Wybór optymalnego projektu domu to trudne zadanie. Będąc na tym etapie, warto pamiętać, że budynek powinien spełniać oczekiwania wszystkich użytkowników i być wygodny, a jednocześnie nie generować zbyt dużych kosztów budowy i utrzymania.
Metraż, liczba pokoi i kondygnacji oraz lokalizacja względem stron świata to tylko niektóre z kwestii do rozstrzygnięcia podczas doboru optymalnego projektu domu.
Jakie są rodzaje projektów domu?
Wybór odpowiedniego projektu domu może być trudny, a ma na to wpływ wiele czynników. Warto jednak wiedzieć, że wiele wartościowych informacji na ten temat można znaleźć w internecie, np. na stronie https://budogram.pl/. Dzięki temu szybko możesz sprawdzić, na co zwrócić uwagę, wybierając projekt własnego domu.
Projekty domów jednorodzinnych dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
- projekty gotowe ‒ opracowania typowych budynków dostępne w internecie i katalogach biur architektonicznych. Decydując się na taki projekt, otrzymasz teczkę z potrzebną do uzyskania pozwolenia na budowę liczbą egzemplarzy. Pamiętaj jednak, że każda zmiana w takim projekcie musi być nanoszona przez lokalnego architekta i wiąże się z dodatkowymi opłatami. Projekt typowy powinien zostać dostosowany do warunków gruntowo-wodnych panujących na działce, na której ma zostać wybudowany;
- projekty indywidualne ‒ opracowania tworzone w trakcie ścisłej współpracy projektanta i inwestora. W tym przypadku zamawiający przedstawia architektowi swoje oczekiwania i wizje. Na tej podstawie powstaje wstępna koncepcja budynku, która na dalszym etapie jest dostosowywana do przepisów, wymogów z MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy i warunków panujących na działce.
Co warto wziąć pod uwagę, wybierając projekt domu?
Będąc na etapie wyboru projektu domu, trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Przede wszystkim należy określić preferowaną wielkość budynku, która będzie optymalna dla jego przyszłych mieszkańców. Trzeba tu pomyśleć o wygodzie domowników, ale jednocześnie liczyć się z aspektem ekonomicznym dotyczącym kosztów wykonania każdego dodatkowego metra kwadratowego powierzchni, a następnie utrzymania budynku.
Jeśli inwestor dysponuje działką przed dokonaniem wyboru projektu domu, jego marzenia mogą zweryfikować zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W dokumentach tych znajdują się wytyczne dotyczące m.in. maksymalnej powierzchni zabudowy w odniesieniu do metrażu działki. W związku z tym zdarza się, że jeśli dysponujemy małą działką, to wzniesienie na niej budynku parterowego o dużej powierzchni jest niemożliwe.
Kolejną kwestią do ustalenia jest liczba pomieszczeń oraz ich rozmieszczenie. Z reguły przyjmuje się, że w domu potrzebny jest salon, sypialnia małżeńska oraz pokoje dla dzieci. Jeśli w budynku mają mieszkać osoby starsze, to warto przewidzieć dodatkowy pokój na parterze, aby nie musiały pokonywać schodów. Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, to bardzo istotne będzie położenie poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. W takich budynkach strefa dzienna powinna być zlokalizowana od strony południowej.