzi tnącej będą miały więcej miejsca na opiłki, podczas gdy frezy końcowe z większą ilością rowków będą mogły być stosowane na twardszych materiałach tnących; konstrukcje z pojedynczym rowkiem znajdują przeznaczenie w przypadku szybkiej obróbki i usuwania dużych ilości materiału.