Garść praktycznych informacji kierowana jest do osób, które chcą kupić pompę ciepła do swojego domu. Na co powinniście zwrócić uwagę?
Podjąłeś decyzję – kupuję pompę ciepła. Nie chcę korzystać z ogrzewania na paliwo stałe, które jest nie tylko bardzo szkodliwe dla środowiska, ale przede wszystkim coraz droższe w eksploatacji. Zupełnie inaczej niż pompy ciepła, które z roku na rok tanieją, a ich eksploatacja, w parze z fotowoltaiką jest bardzo tania. Ta decyzja to dobra droga. Początek sprawdzania jednak rynku może okazać się kłopotliwy. Wielu producentów pomp ciepła, do tego jeszcze więcej instalatorów z niewielkim doświadczeniem. Jak z nimi wszystkimi rozmawiać żeby móc świadomie podjąć decyzję, na które rozwiązanie się decydujemy?
Poznaj podstawy ułatwiające rozmowę z fachowcem
Chcąc zrozumieć o czym rozmawiamy ze specjalistą w zakresie pomp ciepła, bez względu na to czy jest to handlowiec czy osoba techniczna powinniśmy sami poświęcić trochę czasu aby poznać przynajmniej ogólnie rynek. Powinniśmy wiedzieć jakie są rodzaje pomp ciepła, a także znać topowych producentów – zarówno tych polskich jak i zagranicznych. To da nam komfort prowadzenia rozmów z potencjalnymi wykonawcami. W Internecie nie brakuje narzędzi i informacji, które nam w tym pomogą. Do tych najbardziej popularnych możemy zaliczyć:
- Fora tematyczne, gdzie zwykli ludzie zadają pytania, które zadaje z pewnością każdy z nas decydując się na wybór pompy ciepła
- Korzystanie z bezpłatnych narzędzi do obliczania kosztów czy też mocy urządzeń szukając takich słów jak pompa ciepła kalkulator znajdziemy nie tylko narzędzia obliczające moc urządzeń, ale także przedstawiające widełki cenowe, dzięki którym możliwe będzie łatwiejsze porównanie ofert
- Czytanie specjalistycznych blogów nakierowanych na tematykę odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, magazynów energii, prądu gazu – czyli wszystkiego co jest związane z szeroko pojętym rynkiem energii. Unikajmy proszę Was stron, piszących i porównujących mydło i powidło, na których porównamy i przeczytamy o pompie ciepła i o… chwilówkach – „szpece” od wszystkiego, wiecie sami do czego się nadają
Na przygotowanie się do rozmów z potencjalnymi wykonawcami naprawdę warto poświęcić parę dni, a właściwie parę wieczorów. Nasza wiedza nawet w podstawowym zakresie z pewnością zaowocuje w przyszłości.
Pompy ciepła to nie jedyna alternatywa do ogrzewania paliwem stałym
Musimy jednak pamiętać, że pompy ciepła to nie jedyna alternatywa do kotłów opalanych na paliwo stałe. Wiele programów rządowych i regionalnych promuje także inne rodzaje ogrzewania. Okazuje się, że wymiana pieca na kocioł gazowy również do takich działań się zalicza. My jej jednak nie rekomendujemy ze względu na fakt, że za kilka lat może się okazać, że koszty zakupu błękitnego paliwa i mimo wszystko emisja spalin jaka tam również ma miejsce spowoduje, że za tego typu wygodę przyjdzie nam słono zapłacić. Powinniśmy przejść krok dalej i zdecydować się na inne rozwiązanie. Tych jest kilka. Najciekawszą alternatywą do pompy ciepła są tzw. maty grzewcze. Ich zasilanie tak samo jak w przypadku pomp ciepła opiera się na energii elektrycznej.
Największa różnica to czynnik jaki krąży w obiegu centralnego ogrzewania i doprowadza/rozprowadza ciepło. W matach grzewczych on nie występuje, bo całość opiera się na energii elektrycznej.
To, która opcja jest najbardziej opłacalna zależy już od indywidualnej oceny budynku. Trzeba wziąć to pod uwagę szczególnie w przypadku remontu czy interesuje nas wyższy koszt montażu i tańszy eksploatacji czy odwrotnie. Wiedzę na ten temat możemy zaczerpnąć np. z tej strony https://optimalenergy.pl gdzie tego typu analizy są dostępne. Autorzy tego portalu piszą i porównują różne sposoby ogrzewania domów oparte przede wszystkim na gazie ziemnym i odnawialnych źródłach energii. To dobry adres do jakiego powinniśmy trafić przy okazji naszych rozważań dotyczących wyboru źródła zasilania.