Klientom, którzy zgłosili się do ISV Architects, zależało by projektanci odnowili pochodzący z lat sześćdziesiątych budynek, który potrzebował totalnej metamorfozy tak, by mógł spełniać wszystkie potrzeby nowoczesnej rodziny.
Pierwszy kontakt klientów z architektami miał miejsce w 2007 roku, drugi natomiast – w 2012 roku, kiedy to do projektu dołączone zostało kolejne piętro. Większa część elementów z pierwotnej części budynku została wyburzona. Jedyną rzeczą, jaka pozostała bez zmian jest struktura przestrzeni. We wszystkich pozostałych aspektach Villa 153 stanowi całkowicie nowy projekt.
Projektanci z ISV Architects zdecydowali, że budynek wymagania dobudowania dwóch dodatkowych pokoi, po jednym na każdym z pięter. Niektóre z niewielkich pomieszczeń zostały zlikwidowane w celu stworzenia większych, otwatych przestrzeni. W 2012 roku do całości dołączone zostało jedno dodatkowe piętro.
Duży nacisk położony został na wejście do budynku – goście przechodząc z ruchliwej ulicy do wnętrza domu przenoszą się, jak przyznają twórcy, w zupełnie inny świat. Niezwykle ważną rolę odgrywa tutaj długi, szeroki korytarz z efektownym oświetleniem. Wykorzystano tu zarówno kamień, jak i drewno.
Atrium znajdujące się we wnętrzu domu powoduje otwarcie przestrzeni i połączenie części zewnętrznych z wewnętrznymi. By nadać całości bardziej efektownego wyglądu, obok atrium znalazł się tutaj również basen oraz żywe rośliny.
>>> Zobacz również: Architekci YH2: La Luge House w Quebecu
Pierwsze piętro posiada prywatne podwórko połączone z ogrodem oraz atrium. Podobnie jak w przypadku korytarza, podwórko zaczyna się od dekoracji wykonanej z drewna, która stopniowo przechodzi w kamień.
Znajdujące się na zewnątrz przestrzenie posiadają specjalne drewniane ekrany uzupełniające wygląd fasady. Inne materiały, jakie zostały tutaj użyte to szkło, stal, marmur oraz gips. W projekcie dominują neutralne barwy: od bieli, przez beże aż po szarości.
Architekci: ISV Architects
Lokalizacja: Kifisia, Grecja
Data realizacji: 2012 rok
Via: Archdaily.com