Lagom – multifunkcjonalizm we wnętrzach

Lagom – multifunkcjonalizm we wnętrzach

Kategorie: Informacje prasowe

W ostatnim czasie zachwyt nad skandynawskimi trendami w aranżacji wnętrz nie przemija. Od duńskiego hygge, aż po szwedzkie lagom. Choć oba trendy powstały w podobnym przedziale czasowym, to mają ze sobą tyle samo cech wspólnych co takich, które je odróżniają. Można stwierdzić, że lagom to obecnie jeden z najgorętszych tematów, jeśli chodzi o wnętrza. Zatem, czym oczarował skandynawski lagom? Dowiedz się, jak stylowo urządzić mieszkanie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule poniżej

Krótka historia lagom

Lagom to stosunkowo nowa, pochodząca ze Skandynawii filozofia. Czym się charakteryzuje? Wywodzące się ze Szwecji, lagom odznacza się zdecydowanie większą powściągliwość, jeśli chodzi o wybór mebli czy dodatków. Ten styl wyróżnia się na tle innych równowagą, umiarem i rozsądkiem. Skupia się również mocno na ekologii, co można zauważyć szczególnie po wystroju wnętrz i nowoczesnych rozwiązaniach. Pozwalają one przede wszystkim zaoszczędzić pieniądze oraz zużycie materiałów. 

Praktyczna funkcjonalność szwedzkiego lagom

Stworzenie aranżacji w swoim mieszkaniu zgodnie z zasadami szwedzkiego lagom wymaga umiaru. Nie musi być to kierowanie się zasadą im mniej tym lepiej, jak w stylu skandynawskim. Lagom zachęca do projektowania wnętrza, które jest wygodne, lecz bez zbędnego przepychu, a przy okazji w pełni przyjazne środowisku.

Tworząc projekt salonu, warto skorzystać z maksimum dwóch lub trzech odcieni. Styl ten charakteryzuje się jasnymi kolorami, wysokiej jakości tkaninami oraz skandynawskim wzornictwem. Dodatkowo aranżację można przełamać barwnym elementem bądź dodatkiem, może to być modny w tym sezonie fotel czy choćby dekoracyjna poduszka. 

Warto wspomnieć o tym, że nie należy jednak stosować zbyt mocnych kontrastów ani eksponować zbyt krzykliwych dodatków. Dobrym pomysłem będzie postawienie na niebanalne oświetlenie, a także rezygnacja z plakatów bądź grafik w ciężkich, zdobionych ramach. Tworząc wizję pomieszczenia, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na przedmioty, które są ważne dla lokatorów i utożsamiają się z nimi - z pewnością dodadzą wyjątkowego klimatu.  

Lagom - nie za dużo nie za mało

We wspomnianym wcześniej akapicie, wystrój powinien być przede wszystkim spójny i harmonijny. Warto zatem postawić na zastosowanie neutralnej palety barw np. ziemi i kilku żywiołowych akcentów. Ważna jest też funkcjonalność przestrzeni, a więc dobrze sprawdzi się taka aranżacja wnętrz, która zapewnia najwyższej jakości warunki do odpoczynku, pracy, spotkań w gronie najbliższych czy przygotowywania i jedzenia posiłków. 

Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz - to motto, które idealnie opisuje lagom - multifunkcjonalizm we wnętrzach. Wiele osób podąża za tym nurtem zarówno w życiu, jak i podczas projektowania wnętrza. Warto jednak dodać, że lagom nie oznacza całkowitej rezygnacji z przyjemności. Wręcz przeciwnie to styl, który stwarza wiele możliwości do relaksu. Lagom polega na nieustannym poszukiwaniu harmonii i równowagi zarówno w życiu, jak i architekturze wnętrz. Tutaj dużą rolę odgrywa zasada złotego środka. Jednak lepiej uważać, aby nie przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl

Lagom – multifunkcjonalizm we wnętrzach
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus