Czym powinno charakteryzować się nowoczesne budownictwo przemysłowe?

Czym powinno charakteryzować się nowoczesne budownictwo przemysłowe?

Na wstępie należy zdać sobie sprawę z faktu, iż budownictwo przemysłowe skupia się na innych sprawach niż budownictwo mieszkaniowe. Inne rzeczy są najważniejsze, co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Zastanówmy się więc jakie być powinno, aby skutecznie spełniało wymagania stawiane mu przez inwestorów w XXI wieku?

Szybkie

Nie bez powodu konstrukcje stalowe cieszą się coraz większą popularnością wśród różnego rodzaju budynków przemysłowych. Dzieje się tak dlatego, że czas, jaki upływa od projektu do ostatecznego oddania hali, jest znacznie krótszy niż w przypadku obiektów budowanych metodami tradycyjnymi. Dodatkowo można cały proces przyspieszyć, zlecając wszystkie prace, począwszy od projektu poprzez produkcję wszystkich niezbędnych komponentów, na montażu kończąc jednemu wykonawcy. Takie działanie znacząco zwiększa szansę na wykonanie obiektu w terminie, ponieważ nie grożą nam zastoje związane z płynnością łańcucha dostaw. Do grona takich kompleksowych wykonawców należy np. szwedzka firma Borga produkująca hale stalowe od A do Z.

Sprawne

Nowoczesny system prefabrykacji stosowany w przypadku hal stalowych nie pozostawia żadnego elementu przypadkowi. Każdy detal jest bowiem zaprojektowany, wykonany i wykorzystany w miejscu, do którego pasuje idealnie. Nie raz i nie dwa tworzy się rozwiązania specjalnie dla konkretnego obiektu i inwestora. Mogą sobie na to pozwolić szczególnie wykonawcy dysponujący własnymi zakładami produkcyjnymi jak np. wspomniana wyżej firma Borga. Cały montaż hali przebiega sprawnie oraz niebywale szybko, ponieważ na plac budowy dostarczane są kompletne i gotowe do montażu zestawy. Wyklucza to konieczność spawania, cięcia i otworowania elementów, ponieważ prace te zostały wykonane już na etapie produkcji.

Solidne

Współczesne komponenty stalowe, jak również płyty warstwowe zapewniające izolację cieplną i akustyczną produkowane są z najwyższej jakości, zaawansowanych technologicznie materiałów. Charakteryzują się one wysoką wytrzymałością oraz trwałością na lata. Co ważne hale przemysłowe budowane z wykorzystaniem nowoczesnych konstrukcji stalowych są stosunkowo łatwe do rozbudowy czy ewentualnych modyfikacji, gdyby takowe były konieczne w momencie rozwoju przedsiębiorstwa inwestora.

Ekonomiczne

Nie da się ukryć, że hale magazynowe czy logistyczne budowane w oparciu o komponenty stalowe są również tańsze w wykonaniu. Jeśli porównamy je z budynkami murowanymi według klasycznej szkoły budownictwa, to okazuje się, że są to naprawdę znaczne różnice w kosztach, jakie trzeba ponieść. Oczywiście to samo tyczy się ewentualnych przeróbek czy rozbudowy. W przypadku klasycznych konstrukcji musimy być przygotowani na znacznie większe wydatki. Może się nawet okazać, że w takiej sytuacji bardziej opłacalne będzie postawienie kolejnego budynku niż rozbudowa tego, który już mamy.

Biorąc pod uwagę wszystkie ważne dla inwestorów zmienne przedstawione powyżej, można z powodzeniem powiedzieć, że nowoczesne budownictwo przemysłowe w kolejnych latach będzie się rozwijało w oparciu o coraz nowocześniejsze konstrukcje stalowe.

Czym powinno charakteryzować się nowoczesne budownictwo przemysłowe?
Ocena: 5.0 Głosów: 2

Tagi

comments powered by Disqus