Dziesięć świetnych pomysłów na mały ogród

mały ogród

Posiadanie niewielkiej powierzchni na zagospodarowanie ogrodu nie oznacza wcale, że nie możesz mieć ogrodu swoich marzeń. Oto nasze pomysły na to w jaki sposób urządzić mały ogród, by wyglądał on pięknie, a jednocześnie by przestrzeń ta została zmaksymalizowana.

pomysły na mały ogrós

fot. Pinterest

Stwórz pokój na świeżym powietrzu

pomysły na mały ogród

fot. Pinterest

Wyczaruj w swoim ogrodzie pokój na świeżym powietrzu w miejscu już istniejącego tu patio. Wystarczy, że dodasz wolnostojącą pergolę, by stanął tu swoisty dodatkowy pokój na świeżym powietrzu, który wyglądać będzie na znacznie przestronniejszy niż w rzeczywistości. Pergola tworzy tu centrum i sedno tego typu miejsca odgrodzonego od reszty ogrodu i domu, dzięki czemu zyskasz nie tylko intymność, ale i wyjątkowo ciekawy design.

Wejdź na żwir

Mały ogród idealnie komponuje się ze żwirowymi ścieżkami. Tego typu ścieżki żwirowe, czy też z pokruszonej cegły stanowią doskonałą możliwość na stworzenie estetycznej nawierzchni ogrodu. Tego typu ścieżka prowadzić może z domu do patio. Takie wykończenie jest nie tylko znacznie tańsze niż standardowe rozwiązania, ale i znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Pamiętajcie jednak, by odpowiednio zabezpieczyć tego rodzaju ścieżkę przed chwastami.

Jeśli Twój mały ogród posiada duże drzewa z nagą, niewykorzystaną przestrzenią, dlaczego nie zagospodarować jej do stworzenia ciekawej przestrzeni na powietrzu? Wykorzystać można to na wiele sposobów, chociażby poprzez wstawienie w granice wytyczone przez drzewa stolika z krzesłami, czy grilla.

Stwórz oczko wodne

pomysły na mały ogród

fot. Pinterest

Nie potrzebujesz olbrzymiego podwórka, by zamienić je w wodny ogród. Tak naprawdę, instalowanie ogrodu z oczkiem wodnym jest świetnym sposobem na to, by rozprawić się z nisko położonymi albo mokrymi miejscami w twoim ogrodzie. Wystarczy, że w interesującym Cię obszarze wykopiesz dół, dodasz odpowiednie podszycie, pompę i gotowe. Nawet ta niewielka oaza przyciągnie kolorowe motyle i ptaki. Jeśli dodatkowo dodasz do swojego oczka wodnego typowe rośliny, jak kolorowe lilie, czy kalie wodne, zyskasz niesamowity efekt, który uatrakcyjni cały mały ogród.

Mały ogród? Podwój swoją przyjemność

To, że masz mały ogród nie oznacza wcale, że jesteś skazany na małą ilość roślin, czy kwiatów. Pomysłowym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dodanie trejażu lub niskiego ogrodzenia do ogródka. Dzięki temu zyskasz podwójną ilość roślin, które pięknie okalać będą Twój ogródek. Możesz wybierać spośród całkiem pokaźnej ilości roślin pnących, w tym zdecydować się na uprawę winorośli.

Wyeliminuj trawniki

mały ogród

fot. Pinterest

Jeśli Twoim celem nie jest ciągła praca na każdym dosłownie centymetrze kwadratowym Twojego ogrodu polegająca na usuwaniu darni, pieleniu, czy koszeniu, warto poświęcić część trawnika na stworzenie przestrzeni przeznaczonej na odpoczynek, czy rozrywkę. Postaw w tym miejscu stół i krzesła, a przestrzeń tę odgródź od reszty ogrodu kwiatami w pięknych, kolorowych donicach. Szybko zauważysz, że spędzać będziesz tu mnóstwo czasu, bo nie będziesz zmuszony ciągle kosić trawy, czy pielić grządek.

Postaw na duży akcent

ogród

fot. bhg

Nic tak bardzo nie nada Twojemu ogrodowi elementu dramaturgii i ciekawego elementu wystroju, jak charakterystyczna brama, czy furtka z daleka rzucająca się w oczy. Możesz też postawić na inny akcent, chociażby oryginalną altanę zaszytą gdzieś w rogu ogrodu, która nada mu stylowości i tajemniczości. Domaluj na niej tajemnicze oko, czy inny nieco dziwaczny element, dzięki któremu przestrzeń ta wyda się nie tylko większa, ale i bardziej niesamowita, a nade wszystko oryginalna.

Małe ogrody z krętymi przejściami

Jeśli chcesz, by Twój mały ogród nabrał efektu przestronności, warto pomyśleć o tym, by stworzyć w nim kręte ścieżki. Dzięki temu dojście do patio nieco wydłuży się, tworząc jednocześnie możliwość podziwiania pięknych fragmentów Twojego ogrodu. Nie zapomnij też, by stworzyć chodnik, czy przejście wygodne do swobodnego poruszania się dwóch osób, co z pewnością umili Wam spacery po ogrodzie.

Mały ogród w czasie czterech pór roku

mały ogród

fot. Pinterest

Projektując swój ogród musisz wziąć pod uwagę, że będziesz chciał cieszyć się nim i jego wyglądem przez okrągły rok. Dlatego też zastanów się jak ma on wyglądać latem, a jak chciałbyś, by wyglądał zimą. Nie dopuść do tego, by ogród wyglądał pięknie tylko wiosną i latem, a po sezonie, gdy wszystko przekwita straszył już tylko mieszkańców i okolicznych sąsiadów. Dlatego wybierz takie byliny i krzewy, które wyglądają ciekawie również jesienną, a nawet zimową porą, czy to dzięki ładnej korze, długiemu okresowi kwitnięcia, czy z innych powodów.

Pokoloruj swój ogrodowy świat

mały ogród

fot. Pinterest

Bardzo często bywa tak, że nasze ogrody dają bardzo przyjemny chłód i mrok latem, jednak ich wygląd z tego właśnie powodu jest nieco przytłaczający, nudny i przygaszony. Aby cieszyć się przyjemnym chłodem, a jednocześnie pięknem małego ogrodu, warto dodać do niego nieco kolorów. Właśnie dlatego warto rozjaśnić i rozświetlić patio przez dodanie kolorowych poduch, czy mebli i dodatków w charakterystyczne, oryginalne wzory. Miejsce to nabierze od razu energii i życia, stając się jednocześnie fantastycznym terenem do rozrywki i zabaw rodzinnych.

Zdjęcie główne – Pinterest

ZapiszZapisz

Czy ten artykuł był ciekawy?

Oceń!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

Total
0
Shares
Comments 2
  1. Ja bym się nie porywała na samodzielne projektowanie ogrodu. Trzeba mieć naprawdę duuuże umiejętności, aby wyszło coś naprawdę super 🙂 Ja korzystałam z usług firmy Atrium z Wrocławia i efekt jest rewelacyjny. Ogród jak żywcem wyjęty z baśni Andersena 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Mały, średni, duży – najlepsze stoliki kawowe na każdy budżet
stoliki kawowe

Mały, średni, duży – najlepsze stoliki kawowe na każdy budżet

Stoliki kawowe są jednym z podstawowych elementów w wyposażeniu pokoju

Next
IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FUTUWAWA „PATRZ NA PLAC”
FUTUWAWA

IV EDYCJA MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU FUTUWAWA „PATRZ NA PLAC”

Dzięki trwającemu od 2012 roku Międzynarodowemu Konkursowi FUTUWAWA na najlepszy

Zobacz również