Spis treści
W ponury, mroźny dzień nie ma nic piękniejszego niż ogród zimowy. Jego soczyste kolory i intensywne zapachy rozjaśnią najbardziej pochmurny dzień nawet w samym środku zimy.
Gdy przekwitną ostatnie letnie kwiaty, z drzew i krzewów spadną liście, nasz ogród zaczyna wyglądać na wymarły i opuszczony. Gdy spoglądamy przez okno, widzimy puste rabaty i nagie gałęzie. Dobra wiadomość jest taka, że można bez trudu ożywić to miejsce, zamieniając je w ogród zimowy. Jest wiele krzewów, które kwitną w temperaturach poniżej zera oraz wytrzymałe rośliny rabatowe, których kwiaty nie obumierają na mrozie. Wszystkie są łatwo dostępne w szkółkach i centrach ogrodniczych. W tym artykule podpowiadamy, jak można przekształcić swój zamarły ogród zimowy w krainę pełną życia, kolorów i zapachów.
Kwitnące krzewy do zimowego ogrodu
Królem zimowych ogrodów są oczary – krzewy tanie i bardzo wytrzymałe. Kwiaty na nich pojawiają się już w grudniu a roślina kwitnie przez całą zimę aż do marca. W naszym klimacie oczary są rozłożystymi krzewami o wysokości 3-5 metrów, z niewielkimi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym lub czerwonym. Kolejny krzew, który doskonale będzie wyglądał w naszym ogrodzie zimą to kalina wonna, która dorasta do 3 metrów i ma bardzo efektowne białoróżowe kwiaty o intensywnym zapachu, zebrane w małe wiechy.
Zobacz – Dziesięć świetnych pomysłów na mały ogród
Bezlistne łodygi mogą być piękne
Choć może się wydawać, że pozbawione liści i kwiatów krzewy są mało dekoracyjne, w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nagie łodygi mogą prezentować zapierającą dech w piersiach gamę kolorów nawet w środku zimy, a przodują w tym derenie. Posadźmy je w swoim ogrodzie a będziemy mogli cieszyć się soczystą zielenią, intensywną czerwienią lub ciepłą pomarańczą łodyg – zależnie od tego, jaki gatunek derenia wybierzesz. Wyjątkowo magicznie będą wyglądać w pobliżu oczka wodnego, gdy żywe kolory łodyg będą odbijać się w wodzie. Derenie rosną najlepiej posadzone w nasłonecznionej części ogrodu.
Kolorowe kwiaty w środku zimy
Po obumarciu letnich kwiatów grządki zostają nagie i ponure. Aby takie nie były, warto jesienią posadzić niskie rośliny, które rozkwitną zimą. Może to być ciemiernik, zwany również różą bożonarodzeniową, bo przy sprzyjającej pogodzie (brak silnego mrozu, dużo słońca i lekkie opady deszczu) zakwita tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia. Jeśli w grudniu temperatura spadnie poniżej zera, nasz ciemiernik zakwitnie najprawdopodobniej dopiero w styczniu. Róża bożonarodzeniowa świetnie rozwija się w miejscach zacienionych, podobnie jak kolejna niska roślina do zimowego ogrodu – kuma cyklamenowa o marmurkowych liściach i różowych kwiatach w styczniu i lutym.
Jagody dla ptaków
Kiedy spadnie śnieg i ściśnie mróz, widok żerujących dzikich ptaków to miły widok w każdym ogrodzie zimowym. Rośliny posiadające jagody dodają koloru, a także stanowią ważne źródło pożywienia dla pierzastych przyjaciół w czasach, gdy naturalne zasoby pożywienia są ograniczone. Ostrokrzew jest tutaj numerem jeden w zimowym ogrodzie. Można posadzić również głóg oraz wiciokrzew.
Zimą jak nigdy potrzebujemy kolorów i zapachów, które będą nam przypominać lato i pozwolą przetrwać ponure, zimowe dni. Ratunkiem dla spragnionych słońca i kolorów jest zimowy ogród.
Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl