Spis treści
Oświetlenie to niezbędny element każdego pomieszczenia, który w wyjątkowy sposób potrafi dopełnić wystroju danego wnętrza. To, czy uda nam się osiągnąć taki właśnie efekt zależy od tego, jak rozplanujemy oświetlenie w mieszkaniu. Aby pomóc Państwu uzyskać zamierzony cel i spójny wygląd wnętrza, podpowiemy Wam, jak odpowiednio rozplanować oświetlenie. Dzięki dobrze rozmieszczonemu oświetleniu nie tylko podkreślona zostanie wyjątkowa aranżacja wnętrza, ale i ukryte zostaną wszelkie niedociągnięcia i ograniczenia, jakie cechują konkretne pomieszczenie. Warto więc wziąć pod uwagę nasze porady i zastosować się do nich, by cieszyć się wyjątkowym wystrojem i nastrojem pomieszczenia.
Dobre oświetlenie w mieszkaniu dzięki wydzieleniu stref
fot. Perfect Space – Butelkowa zieleń
Jednym z ważniejszych kroków jakie podejmowane są dziś przy planowaniu oświetlenia w mieszkaniu jest wydzielenie stref w pomieszczeniach. To sposób na to, by optymalnie wykorzystać możliwości i parametry wnętrza, a tym samym stworzyć taką aranżację wnętrza, która będzie odpowiadała potrzebom i gustowi użytkowników danego mieszkania. Wydzielenie stref pozwala na stworzenie na jednej przestrzeni kilku punktów o różnych walorach i funkcjach użytkowych, współistniejących obok siebie i oddzielonych od siebie nie za pomocą ścian, a między innymi za sprawą oświetlenia.
Przede wszystkim spójność
fot. meinDESIGN – Apartament z widokiem na morze
Dobrze rozplanowane oświetlenie w mieszkaniu to klucz do udanej aranżacji wnętrza. W przestrzeniach otwartych, które łączą ze sobą różne strefy, istotnym elementem jest zadbanie tak o funkcjonalność, jak i estetykę. Właśnie z tego powodu najlepiej wybrać jest jedną, charakterystyczną i przykuwającą spojrzenia oprawę, która nie tylko dominować będzie w pomieszczeniu, ale i nada mu odpowiedniego charakteru. Pozostałe oświetlenie powinno odgrywać raczej rolę tła i nie znajdować się w centrum zainteresowań. Przykładowo wybrać możemy jako główne i dominujące oświetlenie w pomieszczeniu lampę nad stołem w strefie jadalnianej, które nada ciepłego charakteru całemu pomieszczeniu, uwydatniając jednak tę właśnie sferę, jako najważniejszy punkt wnętrza. Dodatkowe oprawy oświetlenia powinniśmy dobrać przy tym tak, aby idealnie współgrały one z charakterem i stylem tak wnętrza, jak i dominującej lampy. Krótko mówiąc, oświetlenie powinno zostać dopasowane do siebie pod kątem wykończenia, estetyki, stylu, czy materiałów, jak i parametrów świetlnych oraz stopnia natężenia.
Planowanie funkcji oświetlenia
Dobra aranżacja wnętrza zakłada przede wszystkim przemyślenia koncepcji wnętrza. Co wiąże się z tym zagadnieniem, istotną rolę odgrywać będą tu jednocześnie funkcje jakie pomieszczenie powinno spełniać. Aby dostosować oświetlenie w mieszkaniu do potrzeb mieszkańców, wziąć pod uwagę należy zadania, jakie chcemy przypisać oświetleniu tak głównemu, jak i typowo dekoracyjnemu. W każdym przypadku należy dostosować je do pomieszczenia i warunków w nim zastanych, czyli powierzchni, wysokości, rozmieszczenia mebli i stref, czy ilości okien.
fot. Pracownia architektoniczna Justyna Kolaszt – Salon
Aranżując salon wziąć pod uwagę należy jego charakter. Jako iż pełni on przede wszystkim w większości wypadków funkcję wypoczynkową, warto w tym przypadku wybrać oświetlenie umożliwiające płynną regulację. Oświetlenie główne warto zamontować w wybranej strefie, np. nad strefą jadalnianą, czy nad stolikiem kawowym, nie zaś centralnie na środku pokoju. Dodatkowo zamontujmy oświetlenie w punktach, które przypisane są do dalszych miejsc, dzięki czemu doświetlimy pomieszczenie w odpowiedni sposób.
fot. Studio Potorska – Sopocki apartament w stylu retro
Instalując oświetlenie kuchenne nie można zapomnieć o doświetleniu strefy roboczej. W tym przypadku ważne jest, by doświetlić blat kuchenny, co poprawi komfort pracy. Bardzo dobrym sposobem jest wykorzystanie do tego celu opraw natynkowych, czy wpuszczanych w podwieszany sufit.
Bezpieczeństwo i komfort
Oświetlenie w mieszkaniu to nie tylko dobranie opraw, czy lamp, które dopełnią aranżację wnętrza. Poza istotną funkcją estetyczną, czy funkcjonalną, istotne znaczenie odgrywa też potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa. Dobierając oświetlenie potrzebne zatem jest przemyślenie w jaki sposób za jego pomocą doświetlić wnętrze, by usprawnić komunikację oraz umożliwić sprawniejsze poruszanie się po mieszkaniu.
Przepiękne inspiracje