Alpejska chatka

Alpejska chatka

Kategorie: Architektura

Pochodzący z Vancouver architekci – Susane i David Scott, za kolejny cel swoich działań postanowili uczynić dokończenie chatki snowboardowej zlokalizowanej w odległym miejscu – terenie alpejskiego schroniska znajdującego się na północnym krańcu Wyspy Vancouver. Z założenia miała mieć ona zarówno designeski charakter, jak i odnosić się do poczucia wolności, jakiego doświadcza osoba jeżdżąca na snowboardzie.

Struktura chatki to wykonane z jodły kolumny, szorstkie drewno oraz jodłowe wykończenie wnętrza. Konstrukcja zaprojektowana została w sposób, który umożliwiłby utrzymanie naporu śniegu i ochronę przed wiatrem. Chatkę zbudowano na podwyższeniu, które oddziela ją od zaśnieżonego podłoża. Materiały, z jakich wykonano domek pozostawiono przez twórców w stanie surowym. Jego zewnętrzną część pokryto cedrem, który dopasowuje się do barw otaczającego go lasu.

Chatka ma powierzchnię 100 m2, pozbawiona jest elektryczności, a ogrzewanie zapewnia jej drewniany piec. Woda natomiast, pozyskiwana jest z lokalnego źródła. Domek zlokalizowany jest na wysokości 1300 metrów nad poziomem morza. Dojazd do niej możliwy jest przez pięć miesięcy w roku dzięki żwirowej drodze. W pozostałych miesiącach wszelkie niezbędne wyposażenie transportowane jest przy pomocy specjalnych sań.

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Alpejska chatka

Twórcy: Scott & Scott Architects

Lokalizacja: Port Hardy, Australia

Powierzchnia: 100 m2

Data realizacji: 2013 rok

Zdjęcia: Courtesy of Scott & Scott Architects

Via: archdaily.com

Alpejska chatka
Ocena: 0 Głosów: 0
comments powered by Disqus