Opinie na temat instalowania fotowoltaiki są często odmienne, i zależą głównie od zapatrywań oraz potrzeb konkretnych osób lub społeczności. Według części osób fotowoltaika jest jak najbardziej najlepszym rozwiązaniem w związku z produkcją energii. Z drugiej strony część osób uważa, iż jest to zbyt duży wydatek oraz kosztowna w utrzymaniu inwestycja. Warto zatem wiedzieć czym jest fotowoltaika oraz jakie korzyści (ewentualnie straty) może przynieść jej instalacja.
Czym jest fotowoltaika?
Najogólniej mówiąc fotowoltaika jest nową i stale rozwijaną techniką pozyskiwania energii. W produkcji energii wykorzystywane są panele fotowoltaiczne, dzięki którym za pomocą światła słonecznego padającego na nie wytwarzany jest prąd elektryczny. W ten sposób wytwarzany jest prąd stały, który by mógł być spożytkowany jako energia elektryczna musi zostać odesłany do inwertera (falownika). Następnie jest on przekształcany w prąd zmienny, który może być użyty jako energia elektryczna i stosowany w gospodarstwie domowym.
Na panele fotowoltaiczne padają fotony, z których składa się światło słoneczne. W ten sposób poruszają one elektrony znajdujące się na powierzchni paneli słonecznych. Dzięki temu, niezależnie od paliw kopalnych można wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby a jej nadwyżki sprzedawać do sieci elektrycznej.
Czy stosowanie fotowoltaiki jest opłacalne?
Opinii na temat zasadności stosowania fotowoltaiki jest wiele. Warto jednak zdawać sobie sprawę, iż zastosowanie paneli słonecznych do wytwarzania energii elektrycznej niesie ze sobą wiele korzyści. Można do nich zaliczyć m.in.:
- wspieranie działań ekologicznych – pierwszą i podstawową zaletą zastosowania paneli fotowoltaicznych jest wsparcie działań na rzecz ekologii. Wytwarzanie energii elektrycznej z paneli słonecznych nie powoduje emisji gazów cieplarnianych np. CO2. Tym samym wytwarzana w ten sposób energia ze źródła odnawialnego jakim jest Słońce nie ma negatywnego wpływ na środowisko naturalne;
- brak konieczności obsługiwania paneli słonecznych czy też występowania awarii w fotowoltaice – raz zamontowane panele słoneczne służą na lata co sprawia, iż nie ma obowiązku ich stałej obsługi. Dodatkowo stosunkowo rzadko panele fotowoltaiczne przestają działać, co realnie obniża koszty ewentualnych napraw oraz konserwacji paneli słonecznych;
- oszczędzanie środków na rachunkach za energię – instalacja paneli fotowoltaicznych jest bardzo korzystna również pod względem oszczędzania środków na rachunkach za prąd czy ogrzewanie. Raz zamontowane panele fotowoltaiczne są w stanie zapewnić prą oraz ogrzewanie na 7 do 10 lat. Dodatkowo właściciele danej nieruchomości nie muszą ponosić kosztów związanych z ogrzaniem oraz dostarczeniem prądu do gospodarstwa domowego;
- łatwość w montażu – panele fotowoltaiczne mogą być montowane na dachach bądź na gruncie. Ich montaż jest stosunkowo prosty i właściwie każdy może je zamontować samodzielnie. W ten sposób można obniżyć koszty związane z wynajęciem ekspertów do montażu paneli;
- możliwość magazynowania prądu – co równie ciekawe zastosowanie fotowoltaiki przynosi korzyści przez cały rok. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi można magazynować prąd w okresie gdy Słońca intensywni świeci a nadwyżki używać w okresie jesienno-zimowym. Dzięki czemu z jednego źródła można zapewnić prąd na 365 dni w roku.
Jakie niedogodności niesie ze sobą instalacja fotowoltaiki?
Zastosowanie fotowoltaiki ma jednak pewnie mankamenty. Najbardziej istotnym dla szerokiego grona odbiorców jest fakt, iż zainstalowanie fotowoltaiki jest dosyć drogie. Koszt instalacji fotowoltaicznej w jednym gospodarstwie domowym może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Co więcej, niektóre osoby mogą twierdzić, iż w polskiej strefie klimatycznej instalacja paneli słonecznych jest nieopłacalna ze względu na niewielką liczbę dni słonecznych.
Warto jednak wiedzieć, iż obecnie można uzyskać dopłaty m.in. z funduszy Unii Europejskiej na instalację paneli słonecznych. Dzięki temu realny koszt instalacji będzie znacznie niższy niż w pierwotnym założeniu. Ponadto warto wiedzieć, iż kraje takie jak Szwecja czy Niemcy, gdzie jest równie niewielka liczba dni słonecznych, w znacznie większym stopniu polegają na instalacji fotowoltaicznej. Jest to możliwe dzięki magazynowaniu energii i zużywaniu jej w dni kiedy nie świeci Słońce.