Osoby starsze mają dużo wolnego czasu, który chętnie spędzają na gotowaniu. Będzie ono zdecydowanie bezpieczniejsze, jeżeli odpowiednio zaaranżujemy kuchnię dla seniora. Architekt wnętrz radzi jak zaprojektować ergonomiczną kuchnię przyjazną domownikom w każdym wieku.
Ergonomia to podstawa
Każda kuchnia, a zwłaszcza kuchnia dla seniora powinna być miejscem ergonomicznym. Zasady ergonomii w przypadku osób starszych powinny być rygorystycznie przestrzegane. Architekt wnętrz z Sosnowca podkreśla, że o ile osoba młoda może bez problemu schylić się do piekarnika lub wspiąć się na krzesło, żeby wyjąć coś z wysoko zawieszonej szafki – w przypadku seniora nie zawsze jest to możliwe. Należy mieć świadomość, że podnoszenie rąk lub schylanie się może u osoby w podeszłym wieku, schorowanej doprowadzić nawet do omdlenia.
Projektowanie wnętrz dla seniorów musi uwzględniać ich specyficzne potrzeby. Seniorzy często mają problemy z długotrwałym staniem, dlatego przy blacie roboczym dobrze jest umieścić wygodne krzesło (świetnie sprawdzi się krzesło z funkcją regulacji wysokości). Jeżeli w kuchni jest piekarnik, należy ustawić go na takiej wysokości, żeby senior mógł wkładać i wyjmować z niego potrawy bez konieczności schylania się.
Rozwiązaniem architektonicznym, które znakomicie sprawdza się w kuchni dla seniorów (i nie tylko) są szafki z wyjmowanymi koszami. Kompleksowe projekty wnętrz powinny uwzględniać także odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych elementów. Osoby starsze nie mogą dużo chodzić, dlatego strategiczne miejsca w kuchni (lodówka, zlew, kuchenka, blat roboczy) powinny być umieszczone blisko siebie.
“W architekturze wnętrz mieszkalnych dla seniorów, bardzo praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie uchwytów w kilku miejscach. Dzięki temu osoba, która się potknie i upadnie będzie miała szansę wstać o własnych siłach.” – podpowiadają architekci z firmy Mist Architecs
Prace kuchenne a problemy z pamięcią
Nie jest tajemnicą, że w podeszłym wieku często cierpimy na kłopoty z pamięcią. W przypadku prac kuchennych może być to niebezpieczne. Pozostawienie jedzenia na gazie lub włączonego piekarnika może skończyć się tragicznie. Specjalista od projektów wnętrz komercyjnych i mieszkalnych z Sosnowca radzi, żeby w kuchni dla seniora wykorzystywać najnowszy sprzęt, który posiada wbudowany timer. Dobrym rozwiązaniem są roboty kuchenne i garnki elektryczne, które ustawia się na określony czas. Po jego upływie urządzenia te wyłączają się same. W kuchni dla seniora nie sprawdzi się kuchenka gazowa.
Architekt wnętrz z Sosnowca: oświetlenie w kuchni dla seniora
W podeszłym wieku ludzie często mają problemy ze wzrokiem. Z tego względu niezmiernie ważne jest, żeby kuchnia dla seniorów była dobrze oświetlona. Architekt wnętrz z Sosnowa radzi, żeby oprócz górnego światła zainstalować także lampy boczne, które oświetlą blat roboczy. Warto jest wybierać światło o ciepłym zabarwieniu – dzięki niemu kuchnia wydaje się bardziej przytulna, a oczy nie męczą się szybko.
Jaką podłogę wybrać?
Obowiązkowym zakupem w kuchni dla seniora jest podłoga antypoślizgowa. Dobrze sprawdza się antypoślizgowa, niepalna wykładzina. Senior często jest mniej sprawny i zdarza mu się upuszczać różne rzeczy. Z tego względu ważne jest, żeby podłoga była łatwa do utrzymania w czystości.
Wykładzina jest bezpiecznym rozwiązaniem, gdyż nawet w przypadku upadku stanowi amortyzację i zmniejsza ryzyko pojawienia się większych obrażeń. W sprzedaży dostępne są nowoczesne wykładziny odporne na uszkodzenia mechaniczne i niszczące działanie wilgoci.