Projekt ma na celu odzyskanie wartości konstrukcyjnych starego istniejącego domu ludowego, który został wykonany z suchego kamienia, za pomocą tradycyjnej techniki na obszarze o wielkiej wartości tektonicznej. Jednak charakterystyczne cechy właściwe dla tej techniki budowlanej (kompaktowość, masywność, minimalne otwory, przesłonięte wnętrza, ciężar) zaprzeczają niezwykłemu otoczeniu, w którym znajduje się dom: na szczycie góry, z widokiem na 2 różne doliny, napotykają tylko 2 fasady domu.
Projekt opracowany jest za pomocą szeregu wewnętrznych przegród poziomych , które są wspierane przez dwa pionowe kontenery. Zachowują się one zarówno jako elementy strukturalne, jak i jako elementy dzielące w przestrzeniach ciągłych. Te elementy pionowe generują pionowe ciągłości w obrębie całego domu, a nawet pozwalają, aby w końcu przekształcić go na dwa niezależne mieszkania. Ale bardziej niż cokolwiek innego, projekt umieszcza na szczycie ostatniej kamiennej płyty, rozległy ciągły, niezwykle długi dach wykonany z dwóch płaszczyzn, które na swoim przecięciu umożliwiają widok na szczyt góry z wnętrza. Dach nie opiera się bezpośrednio na kamiennej ścianie, więc tworzy się drugi ciągły podłużny dach, umożliwiający niesamowite widoki na dolinę. Definicja części dachu jest określenie postaci głównej przestrzeni obudowy.
Zobacz – Budowa domu – z wykonawcą, czy bez?
Zachowując oryginalną strukturę i wykonując minimalną, kontrastującą interwencję, pomysł polega na tworzeniu nowych i nowoczesnych miejsc do życia, z poszanowaniem historycznej otoczki. W piwnicy domu, odpowiadając na strukturalną słabość odcinka istniejącej ściany, duży wyłom kształtuje wnętrze kamiennego suchego muru. Taki otwór pozwala na uzyskanie niesamowitych widoków a wnętrzu nadaje naturalne oświetlenie sięgające do drugiego pokoju dziennego i jadalni. Reszta przestrzeni umieszczona wewnątrz starej zabudowy daje resztkę poczucia starej konstrukcji, pomimo iż jest rozmieszczona według nowych sposobów życia, w bardziej współczesnym czytaniu architektury.
Zobacz również – Koszt budowy domu. Wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat
Autor projektu: Cadaval & Solà-Morales
Lokalizacja: Canejan, Vall d’Aran, Hiszpania
Powierzchnia 350 m2
Zdjęcia: Santiago Garces
Via: archdaily.com