Projekt Domu pod Brzozą w podwarszawskim Konstancinie był ciekawym wyzwaniem dla architektów z pracowni Z3Z Architekci.
Bryła budynku wynika ściśle z uwarunkowań działki jakie czekały na architektów gdy stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu. Jego nietypowy kształt jest efektem pogodzenia wymogów miejscowego planu z oczekiwaniami inwestorów. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzucił specyficzne uwarunkowanie dla wąskich działek. Dla działki która ma ok. 19m szerokości warunkiem było zastosowanie dachów dwu lub wielospadowych o dość dużym kącie nachylenia. Dodatkowym utrudnieniem była konieczność zastosowania dachu z kalenicą, która miała być skierowana równolegle do drogi. Jeśli na działce byłby budowany nieduży dom o powierzchni około 100m2, to zapisy MPZP nie byłyby aż tak dużym wyzwaniem, jednak pozostałe parametry planu pozwalały na wybudowanie dość sporego domu – ponad 200m2. Powstał konflikt elementów nie do połączenia posługując się standardowymi rozwiązaniami. Dach z kalenicą równoległą do drogi czyli o długości maksymalnie 13m nie byłby wstanie przykryć domu o powierzchni ponad 200m2. Sprawę rozwiązało zastosowanie dwóch kalenic czyli dwóch dachów równoległych do drogi. Zapis w miejscowym planie zdefiniował ten dom.
Kształt rzutu domu także ściśle wynika funkcji. Dom całą szerokością wypełnia działkę od frontu a w dalszej części zwęża się aby zapewnić możliwość dojazdu do garażu i manewrowania przed nim. Front domu czyli elewacja od ulicy to jednocześnie elewacja ogrodowa. Działka nakładała na architektów mnóstwo specyficznych ograniczeń co ostatecznie umożliwiło dojście do nietypowych rozwiązań.
Dodatkowym wyzwaniem okazał się nieduży domek zlokalizowany w tylnej części działki, który jak się okazało miał wspólną ścianę z domem sąsiada. Stary dom i sąsiad w ostrej granicy jedynie upewnił architektów w założeniach, że w tylnej części działki należy zlokalizować pomieszczenia gospodarcze mimo, że była to strona południowo – zachodnia.
Z frontowej części domu i tarasu rozpościera się widok na piękne stawy i dolinę rzeki. Naturalny, chroniony krajobraz, który nigdy nie zostanie zabudowany. W tym pięknym widoku nie przeszkadza droga, która jest bardzo wąska i w dalszej części nieprzejezdna. Stanowi wyłącznie dojazd do kilku działek. Zabiegiem nadającym prywatności części dziennej eksponowanej na drogę było podniesienie domu i tarasu, tak aby przechodnie byli niżej niż podłoga salonu. Pomogło w tym także ukształtowanie terenu, który obniża się w kierunku stawów i drogi.
Elewacja domu pokryta jest płytą włókno-cementową, płytami HPL oraz tynkiem silikonowym.
Wnętrza domu również zostały zaprojektowane przez pracownię Z3Z Architekci. Inwestorowi zależało na dość surowym loftowym wnętrzu, ale jednocześnie ocieplonym przez drewno i cegłę. Beton na suficie został uzyskany z szalunku stropu i zdał świetnie egzamin we wnętrzach strefy dziennej.
Rok realizacji: 2022
Lokalizacja: Konstancin-Jeziorna
Powierzchnia: 210 m2
Zespół autorski: Mateusz Zajkowski, Agnieszka Grądkiewicz, Agata Rakowska