Budowa domu a okres zimowy

Budowa domu a okres zimowy

Zdawać by się mogło, że zima jest raczej martwym okresem w branży budowlanej i ze wszelkimi decyzjami, zakupami czy robotami warto wstrzymać się do wiosny. Okazuje się jednak, że mroźne miesiące jak najbardziej sprzyjają załatwieniu wszelkich formalności oraz dokładnemu przemyśleniu koncepcji przyszłego domu. Dzięki temu, gdy tylko stopnieją śniegi, inwestor będzie mógł bez żadnych opóźnień przystąpić do faktycznych prac budowlanych.

Czas na załatwienie formalności

Miesiące od grudnia do marca to dobry okres na dopięcie wszelkich formalności. Jeżeli inwestor zajmie się tymi sprawami w zimie, wraz z początkiem wiosny będzie mógł uzyskać pozwolenie na budowę. Ta ostatnia procedura jest dosyć długotrwała, zwłaszcza, gdy teren, na którym znajduje się działka nie jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (wtedy okres oczekiwania na warunki zabudowy wynosić może nawet dwa miesiące). Właśnie dlatego, warto uruchomić całą procedurę z pewnym wyprzedzeniem. Skompletowanie dokumentów to jednak nie wszystko, co poleca się załatwić zimową porą.

Projekt domu – wybór i adaptacja

Kolejną sprawą, którą można spokojnie załatwić przed nastaniem wiosny, jest wybór projektu domu. Długie zimowe wieczory stwarzają doskonałe warunki do dokładnego określenia własnych preferencji co do przyszłego lokum. Wybrany projekt powinien być przede wszystkim funkcjonalny, tj. odpowiadający potrzebom jego przyszłych domowników, nie można też zapominać o  dopasowaniu do możliwości finansowych i wielkości oraz specyficznych cech działki.

Zapoznanie się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami ułatwi późniejszy proces adaptacji. Jeszcze na kilka miesięcy przed budową warto zasięgnąć wiedzy o instalacjach sanitarnych i grzewczych, aby wybrać te optymalne.

Materiały budowlane

Zimą można także zająć się wyborem materiałów budowlanych. Jako że w dużym stopniu decydują one o komforcie użytkowania domu, warto poświecić tej kwestii należytą uwagę, zamiast podejmować decyzje naprędce. Dobierając materiały, powinno się zwrócić uwagę na ich jakość oraz wskaźniki energooszczędności. Przed nastaniem wiosny poleca się też wykonać wstępną kalkulację kosztów. Mając na uwadze, że na niektóre materiały trzeba czekać nawet kilka miesięcy, dobrym pomysłem jest zamówienie ich już zimą.

Ekipa budowlana

Brak pośpiechu jest sprzymierzeńcem inwestorów zarówno w kwestii wyboru materiałów budowlanych, jak też fachowców. Trzeba tutaj pamiętać, że cieszące się najlepszą opinią ekipy budowlane mają zarezerwowane terminy już na kilka miesięcy naprzód, więc rezerwacja usług z dużym wyprzedzeniem jest jak najbardziej zasadna. Zabierając się za wybór fachowców już zimą, inwestorzy mają czas, aby porównać na spokojnie oferty poszczególnych firm oraz omówić z wybraną ekipą preferowaną technologię i terminarz prac.

Budowa domu a okres zimowy
Ocena: 5.0 Głosów: 1

Tagi

comments powered by Disqus