Spis treści
Siłownik gazowy to sprężyny gazowe, które mają za zadanie unoszenie, przytrzymywanie i opuszczanie elementów konstrukcyjnych. Niestety, jak każdy mechanizm, również siłownik może ulec uszkodzeniu, między innymi zablokowaniu. Co zrobić w tej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie specjalisty i wymiana wymienionej części?
Czym są siłowniki gazowe? Siłowniki gazowe są sprężynami, które odpowiadają za pozycjonowanie, opuszczanie i unoszenie różnych elementów. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ponieważ montuje się je w motoryzacji, w meblach, klapach, samolotach, przyczepach, drzwiach. Jak je zamontować w drzwiach garażowych i bramach? Więcej informacji na ten temat znajdziemy na Studiodomu.pl.
Zalety siłowników gazowych
Siłowniki gazowe są popularnym urządzeniem, które coraz częściej wykorzystywane jest w codziennym życiu. Ich głównymi zaletami są między innymi:
- Regulowanie siły przez gaz
- Praca w układzie połączonym
- Brak konieczności stosowania naprężenia wstępnego
- Brak zmęczenia materiału
- Siła przenoszona na małych wymiarach
- Realizacja większego skoku roboczego narzędzia
Czy siłowniki gazowe posiadają ograniczenia?
Owszem, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę ich częste użytkowanie. Przede wszystkim, aby działała jak najdłużej, ilość cykli pracy na minutę nie powinna przekraczać więcej niż 5 razy. Poza tym, gdy mamy do czynienia z jakimikolwiek uszkodzeniami jak uszkodzenie tłoczyska, to konieczny jest montaż tuby ochronnej. Sprężyna gazowa nie powinna także pracować w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza i powyżej 80 stopni Celsjusza.
Jak naprawić zablokowany siłownik gazowy?
Przed przejściem do naprawy siłownika gazowego powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, na czym polega problem, na przykład należy sprawdzić, czy połączenia są dobrze zamocowane.
Najczęstszym problemem występującym z siłownikiem gazowym jest jego zablokowanie. Aby go odblokować, możemy skorzystać z kilku prostych metod.
- Ręczne odblokowanie polega na złapaniu siłownika gazowego obiema rękami i pociągnięcie go w przeciwnych kierunkach.
- Siłowniki gazowe w bramie zawsze wyposażone są w mechanizm, który można odblokować za pomocą specjalnego kluczyka umieszczonego we wkładce patentowej.
- Użyć klucza do odblokowania
- Użyć śrubokręta do odblokowania, by odkręcić śruby, którymi przymocowany jest siłownik
- Użycie oleju lub innego smaru w miejscu tłoczka
Siłownik nie chce się odblokować – co zrobić?
Niestety siłownik gazowy jest częścią nierozbieralną, dlatego w razie całkowitego zablokowania lub innej usterki, której nie da się naprawić, konieczna jest jego całkowita wymiana. Nie naprawimy go także w przypadku, gdy siłownik rozszczelni się, a gaz zacznie się ulatniać. Napełniony jest azotem pod ciśnieniem. Nigdy nie powinno się go nabijać na własną rękę, ponieważ jest to niebezpieczne.
Gdy wymiana na nowy jest konieczna, to przed jego zakupem należy zwrócić na kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, z jakiego materiału został wykonany: aluminium, stali czy tworzywa sztucznego. Dodatkowo części dostępne są również w różnych rozmiarach i typach, na przykład z jednym lub z dwoma cylindrami. Najlepiej będzie zabrać ze sobą stary, nie działający i kupić w sklepie identyczny, by nie obciążać drugiego i aby oba wspólnie działały na tej samej zasadzie.
Najczęściej psują się siłowniki gazowe zamontowane w bramach, drzwiach, meblach czy łóżkach, gdzie użytkowość jest bardzo wysoka. Jeśli nieodpowiednio je konserwujemy, są zanieczyszczone lub często się blokują, to najprawdopodobniej dojdzie do ich trwałego uszkodzenia. Warto jest czyścić je od czasu do czasu, by zabrudzenie nie narastało, odkurzając, czyszcząc pędzelkiem lub wycierając ściereczką.
Siłowniki gazowe można potraktować smarami, które znajdziemy w sklepach budowlanych. Producenci polecają najczęściej smary teflonowe i silikonowe. Warto jest dostosować się do zaleceń producenckich, aby ich nie uszkodzić i moc cieszyć się nimi przed długie lata.